MİLLET ŞEYSİ


Bu makale 2018-11-01 21:41:11 eklenmiş ve 327 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Milletimizin şey'e ihtiyacı yeni sistemin önceliklerinden olduğundan yüz günlük icraat programına alıp şey etmişler.

 

Böylece şeyimiz şey oldu.

 

Haliyle bu yazdıklarımdan hangi şeyin şey edildiğini pek anlamadınız. Anlatayım da milletimiz en önemli sorununun yeni başkanlık siteminde nasıl çözüldüğünü öğrensin.

 

Hatırlarsanız başkanlık seçimi öncesi zat-ı muhteremin vaatlerinden biriydi millet kıraathaneleri. Soğan fiyatıyla, domatesle ilgili vaadi yoktu ama kıraathane vaadi vardı. Necip halkımız da soğan fiyatıyla ilgilenmedi, kıraathanede bedava kek bizim problemlerimizin en önemlisidir diyerek seçimini yaptı. Böylece yılbaşında 1 TL'den yediği soğanı bugün 2,5 TL'ye yiyor haliyle.

 

Siz kek vaadi yapanı seçerseniz, o da sözünü tutar, size kıraathane açar. Nitekim açtı, açıyor.

 

Ben mahallede kıraathane açmaya kalksam, emniyetten güvenlik yönünden değerlendirme yazısından itfaiyeden yangın önlemine varana kadar on beş ayrı evrakı toparlamam, kahveciler odasına kayıt olmam lazım.

 

Baktım Millet Kıraathaneleri açılıyor, daha doğrusu bazı halk kütüphanelerine bir haller oluyor. "Devlet dediğin örgütün yazılı bir çalışma düzeni vardır, kimin hangi görevi hangi yetki ve sorumlulukla yapacağı belirlenir, norm kadro atanır ve devlet çarkı düzen içinde çalışmaya devam eder" diye düşünüp CİMER üzerinden sordum. Dedim ki; "Bazı kütüphaneleri yirmi dört saat çalıştırıyorsunuz, kütüphane çalışanlarını vardiyalı yaptınız, akşamları sıcak su makinesi koyup yanına çay, kahve, kek koyuyorsunuz da bunun bir yönetmeliği var mı, hangi yetkiyle, kimin sorumluluğunda hangi bütçeden yapılıyor bunlar."

 

Kültür Bakanlığı sağ olsun, başvuruma yanıt verdi. Diyor ki yanıtında; "yeni hükümet sistemine geçişle birlikte ... 30 Adet kütüphanenin “Millet Kıraathaneleri” formatında hizmet vermesi görevi Bakanlığımıza (Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü) verilmiştir.  Bu kapsamda ... halk kütüphanelerinin mesai saatleri kullanıcılarının ilgi, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yeniden düzenlenmiştir. Kütüphaneler Valilikler ve belediyeler tarafından güvenlik, temizlik, diğer personel bakımından desteklenerek çay, çorba, kek vb. ikramların verilmesi sağlanmaktadır."

 

Yani, ben kıraathane açarsam on beş evrak toplamamı gerektiren yönetmelikler var ama devlet açarsa yönetmelik falan yok. "Kafamıza göre seçip otuz kütüphaneyi <Millet Kıraathanesi> formatına çevirdik, çay çorba kekler de Valilikten" dedi mi zat-ı devletlileri, işlem tamam. Gündüz halk kütüphanesi, gece millet kıraathanesi.

 

Böylece ne oluyor, hem kütüphane sayımız azalmıyor hem de kıraathanemiz oluyor nitekim. Gerçi gece saat on'dan sonra pek kimse uğramıyor ama olsun, işkembe çorbası eklerler yakında menüye akşamcılar da uğrar...

 

"Bakın burası çok önemli" dediler, şeyimizi şey ettiler, nur topu gibi milletin şeysi oldu...

 

31.10.2018 - M. Şevket Atalay

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA