Çernobil Nükleer kaza alanında güneşten elektrik üretimi başladı


Bu makale 2018-11-08 20:16:10 eklenmiş ve 477 kez görüntülenmiştir.
Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge

 

32 yıl önce Nükleer Güç kaynağında meydana gelen patlamanın gerçekleştiği alanın hemen 100 metre yakınında yeni bir yapılanmayla güneş enerjisisnden faydalanılmaya başlandı.

 

1986 yılında yaşanan nükleer felaketin ardından 2000 yılında tamamen devreden çıkan Çernobil nükleer enerji santrali sahasında güneşten elektrik üretimi başladı. Ukraynalı enerji şirketi Rodina ve Alman Enerparc AG işbirliği ile hayata geçen 1 MW’lık proje, 26 Nisan 1986 tarihinde patlayan santralin 4. reaktörün olduğu alanın 100 metre yakınında yer almaktadır.

 

Konu hakkında yapılan açıklamaya göre şirketler sosyal sorumluluk çalışması olarak gördükleri Solar Chernobyl projesinin kurulu gücünü 100 MW’a çıkarmayı hedeflemekteler. Ayrıca santralin elektrik üretiminden sağlanan gelirin projenin yatırım maliyetini karşılamasının ardından elde edilen gelir oluşturulacak Yeşil Çernobil Bağış Fonu‘na aktarılacak olup fon ile de yeşil enerji projelerinde çalışmak isteyen yetenekli Ukraynalı öğrencilerin eğitimine ve Kiev bölgesinde kamuya yönelik yeşil enerji girişimlerine destek olunması planlanmaktadır.

.

1 Temmuz 2018 tarihinde elektrik üretimine başlayan proje Ukrayna yönetimi tarafından 2019 yılına kadar devreye girecek olan güneş enerjisi yatırımları için kilovat-saat için 15 avro-sent olarak uygulanan alım garantisinden yararlanacak. Ukrayna’da 2017 yılının ilk dokuz aylık döneminde 500 MW gücünde güneş enerjisi santrali devreye girmiş durumda.

 

Bu projenin devreye girmesiyle yeşil Çernobil ve temiz enerji üretiminde önemli bir aşama kaydedilmiş olacaktır.

 

Bilindiği gibi, tarihin en kötü nükleer felaketlerinden biri olan Cernobil bölgesi, 30 yıl temizleme ve beklemeden sonra bir kez daha güç üretimine açılmaktadır. Çernobil'deki enerji santrali 2000 yılından beri tamamen durdurulmuş olmakla beraber bulunduğu arazi ve çevresi   boşa terk edilmiş bir arazi olarak durmaktaydı.. İki yıl önce, birçok şirket Çernobil'de bir güneş santrali kurmayı önerdiler. Teorik olarak, arazinin başka bir şey için kullanılmadığı, elektriğin taşınması için birçok altyapının hala mevcut olduğu bilinmekteydi. Ayrıca, bir şirketin tüm yapması gereken şey ise, güneş panelleri kurmak ve enerjiyi kullanmak için güç şebekesine bağlamaktı.

 

Ukrayna hükümeti, bu proje için Avrupa enerji şirketi olan Rodina ve Enerparc AG’ye, güneş enerjisi yatırımını daha kolay hale getirmek için düşük arazi maliyetleri ve önemli elektrik fiyatları gibi birçok teşvik sağladı. Bu şirketler yapılan teşvikler sayesinde ‘Solar Çernobil Projesi’ni ortak olarak kurdular. Proje ile Ukrayna’ya ihtiyaç duyulandan daha fazla elektrik sağlanacak olup projenin her bakımdan her yönüyle örnek olması beklenmektedir. Güneş panelleri 1986 felaketinde eriyen reaktörden sadece birkaç metre uzağa monte edilmiş olup yaklaşık 1,6 hektarlık alan üzerinde 3800 adet kurulu güneş paneli ile güç sağlayabilimektedir. Santral, yaklaşık 1.2 milyon $'a mal olmuştur. Çernobil Güneş Enerji Santrali mevcut haliyle 1 megawatt’lık kapasiteye sahiptir. Gelecekte ise bu santralın yaklaşık 100 megawatt’a çıkarılması planlanmaktadır.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA