2019 YILININ EN ZENGİNİ


Bu makale 2019-01-03 16:08:35 eklenmiş ve 208 kez görüntülenmiştir.
Uğur Alparslan

 

            Her yılbaşı, Milli piyango ikramiye tutarları açıklanıp, biletler satışa çıktığı günden itibaren neredeyse her gün, haberlerde büyük ikramiye size çıksa ne yaparsınız, bilet satış kuyrukları, sahte bilet gibi konular ele alınır ve ekrana taşınır.

            Tabi bununla birlikte sosyal medya da büyük ikramiye ile ilgili hayaller, espriler, şaka yollu atışmalarla dolar taşar. Ve sonuçta hiç tanımadığımız, görmediğimiz, sadece televizyonda adını açıklarlarla duyduğumuz birisi çok paralar kazanmış diye haberimiz olur.

            Ardından her ayın 9, 19, 29 unda piyango çekilişi olmasına rağmen hiç haberi yapılmaz. Ancak arada süper loto, sayısal, şans topu gibi oyunların devri söz konusu olunca ikramiye artıyorsa haber edilmeye başlar.

            Yani haberin ölçütü de zenginliğin ölçütü gibi sadece para…

            Para az ise ya da yoksa asla haber konusu edilecek bir şey olarak düşünülmüyor. Zenginlik de öyle. Para çoksa zengin, para az ya da yoksa fakirsin. Sonrada herkes diyor ki maneviyat çok önemli. Paranın ne önemi var, mühim olan insanlık vs.

            Evet doğru. Mühim olan insanlık da; parası çok olanla olmayan arasında fark yok mu? Mesela sizce eşit şartlarda mı itibar görüyorlar. Ya da resmi kurumlarda, yargı önünde, işe, eşe, makama, mala, mülke sahip olma noktasında eşit şartlarda mı yarışıyorlar?

            Tabi ki HAYIR…

Ama mutlu olma ve yaşam kalitesinde, kendine saygısı olma çizgisinde aslında eşit şarttalar. Bence sağlıklı bir birey olmak öncelikli zenginliğimiz. Sonra kendimizi neler mutlu ediyor, beklentilerimiz neler, bunları da gözden geçirirsek, en iyi tespiti yapmış oluruz.

            Mesela, yeme, içme konusunda beklentilerini karşılaya bilen, barındığı yeri ve yöreyi seven, çevresinde iyi dostları olan, onu mutlu eden bir işle uğraşan, keyif aldığı şeyleri istediğinde yapabilen birisi iseniz, para sizin için çok önemli değildir.

            Zaten bu şekilde olan kişiler, ne piyango bileti alır, ne de şans oyunlarını oynar. Kendilerine ait mütevazı ama yeterince memnun olduğu bir yaşam biçimleri vardır. Yani onlar içlerinde, büyük ikramiye çıkarsa veya bol paraya sahip olunursa yakalanacağı düşündüğü mutluluğu, elindeki imkânlarla kafasındaki düşünce ve hayata yaklaşımlarıyla yakalamışlardır.

            Hatta böyle kişiler, o kadar rahattırlar ki; mevki, makam gibi insana itibar kattığı sanılan şeylere hiç tamah etmezler. Dünyada dönen olayları çok iyi bilir ve süzerler ama kendileri doğru, insani, dürüstçe yaşar, Yaratanın onlara bahşettiği hayattan alması ve vermesi gerekeni bilirler. Öyle polemiklerle, tartışmalarla, yarışlarla, entrikalarla, dedikodularla işleri olmaz.

            İşte asıl zenginlik böyle bir şey. Ne kadar büyük ikramiye çıkarsa çıksın, ne kadar bol paranız olursa olsun, alım gücünüz ne kadar çok olursa olsun; bence sizi mutlu edecek asıl şey aldıklarınız değildir. Hayattan beklentilerinizin ne olduğudur. Öyle lüks arabaya binmek, geçici zevklerle rahatlamak, lüks villalarda yaşamak, insanların bol paranızdan dolayı size gösterdiği sözde itibar bence çok ters etkiler yaratır. Mutlu etmek bir yana, bir süre sonra beklentileriniz onlar olmadığı ortaya çıktıkça, psikolojik olarak yıkıma da uğratabilir.

            Bu nedenle hayattan beklentilerinizi alıyorsanız ve ne için dünyaya geldiğinizin farkındaysanız, huzurlu ve sağlıklıysanız, sevdiklerinizle birlikteyseniz boş verin büyük ikramiyeyi. Siz zaten çok şanslısınız. 2019 yılının da bundan sonraki ömrünüz boyunca da en zengin sizsiniz demektir.

            Herkese mutlu bir ömür dilerim.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA