KABUL ETTİĞİNİ YAŞARSIN


Bu makale 2018-11-29 19:04:01 eklenmiş ve 343 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

5 Aralık 2018 Türk Kadınlarına Milletvekili Genel Seçimlerinde Seçme ve Seçilme hakkını tanıyan Anayasa değişikliğinin 84.yıldönümü. Aynı zamanda da KADIN HAKLARI GÜNÜ…

1926 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabulle yürürlüğe giren ve Türk kadınlarını "şeriat" zincirinden kurtaran Medeni Kanun, Türk kadınına 1000 yıl evvel kaybettiği hakların iade edilmesinin temeli oluşturdu. Artık Türk kadını güçlenmeye, kişiliğini bulmaya başladı ve erkeğinin yanında sosyal faaliyetlere katılmaya hazırdır. Medeni Kanun ile erkeklerle eşit haklara sahip olan Türk kadınına, 3. TBMM tarafından 3 Nisan 1930' da kabul edilen bir yasa ile belediye seçimlerine katılma hakkı tanındı.

4. TBMM tarafından 26 Ekim 1932' de kabul edilen bir yasa ile Türk kadınına muhtar, köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçilme ve seçme hakkı tanındı. 8 Ekim 1934' de kabul edilen ve 5 Aralık 1934'de yürürlüğe giren bir başka yasa ile kadın-erkek eşitliği alanında bütün haklar, "Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı"nın da tanınmasıyla verildi. Bu nedenle 5 Aralık, 1934’ten beri KADIN HAKLARI GÜNÜ olarak kutlanır. 8 Şubat 1935’de yapılan milletvekili genel seçimlerinde Türk kadınları ilk kez milletvekili seçme ve seçilme hakkını kullandı. Bu seçimlerin sonunda oluşturulan beşinci dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 18 kadın milletvekili girdi. Bu ülkemiz için hafızalardan silinmemesi gereken bir yeniliktir.

Türk ulusuna Cumhuriyet’i armağan eden Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk her zaman kadınlarımızı önemsemiştir. Atatürk Türk kadınlarını “Ey kahraman Türk Kadını, sen omuzlar üstünde göklere yükselmeye layıksın”, “Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir ulusunda Anadolu köylü kadınının üstünde kadın çalışması yoktur. Ve dünyada hiçbir ulusun kadını ‘Ben Anadolu kadını kadar çabaladım’ diyemez” özdeyişleri ile her zaman yüceltmiştir.

Şu anda Türk ulusu zor günler yaşamaktadır. Türk kadını ne yazık ki bu günlerde tenceresine aş, yavrularına sıcak bir yuva bulamadığı günler yaşıyor.  Taciz, tecavüz, şiddet haberleri manşetlerin müdavimi… Bu konuda ne yazık ki ciddi ve acil önlemler alınamamaktadır.

Ey kadınlar! “Koca evin reisidir, kadının gerçek yeri evidir, sen ancak ev işlerini yap, pişir, taşı, süpür, önümüzde dolan, bizlere çalış, meyvemizi soy, başarılı bir garson, iyi bir aşçı, anne, eş ol, bunların dışındaki işler erkek işidir” düşüncesi ve mantığı ile sizlere bakanlara göz yumdukça hiçbir sorununuzun çözüleceğini boşuna beklemeyiniz. Her şeye boyun eğdiğiniz, armudun pişip ağzınıza düşmesini beklediğiniz sürece bir şey değişmeyecek. Ülkemizde yaşanan yanlışlıklara eliniz kolunuz bağlı, evde oturup bir sinema filmi gibi izlemeye devam ederseniz, konunuz diziler ve evlilik programları olursa sizleri daha da kötü günler bekliyor.

Elbette biz erkekler de üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz ama sizin de kimselerin kadınları ikinci sınıf vatandaş görmelerine izin vermemeniz gerekir. Aksi halde her türlü şiddet, dayak ve tacizin önüne geçilmez.

Öncelikle eğitim şart… Sadece akademik eğitim değil. Bilinçli birer birey olarak ta herkes kendini eğitmeli. Hayat görüşümüz dogmalara göre değil, gerçekleri algılayabilecek kadar özgür ve özgün olmalı. Kadın olarak hırslı, kararlı, ilkeli ve toplum için de hizmet eden, çalışkan bir birey olmalısınız.

Bu düşüncelerimle bütün kadınlarımızın, evlerinin sorumlulukların elbette ki yerine getirdikten sonra ülkemiz ve toplumumuz içinde bir şeyler yapmasının çok acil ve önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum. Türk Ulusunun, bilhassa Türk erkeklerinin nazarında kadınların ikinci sınıfta görülmesi anlayışının yıkılması için böyle düşünenlere, çalışarak ve gücünüzü göstererek kadınların gücüne inandırmak, ispatlamak gerekmektedir. Her türlü ortamda, her türlü sorunlarla karşılaştığınızda “kadınsınız” diye geriye çekilmeyip, inatla, kararlılıkla, hırs ve azimle yaşadığınız olumsuzluklar için sonuna kadar dişe diş kendinizi savunmalısınız.

Türk Kadını, Türk Anası her zaman güçlüdür. Eski kahraman vatansever Türk kadınlarımızı kendinize örnek alıp, her konuda duyarlı olup yavrularımızın, torunlarımızın ve ülkemizin geleceği için yaşadığınız olumsuzluklara karşı seyirci kalmayıp, çok ama çok çalışmanız gerekiyor diye düşünüyorum. Tüm kadınlarımızın haklarının savunulması ve gereğinin yapılması dileklerimle KADIN HAKLARI GÜNÜNÜZÜ kutluyorum.

Unutmayın kabul ettiğinizi yaşarsınız!


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA