CAM TAVAN SENDROMU


Bu makale 2018-12-13 19:24:25 eklenmiş ve 416 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

Bir şeyin imkânsız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkânsız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar.

 Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda yani olumluya odaklandığınızda (ama gerçekten inandığınızda) , aklınız bunu yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmeye başlar.

 Bilim adamları pirelerin farklı yükseklikte zıplayabildiklerini görürler. Bir kaçını toplayıp 30 cm yükseklikteki bir cam fanusun içine koyarlar. Zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışırlar. Ama başlarını tavandaki cama çarparak düşerler. Zemininde sıcak olduğu için tekrar zıplarlar, tekrar başlarını cama vururlar. Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğini anlamakta zorluk çekerler.

 Defalarca kafalarını cama vuran pirelerin o zeminde 30 cm zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir ve cam tavan kaldırılır. Zemin tekrar ısıtılır. Tüm pireler eşit yükseklikte 30 cm zıplarlar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkânları vardır. Ama buna hiç cesaret etmezler.

 Artık cam engeli kalkmıştır ancak pireler aldıkları hayat dersine sadık kalırlar;

 Kafalarını vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı ‘ hayat dersini’ sadık halde yaşarlar. Pirelerin isterlerse kaçma imkânları vardır ama kaçamazlar. Çünkü engel artık zihinlerindedir. Onları sınırlayan dış engel artık ortadan kalkmıştır ama kafalarındaki iç engel (burada 30 cm den fazla zıplanamaz inancı ) varlığını sürdürmektedir.

 Peki, sizin cam tavanınız nerede?

 Bu deney canlıların neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiklerini göstermektedir. Bu pirelerin yaşadıklarına ‘cam tavan sendromu’ denilmektedir. Bir insanın gelebileceğine inandığı en üst nokta onun cam tavanıdır. Cam tavanınız hayallerinizin tavan yüksekliğini gösterir.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA