ÖZGÜR BASIN


Bu makale 2019-01-24 17:56:58 eklenmiş ve 270 kez görüntülenmiştir.
Aliye BOZKURT

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü olarak kutlanır, 24 Temmuz ise Basında sansürün kaldırılışı tarihlerini simgeler.

Gerek Ulusal medya, gerek yerel medya olsun onların işi haberciliktir, görevleri halka doğruları aktarmaktır. Ama bunu tam anlamıyla yaparlar mı, yoksa yapamazlar mı bunun yorumu hepinizce malûm, ya da “birileri” kızmasın diye pembe habercilik mi yaparlar bunlar günümüzde hep tartışılıyor olsa da meslekte çalışanlar bunun en ağır yükünü taşıyanlardır. İsteseler dahi bazen doğruları aktaramaz, yazamazlar, söyleyemezler.

Yurt çapındaki yazılı ve görsel tüm basın birimlerindeki görev yapan Basın mensuplarının söylendiği üzere özgürce görevlerini yapabildiklerini, ya da yapamadıklarının yorumunu sizlere bırakıyorum.

Yine de meşakkatli bir meslektir Gazetecilik, zordur, güçlüklerle savaşmaktır, mücadele etmektir hele de en önemlisi mesleğinin etik ilkelerine sadık kalarak, dürüstçe yapabilmenin de ayrıca mücadelesini vermek için çalışıyorsa işi zordan da öteye, çok daha zordur diyebiliriz.

Çanak tutan, yalakalık, yardakçılık yapan, kraldan fazla kralcı olarak önlere çıkıp, olayları istendiği gibi çarpıtarak, devşirip ortaya haber diye sunanların cirit attığı, yalakalığıyla sivrilmeye, birilerine yağ yakarak maddi, manevi kendi, çıkarları için çabalayanlarına da maalesef "Basın mensubu" denilen bir meslek dalında olanlarla mesleki birliktelikler bazen çok fazla kavram karmaşası yaratıyor denilebilir...

Bazen kızdırdığınız kişiler sizlere tavır alırlar, yasaklamalar getirilmesini sağlayabilirler bunlar görülmeyen duyulmayan şeyler değil hep görülüyor…

Tabi her isteyende kafasına göre bazı şeyleri yanlış aksettirmemeli, yanlışa yönlendirip toplumu doğrulardan ayırıp yanıltmamalı, en doğru olanı zaten basının “tarafsız” kalarak, olaylara objektif bakmasıdır.

Basın tarihimize şöyle bir göz atacak olursak,

24 Temmuz 1908'de Meşrutiyetin ilân edilmesi ve Kanun-i Esasi'nin o dönemde yeniden yürürlüğe girmesinin ardından,1876 yılında çıkarılmış olan "Sansür Kararnamesi" kaldırılmıştı. Zira o dönemlerde basılacak olan gazeteler, sansür memurlarınca incelenmeden çıkarılamadığı için, alınan kararla artık sansür memurlarınca incelenmeden gazeteler çıkarılabilecekti ve yine o dönemlerdeki Ahmet Cevdet ve Mihran Efendiler tarafından, "Gazeteler hürdür, basın özgürdür" söylemleri ile tarih sayfalarından günümüze kadar bu söylemler gelebilmiştir, hala da hafızalardadır.

Basında sansür uygulamasının kaldırılışından sonra 1946 yılında ilk defa olarak Gazeteciler Cemiyeti kurulmuştur, Falih Rıfkı Atay'ın önerisi ile de, Türk Basınında sansürün kaldırılması ve Basın Bayramı olarak ilan edilmiştir, günümüzde de her yıl 24 Temmuz tarihi  "Gazeteciler Günü" olarak kutlanır, 10 Ocak tarihi de, ”Çalışan Gazeteciler günü” olarak kutlanmaktadır.

Basının görevi ve misyonu "eğer ahlâklı ve mesleki değerlere ve etik ilkelere bağlı kalınarak" yapılırsa onurlu ve saygınlığı olan bir meslek dalıdır. Ayrıca Yereldeki ve Geneldeki tüm yöneticiler için bir anlamda da, konulara ve sorunlara adeta rehberlik etme konumundadır diyebileceğimiz ve yine vatandaşlarımızın bilgilendirilmeleri, yeni yasalardan, ülkedeki olaylardan ve her konudaki haber niteliği taşıyabilecek gidişattan, bir anlamda gözüdür, kulağıdır, diyebileceğimiz bir meslek dalıdır.

Ancak belirtmek istediğim en önemli şey ise, "meslekler insanları yüceltmezler, tam aksine insanlar içinde bulundukları mesleği yüceltirler"  diyebiliriz ve ne yazık ki, her meslek dalında da maalesef, yüz karası denilebilecek çürük elmalar çoktur...

Yazılı ve görsel basın tarafsız olmalı, olayları ve gidişatı çarpıtmadan, objektif, özgür bir şekilde yapabilmelidir.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA