MÜGE ANLI


Bu makale 2018-10-18 19:23:16 eklenmiş ve 873 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Müge Anlı'yı ekranlardan tanıyorsunuz. İletişim Fakültesi mezunu ve hukuk yüksek lisansı var. Eğitimiyle tecrübesini birleştirip eline aldığı olayları ilmek ilmek çözüyor.

 

Günlerdir ülkemizde kaybolan Suudi gazeteciye ne olduğu gündemimizin bir numarası. Haberlerde bununla yatıp, bununla kalkıyoruz.

 

Anlatılanlara göre bu kişi vatandaşı olduğu Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki başkonsolosluğuna giriyor. Giriş o giriş. Nasıl çıktığı yahut çıkamadığı meçhul.

 

Maşallah medyaya, olayın tüm ayrıntıları mevcut. Suudi gazetecinin konsolosluğa girdiği gün kimine göre yedi, kimine göre on beş kişilik bir Suudi timi bir kaç saatliğine İstanbul'a gelip işi bitirmiş. Gelen kişilerin yedi sülalesine kadar kim oldukları basında yazıyor.

 

Bu iş anladığım kadarıyla bir ülkenin casus suçlamasıyla bir vatandaşını bir şekilde devre dışı bırakma operasyonu. Olur böyle işler, her ülke zaman zaman yapar böyle operasyonları. Garip olan bu işin son derece aleni göz önünde pervasızca yapılması. Nedense herkes olayın nasıl gerçekleştirildiğini sorguluyor.

 

Benim anlamadığım, olayın nasıl gerçekleştirildiğinin olay olduktan sonra ne önemi olduğu.

 

Esas anlaşılmayan ise bizim ülkemizde istihbarat diye bir faaliyetin olup olmadığı. MİT Müsteşarımız son zamanlarda medyada giderek daha az yer alıyor. MİT Müsteşarımız kızakta mı, merak ediyorum. Onunla beraber komple istihbarat servisimiz de izne mi çıktı?

 

Daha bir ay önce yine İstanbul'da Azeri mafyası hesaplaştı. Bir Azeri iş adamı öldürüldü. İstanbul, istihbarat servisleriyle kiralık katillerin cirit attığı yer haline geldi.

 

Gazeteci olayına dönersek, bir günlüğüne Suudi Arabistan'dan gelen tim gerçek kimlikleriyle ve toplu halde gelmişler. Ülkemizde gerektiği gibi bir istihbarat teşkilatı olsa daha bu kişilerin aynı anda toplu giriş olarak bilgisayar ekranına yansıdığı anda peşlerine düşülür ve diplomatik yoldan niye geldikleri sorgulanarak uyarılırlar. Oysa bizimkiler ancak olay bitip adamlar ülkelerine gittikten sonra gazetecinin yok olmasıyla bu kişiler arasındaki bağı çözüyorlar.

 

Ben sadece siyasi sınırlarımız yolgeçen hanı zannediyordum, meğer hava limanlarımız da aynı durumdaymış.

 

Olay olmuş bitmiş, Amerika devreye girmiş, Suudiler izin vermişler, bizimkiler konsolosluğa girip olayı aydınlatacaklarmış.

 

Yahu, biraz utanın da bu saatten sonra yapılmakta olanların ortaya dökmeyin. Hiç değilse dünyaya rezil olmayalım.

 

Oldu olacak, MİT Müsteşarlığı’na Müge Anlı'yı atayın. Oturtsun Suudi yetkilileri karşısına anlattırsın nasıl yaptıklarını. Üstelik üniversite diploması gerçek, denkliği olmayan mektupla alınan diplomalardan değil.

 

Bence yakışır Müge Anlı MİT Müsteşarlığına. Ne dersiniz?..

 

17.10.2018 - M. Şevket Atalay  


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA