2019 yılı Enerji ve İklim


Bu makale 2019-01-03 16:10:45 eklenmiş ve 452 kez görüntülenmiştir.
Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge

 

Enerji kullanımı insanlığın gelişiminde ve uygarlığın yerleşmesinde temel unsurlardan biridir. Günümüzde kalkınmanın ve refahın eriştiği derecenin ölçütlerinin en önemlisi ise toplumların kişi başına ürettiği ve tükettiği enerji miktarıdır. Enerjinin üretilen ve kullanılan biçimleri ısıl enerji, mekanik enerji ve elektrik enerjisidir. Bu enerji türlerinin üretilmesinde birincil enerji kaynakları olan fosil yakıtlar (kömür, petrol, doğal gaz), nükleer ,odun, biyo-kütle, güneş, su, rüzgâr, yeraltı sıcak ve kaynar su (hidrotermal) kaynakları kullanılmaktadır.

 

Dünyada birbirinden enerji kaynağı alışverişinde bulunan ülkelerin dışında, belirli bir enerji kaynağının kullanılması, ilk bakışta diğer ülkeleri etkilememekte ve ilgilendirmemektedir. Ancak son yıllarda enerji kaynaklarının kullanımının çevreye ve dünya iklimine olumsuz etkilerinin ortaya çıkması, coğrafî olarak birbirlerinden çok uzakta bulunan ve herhangi bir enerji kaynağı alışverişinde bulunmayan ülkeler arasında da enerji kullanımıyla ilgili sorunların başgöstermesine yol açmıştır.

 

Özellikle dünya ikliminin, insan faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazları salımından önemli ölçüde etkilendiğinin, ciddi kanıtlarla ortaya konmasından sonra uluslararası toplulukta duyarlık artmış, bunun sonucunda siyasi örgütlenmeler ortaya çıkmış ve bir dizi siyasi kararlar alınmaya başlanmıştır. Diğer taraftan, enerji kaynakları rezervlerinin çok fazla olmadığı ve kaynak seçiminde seçenek kalmadığı gözönüne alınırsa 2019 da bazı ülkelerin enerji kullanımı ve iklim değişikliği kısıtlamaları karşısında bazı problemleri olacağı  anlaşılmaktadır.

 

Dünya ikliminin yavaş yavaş değiştiği,ve bu değişmenin kara ve deniz yüzeylerindeki ortalama sıcaklığın artması ve bazı bölgelerdeki ortalama yağış miktarı azalırken, bazılarında artması, deniz seviyesinin yükselmesi gözlenmektedir. Bulgular; Dünya yüzeyinin ortalama sıcaklığı 20 yüzyıl boyunca 0,6 °C kadar arttığını, kar örtüsü ve buzlanmanın azaldığını, dünyadaki ortalama deniz seviyesinin yükselerek okyanusların tuttuğu ısı miktarının arttığını göstermektedir.

 

Sera gazları içinde en önemlisi ve en yaygını karbon dioksit (CO2) gazıdır. Bu gazın % 75’i de kömür, petrol, doğal gaz gibi fosil enerji kaynaklarının yanmasından kaynaklandığı da bilinmektedir. Böylece  iklim değişlikliğini önleme çabası, fosil yakıt kullanımını azaltma, iklim değişikliğine etkisi çok daha az olan veya hiç olmayan başka enerji kaynaklarının kullanılmasını gerektirmektedir.  Bu aşamada, insanlığın önüne bir başka kısıtlama çıkmaktadır. Dünyada mevcut bütün enerji kaynakları, sürdürülebilir bir gelişme açısından, hem miktarca (rezerv) yeterli değildir, hem de coğrafi bölgeler ve ülkeler arasında düzenli bir şekilde dağılmamıştır.

 

Bu durumda, insanlık enerjisiz kalamayacağına göre, küresel ısınma ve iklim değişikliği dikkate alınmasa bile, önce fosil enerji kaynaklarından çıkarılması daha pahalı olan rezervler yavaş yavaş işletmeye alınacak, sanayiden tarıma her alanda enerji tasarrufu sağlayacak teknolojiler gelişme gösterecek, güneş (fotovoltaik), jeotermal, biyokütle, rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım katkısı arttırılmaya çalışılacaktır.

 

Peki bütün bunlar yeterli olacakmıdır. Ulslararası Enerji Ajansının son raporuna göre Hindistan ve Güney afrikada daha elektrik yüzü görmeyen yarım milyar, evet yanlış değil yarım milyar insan vardır. Bunlar içine girdiğimşz 2019 yılında hala elektirkten mahrumdurlar. Peki bol miktarda fosil yakıta sahip olan başta Hindistan acaba sizce neyi tercih edecektir.İklim değişikliği için tedbir mi yoksa enerjiya kavuşmak mı. İşte bu ikilemlerle 2019 yılına girdik.

 

Sağlıklı, huzur ve barış dolu bir yıl olması dileğimle.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA