DAMAT YOLCU


Bu makale 2018-10-11 20:32:19 eklenmiş ve 1449 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Damat kesinlikle yolcu. Üç vakte kadar gider. Hele şu yerel seçimler bitsin. Yolculuk ondan sonra.

 

Bahsettiğim damat Cerrah Mehmet Paşa, ya da bildiğiniz adıyla Cerrahpaşa.

 

Cerrah Mehmet Paşa öleli dört yüz seneyi geçti elbette. Rahmetli sünnetçiydi. Başarısından dolayı vezir yapılması gerektiğinde Piyale Paşa'nın dul eşi 2. Selim'in kızıyla evlendirilerek damat yapıldı. Sadece dul olanı değil, iki buçuk yaşında evlendirileni bile var padişah sülalesindeki hatunlar içinde. Osmanlı'da vezir yapılacak kişinin önce damat yapılmasının ne zaman gerek şart haline geldiğini tarihçiler bilir. Bu gerek şart günümüzde tekrar dirilmiş vaziyette. O yüzden "damat yolcu" dediğimde haliyle aklınıza yanlış isim geliyor.

 

Taşınacak olan, adını bulunduğu semtten alan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi. Marmara Denizi manzaralı böyle bir kupon arazinin otel, alış veriş merkezi, kiralık konaklar yapılarak ekonomiye katkı sağlaması varken, okul olarak kullanılması hiç karlı bir iş değil. Zaten binalar ekonomik ömrünü tamamlamış ve deprem riskinde.

 

Lakin ah şu münafıklar yok mu? Hiç bir şeyi beğenmiyorlar. Sanki her okul semtiyle müsemma? Ayvansaray Üniversitesi Merter'de, İstinye Üniversitesi Cevizlibağ'da. Fatih Üniversitesi ise Hadımköy'de.

 

İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar yerleşkesi Cerrahpaşa Üniversitesi için ideal. Bu yüzden kapısına adını yazdılar bile. İnanmayan metrobüsle geçerken kapısına bakıversin. İçindeki fakülteleri FETÖ'den el koydukları Fatih Üniversitesi yerleşkesine naklediyorlar. Avcılar yerleşkesinde yeni bina inşaatları tam gaz. Hem Avcılar ilçesine bir Tıp Fakültesi yakışmaz mı?

 

Hele şu yerel seçimler bir geçsin. Siz asıl o zaman ekonomiye katkıyı görün. Nasıl şahlanacak İstanbul, hep birlikte göreceksiniz.

 

Belediye şirketi eliyle toplanan Süleymaniye çevresindeki evler el altından Arap'lara çoktan satıldı. İnşaatlar ufak ufak başladı bile.

 

Çapa Tıp Fakültesi desen, yolculuk sur dışına. Yerine elbette Arap dostlar için villa yapılacak. Tapusunu veremesek de uzun vadeli kiralayıveririz.

 

Daha sırada Unkapanı Plakçılar Çarşısı var. Zaten çoğu dükkân boş. Ekonomiye pek katkı sağlamıyor. Deprem bahanesiyle kamulaştırılıp yerine villalarla alış veriş merkezi yapılsa fena mı olur? Maksat ekonomi düzelsin.  

 

Hele, siz yaklaşan yerel seçimlerde seçiverin yine AKP'yi. Ekonomi şahlansın, İstanbul taçlansın.

 

Eh siz de Arap istilasının tamamlanmasıyla damat olamasanız bile, yolcu olursunuz...

 

10.10.2018 - M. Şevket Atalay

   


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA