HAVA KALİTESİ VE KÖMÜR


Bu makale 2019-01-31 20:37:42 eklenmiş ve 669 kez görüntülenmiştir.
Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge

 

Özellikle kış aylarında soluduğumuz hava çok daha fazla önem arz etmektedir. Fosil enerji kaynaklarının en çok bulunanı ve belli oranlarda kullanılan hem soluduğumuz havaya doğrudan etki eden ve hem de küresel ısınmada önemli rol oynayan kömür.

 

Küresel ısınma için uluslararası iklim platformu özellikle kömür kullanımının en aza indirilmesi için küresel çağrı yapmaktadır. Buna rağmen; başta Çin ve Hindistan olmak üzere kömür rezervlerini bitirmede kararlı görünüyorlar. Daha bu hafta bildirildiği gibi, Çin’in Sincan Eyaleti’nde 528 milyon dolar yatırımla yeni bir kömür madeni açılacak. Ayrıca Çin devlet planlama kurumu, Sincan bölgesinde toplam yatırım değeri 3,6 milyar yuan (528 milyon dolar) olan kömür madeni projesine de onay verdi. Projenin ilk aşamasının 6 milyon ton/yıl kapasiteli olacağı bildirilmiştir. Bu durum ciddi anlamda bir ikilem yaratmaktadır. Bir taraftan kirlilik diğer taraftan kömüre yatırım!

 

Bilindiği gibi enerji kullanımının en önemli parametrelerinden bir tanesi de ısınmadır. Özellikle kış döneminde kullanılan kömür, odun gibi fosil yakıtların kullanımının hava kirliliğine yol açtığı bir gerçektir. Artan nüfus ile plansız yapılaşma nedeniyle sanayinin konutlarla iç içe geçtiğini ve ayrıca artan araç sayısının da kirlenmeye neden olduğu da bilinmektedir. Kömürün yanmasından kaynaklanan kirleticilerin hava kalitesini, dolayısıyla çevre ve insan sağlığını kötü yönde etkilediği bilinmektedir, Kükürt dioksit havada kurum içeren partiküllerle beraber şehirlerde insanların da gözle görebildiği uzun süreli sis olayına sebep olmaktadır. Azot dioksit ise yüksek konsantrasyonlarda insan sağlığında akciğer ve solunum yolu tahribatına sebep olan kirleticidir. Kömürün içinde bulunan arsenik ve cıva gibi ağır metaller de kömürün yanması sonucu soba dumanı içinde atmosfere yayılmaktadır. Ayrıca havadaki kirleticiler atmosferik reaksiyonlar ve atmosferden giderim ile başka kirleticilere dönüşmekte veya farklı çevresel sorunlara yol açabilmektedir.

 

Yurdumuzda ve dünyamızın bazı bölgelerinde kış döneminde öne çıkan önemli çevre kirliliği sorununun kömür kullanımının artışından dolayı ısınma kaynaklı olduğu için bu sorun özellikle kömür kullanımının yoğun olduğu bölgeyi ve bu bölgede yaşayan insanları daha çok etkilemektedir. Kış döneminde meteorolojik koşullar da hava kirleticilerin dağılmasını zorlaşmaktadır. Dolayısıyla trafik ve endüstri kaynaklı kirlenmeye ısınma kaynaklı kirleticiler de eklenince hava kalitesi ciddi anlamda kötüleşmektedir.

Çevre kirliliğini azaltmanın ve küresel ısınmaya direnmenin en iyi yolunun kirlenmeye sebep olacak faktörleri ortadan kaldırmak olduğu gerçeğini unutmamamız gerekmektedir, Çevre dostu ham madde, mevcut en iyi teknikler ve alternatif temiz yakıtların kullanılması gerekir. Şehirlerde hava kirliliğinin azaltılması için alınabilecek önlemlerin başında evsel ısınmada doğalgaz kullanılması ve konutlarda bina izolasyonu gibi uygulamalarla enerji tüketiminin azaltılması gelmektedir. Trafik kaynaklı emisyonların azaltılması için raylı sistemlerin yaygınlaştırılarak insanların toplu taşımaya özendirilmesi sağlanmalıdır. Eski teknolojiye sahip çevreyi fazla kirleten araçların yapılacak düzenlemelerle trafikten çekilmesini sağlamak da hava kirlenmelerinin azalmasını sağlayacaktır. Aslında hava kirliliğinin azaltılmasında en etkili yöntem güneş enerjisi, jeotermal ve rüzgâr gibi alternatif enerji kaynaklarının kullanımıdır.

Ellerinde bol miktarda kömür gibi madenlere sahip ülkeler ekonomik çıkarları birazda ikinci plana atarak bu içinde yaşadığımız dünyayı çocuklarımızın da yaşamasına olanak verecek şekilde korumaları gerekir kanısındayım.

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA