TEHLİKE ÇANLARI ÇALMAK ÜZERE


Bu makale 2018-12-06 18:12:15 eklenmiş ve 593 kez görüntülenmiştir.
Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge

 

Yakın zamanda tanık olduğumuz gibi yer küremizin çaşitli bölgelerinde beklenmeyen hava olayları, aşırı yağmurlar fırtınalar ve bir çok doğal afetle karşılaşmaktayız. Bunların oluşmasında temel neden atmosferin kirlenmesi, sera olayları ve küresel ısınmadır.

 

Öncelikle sera etkisnin ne olduğuna bakalım; Dünya üzerine düşen güneş ışınlarından çok, dünyadan yansıyan güneş ışınları yardımıyla ısınır.Yansıyan ışınlar başta karbondioksit olmak üzeremetan ve su buharı olarak atmosferdeki gazlar tarafından turtulur. Böylece dünya ısınır. Işınların bu gazlar tarafından tutulmasına sera etkisi denir. Atmosferde bu tür gazların miktarının artması ise Yerküre'de ısınmayı artırmaktadır.

 

Günümüzdeki tehlike, karbondioksit ve diğer sera gazlarının miktarindaki artışın bu doğal sera etkisini şiddetlendirmesinde yatmaktadır. Binlerce yıldır dünyamızdaki karbon kaynakları kararlı kalırken, şimdi modern insanoğlu aktiviteleri, aşırı fosil yakıt kullanımı, ormanların yokoluşu, aşırı tarım yapılması, atmosfere büyük miktarlarda karbondioksit ve diğer sera gazlarının atmosfere salınmasına sebep olmaktadır.

 

Küresel ısınma sera etkisiyle atmosferin periyodik olarak sıcaklığının artarak ısınması olup, doğal bir süreçtir. İnsanların aktiviteleri sonucunda atmosfere, özellikle gazların girdileri arttığından etki giderek fazlalaşmaktadır. 16.02.2001 tarihinde Cenevre’de açıklanan Birleşmiş Milletler Çevre Raporu’na  göre 21. Yüzyılda, ortalama hava sıcaklığının 1.4 °C ile 5.3 °C arasında artacağı, buzulların erimesiyle denizlerin 8–88 cm kadar yükseleceği, uzun vadede dünyanın fiziksel yapısında geri dönüşümü olmayan değişiklikler ortaya çıkacağı, Afrika kıtasında, tarım rekoltesinin düşeceği, ortalama yıllık yağış miktarının azalacağı, su sıkıntısı görüleceği, Asya kıtasında, kurak ve tropik bölgelerde yüksek sıcaklıklar, seller ve toprak bozulması, kuzey bölgelerinde ise tarım rekoltesinde artış görüleceği, tropik kasırgaların artacağı,Avrupa kıtasında, güney bölgelerinin kuraklığa eğilimli hale geleceği,ve bunlara ialave olarak Alp dağları buzullarının yarısının 21. Yüzyılın sonunda yok olacağı ve tarım rekoltesinin azalacağı, Kuzey Avrupa’da ise tarım rekoltesinin artacağı, Lâtin Amerika’da kuraklık olacağı, sellerin çok sık tekrarlanacağı, tarım rekoltesinin azalacağı,  sıtma ve koleranın artacağı, Kuzey Amerika’da özellikle Florida ve Atlantik kıyılarında deniz seviyesinin yükseleceği, büyük dalgaların oluşacağı ve sellerin görülebileceği, sıcaklık ve nem artışıyla ölüm oranının artacağı, Polar bölgelerde buzulların eriyeceği,  bitki ve hayvan türlerinin sayısının ve dağılımının etkileneceği ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir.

 

Küresel ısınma üzerinde en etkili gaz olan karbondioksit emisyonlarını % 5 oranında azaltmak için bütün ülkelerin doğayı etkilemeyen yeni endüstri politikalarını devreye sokmak zorunda olduğu belirtilmektedir.

 

Bu arada çok yakın bir geçmişte, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), atmosfere salınan ve küresel ısınmaya yol açan sera gazı yoğunluğunun 2017 yılında yeni rekor seviyeye çıktığını açıkladı. Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) yayınladığı yıllık bültene göre, atmosferdeki sera gazı rekor bir düzeye ulaştı. Buna göre atmosferdeki karbondioksit (CO2 ) yoğunluğu 2017 yılında milyonda 405 birime ulaştı.

 

Uzun ömürlü sera gazlarının atmosferdeki ısınma etkisinin 1990 yılından bu yana yüzde 41 oranında arttığına dikkat çekilen bültene göre, bu gidişatın tersine çevrildiğine dair bir işaret olmadığı belirtilmekte  ve iklim değişikliğiyle mücadele fırsatının kaçmak üzere olduğu vurgulanmaktadır. WMO^nun belirttiğine göre, "Dünya'da en son bu seviyede karbondioksit yoğunluğunun görülmesi, 3-5 milyon yıl önceye rastlamaktadır. O zamanlar iklim şimdikinden 2-3 derece daha sıcak olup deniz seviyesinin ise 10-20 metre daha yüksek olduğu belirtilmiştir.

 

Bütün bu açıklamalar yerküremiz için tehlike çanlarının çaldığını açık bir şekilde göstermektedir.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA