BU GÜN 10 KASIM 2018 CUMARTESİ ATATÜRK’ÜN DOĞUM GÜNÜ


Bu makale 2018-11-08 20:20:50 eklenmiş ve 141 kez görüntülenmiştir.
Ali Rıza DURAN

 

Ölüm diyemiyorum çünkü 1938’den bu güne kadar hep Atatürk’ü andık ve onun bize emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti ve eserleri ile yaşadık. Yaşamaya da devam edeceğiz.

10 Kasım 2018 resmi tatil mi, değil mi? soruları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını kaybettiği 10 Kasım hangi güne denk geliyor diye soran arkadaşlarla konuşurken sorulardan bir tanesi oldu. Önemli günlerden biri olan 10 Kasım Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günüdür. Bu günde saat 09.05’te yani Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saatte tüm Türkiye'de hayat durur. İstiklal Marşı okunurdu. 10 Kasım 2018 yılında cumartesi gününe denk geldiği için hafta sonu tatili olacak mı diye bazı dostların soruları ile karşılaşıyorum.

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü, Atatürk anısına her yıl tutulan ulusal yastır. Bunu ulus olarak 1938 den beri hiç aksatmadan devam ediyoruz ve Türkiye Cumhuriyeti yaşadıkça devam edecektir.

Gazi Atatürk'ün ölümünün ardından her yıl 10 Kasım, Atatürk'ü Anma Günü, 10-16 Kasım tarihleri ise Atatürk Haftası olarak kabul edilmiştir.

Peki, bu yıl da 10 Kasım 2018 resmi tatil midir diye bana soruyorlar. Benim de buna naçizane cevabım neden olmasın Türkiye’mizin banisi Koca Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anma günü neden tatil olmasın diyorum.

Bu yıl Ulu önder Atatürk'ün aramızdan ayrılışının tam 79. yılındayız. Emaneti olan bu aziz topraklar üzerinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anmak için toplanacağız ve ona olan borcumuzu sevdiklerinize yollayabileceğiniz 10 Kasım mesajlarını ve özgü ifade eden yazı ve sözlerimizi göndereceğiz. Bu gün bizim için kutsal bir gündür.

Sevgili dostlar bu acı günümüzde sizlerle paylaşmak istediğim, tarihi belgelerden okuduğum bu yazılar biraz içimizi karartsa da yaşadığımız bu acılı günümüze ışık olacaktır.

Ulu önder Atatürk, 10 Kasım 1938 yılında İstanbul – Dolmabahçe Sarayı’nda ölmüştür. Cenazesi Ankara Etnografya Müzesi’nde tutulduktan 15 yıl sonra 10 Kasım 1953 yılında Anıtkabir’in inşasının tamamlanmasıyla, cenazesi Ankara – Anıtkabir’e nakledilmiştir. Bu arada o günleri anlatan 10 Kasım mesajları ve sözlerini paylaşıyorum:

Bu vatan senin gibi bir kahramanı ebediyen bir daha görmeyecek, Aziz Atam sen yerinde rahat uyu…

Türkün nabzı attıkça, son damla kanımız akmadıkça,

Unutulmazsın bu yurdun kucağında,

Rüzgâr ağırdan eserde, her 10 Kasım sabahı,

Her bir yere savurur, sararmış yaprakları.

Hüzünlenir milletim, her 10 Kasım sabahı,

Çiçeklerle donanır, Anıtkabir yolları !!

Aziz Atamızın bu naçiz sözleri, gönlümüze kazılmıştır. “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır!”

Bize emanet ettiğin bu vatan ebediyen var olacaktır. Vatana ihanet etmek isteyenlerin yaşamı olmayacaktır.

Atatürk ölmemiştir, çünkü o ölümsüz bir aleme giderken son nefesinde söylediği son sözü, Atatürk'ün hayatıyla ilgili 20 yıldır araştırmalar yapan, Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Ali Güler, Atatürk'ün ölmeden önce son sözünün "Aleykümesselam" olduğunu söylediğini ben okuyunca o ölmemiştir ifadesini kullandım buna inanıyor ve “bize emanet ettiğin bu vatan ebediyen var olacaktır. Vatana ihanet etmek isteyenlerin yanına hiçbir şey kar kalmayacaktır. Sen Rahat uyu paşam” diyerek bize kutsal bir vatan emanet eden yüce Atatürk bizi seyrediyor, görüyor bizi diyorum. Çünkü benim inançlarıma göre ruhlar ölmez. Atamızın bir sözüyle yazımı bitirmek istiyorum.

Beni görmek demek, Mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, Bu kâfidir” demiş olan Yüce Atatürk’ü saygıyla anıyor ruhu şad mekânı cennet olsun diyorum.

10 Kasım'ı sadece yas günü, üzüntü günü değil, Atatürk'ün fikir ve düşüncelerinin daha iyi anlaşıldığı gün olarak ta bilmemiz gerekir.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk. Her zaman yüreğimiz de yaşayacaksın!


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA