2019-CUMALI ANI GÜNÜ


Bu makale 2019-01-10 18:11:12 eklenmiş ve 205 kez görüntülenmiştir.
Ali Rıza DURAN

 

Türk edebiyat tarihinde önemli bir yeri olan, Urla’da yetişmiş, gençlik yıllarını Urla’da yaşamış, Urla sevdalısı, şiirlerinde, öykülerinde, romanlarında hep Urla’yı işleyen, yazan dile getiren değerli dostumuz Necati Cumalı’nın anı gününde aramızda dostça yaşanmış yılların izleri geldi aklıma.

Necati ağabeyle Urla Halkevi hatıralarım hala belleğimde yaşıyor. Çocukluk yıllarımda başlayan, sevgi ve ilgimiz ölene kadar devam etti. Urla’da yaptığımız anı evin, inşaat aşamasında bana gelerek, emanet etmesini de hiç unutamam, aman dikkat et baba evime uygun olsun, ifadesi belleğimde hala yaşıyor. Bunlar aklıma geldikçe, ben o engin duygularla, neredesin ey koca usta nerede diye içimden geçiririm.

Ben Necati Cumalı’yı çocukluğumda tanıdım. İlk görmemse, üçüncü okulda İlkokul öğretmenim olan kız kardeşi Müfide öğretmenimle evlerine gittiğimde gördüm, o zamanlar bayan öğretmenleri elimizde çiçeklerle evlerine getirirdik hiç unutmuyorum, o günde asma çardağın altında Babası Mustafa beyle otururken tanıdım, Necati ağabeyi. Sonraları her zaman, Halk evinde karşılaşıyorduk,

Urla’da kültürel etkinliklerin içinde hep Necati Cumalı, ağabeyi görürdüm. Bir gün benim üniversitem dediğim, o Halk evinin kütüphanesinde bir aşk şiir yazarken, şiirin satır arasında kızın adını yazmayıp boş bıraktığımı görünce, enseme eliyle vurup “yaz, yaz Rıza sen âşıksın oğlum” diyen ifadesini hiç unutamadım. sonraları tiyatro salonlarında müsamerelerde, Halk evi salonunda oynatılan sinema filmlerinde, karşılaşsak ta sık, sık baloların yapıldığı salona onlar girerdi, biz kapıdan bakardık..

O zamanın Urla’sı bir kültür merkeziydi. Sinemalar, tiyatrolar varyete tiyatroları, mermer çeşmedeki Hakkı Ural’ın kahve olan binasında ve Sabri Yılmaz’ın kahvehanesinde her gece çeşitli etkinlikler olurdu ve bizler oralara gider etkinlikleri kaçırmazdık..

Yine gelelim bu gün anılarını dile getirdiğim, Necati ağabeyi yazmaya. Necati ağabey Urla’da 59 yılına kadar, Avukatlık yaptı ama buluşmalarımız ancak dost meclislerinde oluyordu hatta, Halk evleri kapatılmış olduğundan hiç unutamadığım bir anısı: bir gün benim Mermer çeşme’deki dükkana geldi. Elimizde çay bardakları sohbet ediyoruz, bana bakıp “ben İstanbul a gidiyorum” deyişindeki o sevinç ve heyecanı da unutamadım.

Necati ağabey 1959’da Urla’dan ayrılsa da İstanbul’un sisli ufuklarına bakan gözlerinde her zaman Urla hasreti ile yaşadı. Hasret ışıkları ile hep Urla’yı yazdı, Urla’yı söyledi.

1960 yılında Berrin Teksoy Hanım Efendi ile evlenmeleri, Necati Cumalı ağabeyin hayatında yepyeni ufuklar açtı. Berrin hanım çok gelişmiş bir kişiliğe sahip olduğu için, Dış temsilciliklerde, konsolosluklarda çalışması ile Necati ağabeyi de bu görevlere alarak bütün dünyayı gezdiler. Buna rağmen sık, sık Urla’ya geldiğinde, Urla’da buluştuğumuzda eski Müzik ziyafetlerini konuşurduk. Onun İstanbul’da yaşarken çok aktif bir yaşam süreci olmuştur. Avukatlığının yanında Tiyatrolarda kuruculuk ve yönetmenlik yapmış, Radyo yöneticiliğinde bulunmuş, yazdığı eserleri dört dilde tercüme edilmiş, tiyatrolarda sahnelenmiş, Filimler çevrilmiştir. Hatta yazdığı susuz yaz öyküsü film olurken, Mermer çeşmedeki benim Dükkanın önünde, film setinin bir sahnesi çekiliyor biz Necati ağabeyle çay bardakları elimizde karşımızda Dava Vekili Mahmut Engin bey yazıhanesinin önünde daktilo ile Hülya Koçyiğit’e arzuhal yazıyor biz çay içiyoruz…

Necati Cumalı Urla için çok emek vermiş ve Urla ya sahiplenmiştir. Necati Cumalı Urla sevdalısı bir yazarımızdır.

BİTMEYEN HASRET

 

Yıllar sensiz olsa da, unutmak mümkün değil

Bu öksüz topraklarda, sessiz, sessiz söylenen,

Cumalı öyküsünü.

Şimdi Urla çok üzgün,

Sarıp kucakladığı, besleyip büyüttüğü,

Yavrusuna doymadan, hasreti yaşayacak,

Özlemlerini dindirmeden,

Umutsuz, sessiz ve kaderli,

Sokaklarında ayak sesin olmadan,

Sen kitaplarda, romanlarda, öykülerdesin.

Urla tarifsiz kederler içinde,

Özlemlerin acısıyla yaşarken,

Sen uzaklarda İstanbul da,

Zincirli kuyu kabristanında,

Nasıl mutlu olursun?

Rıza Usta !!

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA