TRAFİK KARIŞIK


Bu makale 2018-12-06 18:10:46 eklenmiş ve 451 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Bu günlerde bir trafik, bir trafik.

 

Kimin nereden nereye gittiği belli değil. Yerel seçimler yaklaştıkça karışıklık artıyor.

 

Kelime anlamı halk olan "cumhur" kelimesi etrafında ittifak yapanlar millet için birleştiklerini söylerken, adında halk olan parti "milliyet" esasına dayalı kökten türemiş kelime etrafında "millet" ittifakı yapma peşinde.

 

İki ittifakta nedense kanunlar önünde legal bir parti ile asla yan yana gözükmek istemediği gibi diğerini o parti ile birlikte hareket ederek ülke düşmanlığı yapmakla suçluyor.

 

Bu ülkede her on kişiden birinin oyunu alan parti "tu kaka" ilan edilirken ittifakçıların hepsi el altından bu on kişiden birinin oyunun peşinde. Manşetlerde hamaset yapanlar satır aralarında göz kırpıp yanaşmaya çalışıyorlar bu oylara.

 

Kötü çocuk ilan edilen parti ise bir yandan oy oranını korumaya çalışırken, diğer yandan ütopyası için siyasi kazanım peşinde.

 

Koltuk değneği ile iktidarını sürdüren parti manşetlerde bölücülük suçlaması yapıyor. Ama Oslo'ya, Londra'ya çözülme sürecinin devamı için birileri elçiler gönderip duruyor.

 

Kısacası trafik karışık, ve çözülme süreci konusunda yok aslında birbirlerinden farkları.

 

Necip basınımız desen, ayrı bir alem. Şimdi söyleyeceklerim için medyamızda yorum dinlemeniz mümkün değil.

 

Nezih ağızlı bakanımız baklayı çıkardı ağzından. Diyarbakır'da karışık olan kent trafiğini seçilmiş belediyenin zabıtalarına devredeceklermiş. Böylece yavaş yavaş polis çekilecekmiş Diyarbakır'dan.

 

Ne oldu şaşırdınız mı? "Böyle şey olur mu? Nereden çıkarıyorsun bunu Bakan bey böyle bir şey söylemedi" mi dediniz? Diyarbakır lafı mı dokundu içinize?

 

Evet, ağzında gül açan bakan bey de "Diyarbakır" demedi zaten. "İstanbul" dedi. Ben de diyorum ki, ha İstanbul, ha Diyarbakır, ne fark eder?

 

Sizce trafik polisinin görevi belediyelere devredilirse trafik karışıklığı düzelir mi İstanbul'un?

 

Amaç; trafik bahanesiyle merkezi yetkilerin daraltılarak yerel otoritenin zaman içinde güçlendirilmesi ve federatif yapıya doğru çözülme sürecinin yürütülmesidir.

 

Şimdilik manşetlerde değil, satır aralarında anlatıyorlar. Meclisteki tüm partiler aynı ittifakın içinde. Gerek çaktırmadan söyleyerek gerekse göz yumup gündemden düşürerek çözülme sürecini yürütüyorlar.

 

Bu konuda son on altı yılda yapılan mevzuat değişiklikleri burada sayamayacağım kadar fazla.

 

Bir dahaki yerel seçimlerde belediye başkanı ve vali görevi için tek kişi seçilmesini getirecekler önümüze. Gözün aydın olsun güzel kardeşim.

 

Siz bakmayın trafiğin karışıklığına. Meclistekilerin zihinlerinde hiç karışıklık yok, çözülme sürecine birlikte kürek çekiyorlar...

 

05.12.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA