BİYOLOJİK TIP KONSEPTİ - 1


Bu makale 2019-01-10 18:09:15 eklenmiş ve 265 kez görüntülenmiştir.
Doç. Dr. Levent Tuğrul

 

Zaman zaman, günümüz bilimsel gelişme düzeyinin hangi zirvelere ulaşmış olduğunu gösteren çeşitli buluş ve icatları paylaşmaktayız. Dünyanın her yerindeki, tüm medya ağları, TV ve basılı yayınlar bu konuları kamuoyuna taşımak için özel ekipler kurmuş durumda. “Bilimin popülerleştirilmesi” pek çok amaca hizmet ediyor. Bunların bir kısmı doğrudan halkı bilgilendirmeye yönelikken, diğer bir kısmı ise, dev bir reklam çarkının çevrilmesi ile, öyle pek doğru – yanlış ayıklaması yapmadan “tüketici / hedef kitleleri” yönlendirmeye, manipüle etmeye hizmet ediyor. Tüm sosyal konularda olduğu gibi, bilimsel alanlarda da, “toplum mühendisliği” bu yolla uygulanıyor. Nedeni açık! Reklamcılığın en önemli temel prensibine dayanıyor. Reklamı yapılırken “Söz konusu malzeme, ya da yöntemin gerçekte ne olduğundan çok, NE SANILDIĞI” onun seçilmesine yol açıyor. Yani tercihlerde esas olarak gerçeklerden çok, sanrılar rol oynayabiliyor. Bilimsel tarafsızlık, objektivlik ile popülerleştirme çabalarının önemli bir kısmı arasındaki fark ta bu noktada beliriyor. Zincirleme bir tepkime ile, habere dönüştürülen, popülerleştirilen bilgi bazen bu şekilde gerçeklikten çok ama çok uzaklaşıyor. Akademik platformdaki bir resim, siyah beyaz arasındaki grinin milyonlarca tonundan çıkıp, rengarenk bir tabloya dönüşüyor.  Adeta “foto shop” gibi bir programla bambaşka amaçlara hizmet eder hale getiriliyor.

Bu yaklaşım her şeyden önce “adaletsizliktir”! Çünkü hedef kitlenin özgür seçim hakkını kullanabilmesi, ancak ve ancak doğru bilgilerle konuyu öğrenmesine dayanır. Yanlış, ya da amaçlı yönlendirmelerle çarpıtılan bilgiler, toplumun özgür seçim hakkını kullanamamasına yol açar. Bu yüzden modern Avrupa Birliği tasarlanıp, yapılandırılırken (20. YY ın yetmişli yıllarında) ilgili komisyonlarda “toplumun özgür seçim hakkı” vurgulanmış ve ilginç bir şekilde “Etiket Yasası” ile ilişkilendirilmiştir. Teknik, ya da sosyal her tür yöntem ve ürünün görülen (popüler) etiketinde açık ve net bir şekilde ne olduğunun belirtilmiş olması ilk şartı oluşturur. İşte bu şart, tüm modern, gelişmiş toplumların baylaştığı bir bakış açısı, konsept, anlayış haline gelmiştir.

Aslında böyle bir şartı uygulamak, onu ortaya koymaktan çok daha zor oluyor. Çünkü özellikle bilimsel açıdan “doğru – yanlış” betimlemelerinde bir kesinlik yoktur. Yere, zamana ve duruma göre, gelişen değerlendirme yöntemleri ve artan bilgilere bağlı olarak “bakış açıları (konseptler) da önemli ölçüde değişir. Örnek olarak, Mars gezegenine bakış açımızın son bin yılda nasıl değiştiğini verelim. Bin yıl önce gözle, ya da basit bir mercekle kırmızımsı görünen bu uzay cismi, o çağın anlayışıyla bir “savaş ilahı” olarak kabul edilmiş. Gelişmiş teleskopların keşfiyle giderek daha sakin bir cisim olarak kabul görmüş. Günümüzde ise üstünde dolaşan araçlar ve kabuğu altına sokulan sondalarla, gelecekte insanlığın kolonileşeceği yeni bir yaşam alanına aday haline geldi. Suyu, mikro organizmaları ve giderek daha iyi anlaşılan geçmişi ile bambaşka bir tanıma hak kazandı. Kim bilir gelecekte nasıl bir değerlendirme yapılacak? Aslında çağın anlayışına göre bunların hepsi doğruydu. Ancak bu bilgilerden yararlanarak yakın gelecekte oraya yerleşebilecek insanların bir “savaş ilahının” sırtında oturduklarını düşünmesi yanlış olacaktır. Teleskoplar yerine mikroskop ve Mars yerine mikro organizmaları koyarak aynı örneği mikroplara (!) bakışımızla da karşılaştırabilirsiniz. Ya da, kadim bir sağaltma kültüründe adı geçen bir şifalı bitki, bir hayvansal, ya da mineral ürüne de aynı bakış öyküsünü uygulayabilirsiniz.

Bilim dünyasının geneli için paylaştığımız bu düşünceler, özellikle Tıp dünyasında çok büyük bir önem kazanıyor. Çünkü Tıp, askeri endüstri gibi, doğrudan ve tüm yüzleri ile insanlığın “sağkalım, hayatı idame (survival)” içgüdüsünü kapsamaktadır. Yeri gelmişken hemen vurgulayalım; “Alternatif tıp diye bir şey yoktur. Çünkü kapsam alanında tıbbın bir alternatifi olamaz. Ancak kullandığı yöntem ve malzemenin yer ve zamana bağlı olarak alternatifleri daima olacaktır.

Biyolojik Tıp Konsepti dediğimiz bakış açısının ilk ve en temel ilkesi işte bu çok geniş tercihler sunan yöntem ve malzeme içinden, daima “biyolojik yasalara dayalı dengeleri ve malzemeyi (materyali)” esas almasıdır.   


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA