KADIN...


Bu makale 2018-12-06 18:14:24 eklenmiş ve 188 kez görüntülenmiştir.
Aslı Kavcıoğlu

 

 Beş harfli bir kelime, fakat içinde neler neler barındırıyor. Kadın, her ne kadar bazı kıt düşüncelilerin kabul etmediğini bilsek de, bu dünyada yaşayan olağan üstü bir varlıktır. Bu konuyu tartışmaya dahi açmam. Bu kadar iddialıyım. Anne, eş, evlat, yaren ve bir çok vasfa sahip.

Malumunuz üzere 5 Aralık Dünya kadın hakları günü. Ve aynı zamanda Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bundan tam 84 yıl önce, seçme ve seçilme hakkını kadınlarımıza verdiği gün. Fransa,da 7 Mayıs 1748'de dünyaya gelen Olympe Gouges, 1789'da Fransız Ulusal Meclisi'nde okunan ve günümüzde ki İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin esin kaynaklarından biri olan İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi'ne karşı, bu metinde geçen “insan" (homme) sözcüğünün yalnızca erkeği kastetmesi nedeniyle, 1791 yılında Kadın ve Yurttaş Hakları Bildirgesi'ni yayımlar. Bu insanlık tarihinde ki ilk Kadın Hakları Bildirgesidir. Türkiye'de ise Kadın Hakları Günü, Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde bütün dünya ülkelerinden önce 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına “ Seçme ve Seçilme Hakkı" tanındı. 5 Aralık 1934 günü dünyada kadınların yasal olarak seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu ülke sayısı 28, bu hakkın kullanıldığı ülke sayısı ise sadece 17 idi. 5 Aralık 1934'de Türkiye Cumhuriyetinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınırken, o dönemde Avrupa’da ki bazı geluşmiş ülkelerde bile kadınların bu hakkı bulunmuyordu. Seçme ve seçilme hakkına Fransa'da 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952, Belçika'da 1960 ve İsviçre'de 1971 yılında kavuştular.

Bu gün, her ne kadar bastırılmaya çalışılıyorsak da, bu hakka sahipsek, Atatürk'ümüze minnet duymamız gerekmektedir. Bizler yer yerde var oldukça, bir fiil aktif oldukça dünya daha yaşanılası hal alacaktır. Çünkü biz kadınlar dokunduğumuz her yeri güzelleştirme yetisine, ruhuna sahibiz. Artık yerme, hor görme yerine başınızın üzerinde taşımaya başlamalısınız sayın beyler. Bir düşünün bakalım hayatlarınızda bir kadın yokken ne durumda olabileceğinizi.

Kadın üzerine yazılıp çizilecek o kadar çok şey var ki. Ne satırlara, nede sayfalara sığar. Fakat yazımın bitiminde, kadın için söylenebilecek en güzel sözleri özetleyen, sayın Aziz Nesin'in sözleriyle bitirmek istiyorum. Işıklarda ol...

 

“Bir kadına ne verirseniz verin, onu daha da büyük hale getirir.

Ona sperm verirsiniz, size bir çocuk verir.

Ona sebze verirsiniz, size yemek verir.

Ona bir gülücük verirsiniz, size kalbini verir.

Ona bir şarkı söyleyin, size konser verir.

Kendisine verileni, çarpıp çoğaltarak geri verir.

Bu yüzden ona çamur atarsanız, karşılığında bir bataklıkta boğulmaya hazır olun.”

                    Aziz Nesin

Sağlıklı ve huzurlu haftalar dilerim.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA