KONUMUZ SAĞLIK


Bu makale 2018-11-29 18:52:13 eklenmiş ve 275 kez görüntülenmiştir.
VELİ ÇITAK

 

Sorunlar o kadar çoğaldı ki; en önemli konuyu, sağlığı arka planlara atar olduk. Oysa eskiden her şeyin başı sağlık derdik. Kötü bir olay sonunda sağlık olsun, cana geleceğine mala gelsin derdik. Şimdi öyle mi ya? Sağlık ikinci, üçüncü plana düştü. Düştü ama sağlığı temelli görmezden gelmek olmaz. Hastalıklar ve sağlık yaşamımızın en tehlikeli sorunudur.

 

Sağlıkta bana göre en temel çözüm hasta olmamaktır. Sağlıklı beslenme, sağlıklı çevre, insanların bilinçli olması, devletin besin ve çevre sağlığı konusunda yeterli önlemler alması, koruyucu hekimliğin geliştirilmesi vb uzatılabilir.

 

Hasta olmamak günümüzde öyle kolay bir şey değil. Stres, ekonomik sıkıntılar, çevre, insanların yarınına güvenle bakamamaları büyük sorunlardır ve kişilerin tek başına bunların üstesinden gelmesi olanaksızdır.

 

Plastik yaşamımızın her alanını kapsamış durumda. Çevre kirliliği, trafik, şehirlerin keşmekeşi vb devletin ilgilenmesi gereken konular. Devlet görevlilerinin bunları biliyor olması ve düzeltmesi gerekmez mi?

 

Sağlık konusunda sorunlar ve yazılması gerekenler o kadar çok ki…

 

Bir uzmana sormuşlar;” çocuklar için zararlı olanlar nedir” diye. O da; “reklamı yapılan her şey” diyor. Bence doğru, zararı kesinlikle kanıtlanmış, hastalıkların baş sebeplerinden olan kola, cips, katkılı ürünler denetlenmeden serbestçe satılıyor, üstelik reklamlarla çocuklar özendiriliyor.

 

En temel çözüm; Devlet herkese düzenli ve parasız sağlık hizmetlerini sunmasıdır. Paranın düşünülmeyeceği bir ortam yaratılması, insan ve meslek sevgisinin geliştirilmesidir. Yani, birinci görev devletindir.

 

Hastayla doktor arasına para sorunu girerse sonuca ulaşmak zordur. Doktorları suçlamıyorum, sistem böyleyse herkes para kazanmak isteyecektir. Bu durum her meslek için geçerlidir. Hasta ise, az para harcamak için bazı evreleri atlayabilir veya her şeyi gereği gibi yapamayabilir.

 

Bunun üzerine özel hastanelerde devletin desteğini de eklerseniz işin boyutu hem başka yönlere gitmeye başlıyor, hem daha kötüleşiyor.

 

Görülen o ki devletin niyeti başkadır. Sağlık günden güne özelleştiriliyor. Yani, devlet sağlık sektöründen çekilecek, kar amacıyla kurulmuş özel hastanelerin insafıyla baş başa kalacağız. Örnek, ABD de parası olmayan sağlık hizmetlerinden yararlanamaz. Biz de yavaş yavaş onlara benzemeye başladık. Dikkat etmiyor veya umursamıyoruz.  Bu anlayış sürerse, yarın hem devlete vergi vereceğiz hem sağlık (ve eğitim) için daha çok para harcayacağız.

 

Son yıllarda özel hastane ve benzeri yerlerin hızla çoğalması, iktidar yanlılarının sağlık ve ilaç sektörlerinde yatırımlar yapması boşuna değil.

 

Unutulmayalım, herkes hasta olabilir. Bugün sağlıklıysak yarın hastalanmayacağız anlamına gelmez. Sağlığımızın kıymetini bilip hasta olmamak en önemlisidir. Evet, devletin yapması gerekenler var ama bize de görevler düşüyor. Aslında insanımız neyin sağlıklı, neyin sağlıksız olduğunu biliyor. Sağlıksız yaşamanın bugün başta gelen sebepleri ekonomik sıkıntı, denetimsizlik ise diğeri insanımızın boş vermişliği, işin kolayına kaçmasıdır. Kendimizin ve geleceğimizin sağlıklı olması önemlidir. Bugün küçük önlemlerle engelleyeceğimiz rahatsızlıklar ileride çok büyük sorunlara sebep olabilir.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA