Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO)


Bu makale 2019-01-17 17:30:16 eklenmiş ve 270 kez görüntülenmiştir.
Aliye BOZKURT

 

Ülkemizdeki ekilebilir tarım alanlarımız çok geniş olmasına rağmen tarımsal alanlarımız çok az ve verim alabilme açısından da ülkemize yeterli miktarda gelmiyor.

Ülkemizdeki verimli toraklarımızın ve üretilebilir alanlarımızın amacına uygun olarak tarımsal ve gıda ürünlerini üretebilmesine yönelik projelerin ve bu yöndeki çalışmaların daha randımanlı ve bilimsel olması şart,gerek girdi maliyetlerindeki aşırı yükselmeler,gerek tarım alanlarındaki maden,inşaat,turizm yapılaşmaları vs.gibi daha bir çok etken tarımdaki üretkenliği baltalamaktadır,doğa olayları,sel baskınları ve diğer etkenlerle de olumsuz etkilenen gıda ve tarım politikalarımız hemen kolaya kaçılarak ithalata yönelivermekte ve biriken olumsuz şartlar da giderek ülkemize ileriye dönük daha büyük sorunları getirmektedir.

Gıdamızdaki bir çok ürünü ithal eder hale gelmiş olmamızın çok iyi mercek altına alınarak,milli tarım ve yerli üretime dönük çalışmalar çok daha hızlı olmalıdır.Dünyadaki yaşanabilir bir çok ülkedeki gıda ve tarım politikaları kendi iç toplumuna yetebilecek düzeyde olabiliyor ve bir çok ülke de ürettiklerini dış pazarlara satarak ekonomik açıdan yüksek hedefler belirliyorken,bizim ülkemiz dünyadaki bu küresel düzenin dışında bir politika izleyemez ve mantık açısından üretimlerin, hem iç piyasaya hem de dış pazarlara dönük olarak arttırılması hedeflenmelidir.

Zira önümüzdeki yüz yılda gıda ve su savaşlarının bile kaçınılmaz olabileceğini akıllardan çıkartmamak lazım,Dünya üzerindeki coğrafyalarda küresel ısınmaya bağlı olarak bazı ülkelerde kuraklıkların olabileceği şekilde bilimsel açıklamalar ve kıtlık olasılıkları varken tarım alanlarının daha genişletilerek üretime dönük bilinçli politikalarımız olmalıdır, sahip olduğumuz su havzalarımız ve su kaynaklarımızın da değerlerinin bilinmesi ve ona göre önlemlerin de alınması şarttır.

 

BM Gıda Tarım Örgütü(FAO ve Türkiye arasındaki ulusal tarım ortaklığı sürekli toplantılar yaparak önümüzdeki yıllarda tarımdaki üretilebilirliğin arttırılmasına dönük projeler,çalışmalar nelerdir masaya yatırarak irdelemektedir,bizim ülkemizinde ortak olduğu bu kuruluşun çalışmalarından,ülkemiz için yararlı olabilecek kısımlarını ve çalışmalarını uygulamalıyız ki dış ülkelere bağımlılığımız olmadan düze çıkabilsin.

BM gıda ve tarım örgütü(FAO) Avrasya'dan sorumlu genel direktör yardımcısı Vladimir Rakhman ve diğer ülkelere mensup temsilciler sürekli önümüzdeki YY.da kuraklığın ve açlığın olabileceğini gündeme getirip,tarımda her ülkenin üretiminin artmasının şart olduğunu belirtiyorlar.

Projelerin tamamı Orta Asya,Kafkaslar ve ötesindeki ülkelerdeki toprak bütünlüğü, gıda güvenliğini kapsıyor,bu programdaki projeler ülkemiz tarafından da finanse ediliyor.

2006 yılında imzalanan ve FAO ile Türkiye arasında imzalanan evsahibi ülke anlaşması kuruldu,2014 yılında ise anlaşmanın 2.aşaması başlatılması ile de ülkemizin maddi katkısı 30 Milyon Dolara yükseltildi.

Programın ikinci aşaması Azerbaycan,Kazakistan,Kırgızistan,Tacikistan,Türkmenistan ve daha ötesini kapsayacak olan çalışmaları içeriyor,çalışmaların ana hedefinin ise tarım topraklarının korunması,kırsal yoksullukla mücadeleye odaklanıyor.

Koruyucu tarım,Entegre,organik tarım,doğal kaynakların sürdürülebilir yönetilmesi,geliştirilmiş tarım ve hayvancılık verimliliği,balıkçılık, ormanların,her türde hayvancılıkla uğraşanların üretimlerinin arttırılması ve geliştirilmesi,ulusal makamların kapasitelerinin genişletilmesi gibi konulardaki kapsamlı çalışmaların yapılabilmesi için bir çok çalışma programını içeriyor.

Her geçen yılın bir öncekinden kötü şartlar getirdiği ülkemizin ise bu çalışmaları hassasiyetle takip etmesi ve tarımsal alanlarımızdan azami verim alınmasına dönük soluksuz çalışması şart.

Her ürünü dış ülkelerden alıverme kolaycılığından kurtulmamız ve ürettiklerimizi dış ülkelere satacak hale getirmemiz ülkemiz için mutlaka olmalı.

Küresel dünya düzeni o kadar acımasız ki bakın, Afrika ülkesine çok geniş alanlarda altın ve elmas madenleri olan bir ülke ama bu madenlerin işletmesi,ticareti de onlardan faydalananlarda hep yabancı ülkelerin elinde ve oralardaki yerli halk ise gıdasızlıktan,açlıktan ölüyor ve açlıkla boğuşuyor.Bunun gibi durumda olan daha bir çok ülke var.

Ülkemizin tarımsal politikaları,üretime yönelen bir hedefi olmalıdır, gıda ve tarımsal alanda ithal eden değil,ihraç eden bir ülke mutlaka olmak zorundayız.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA