BİR KASIRGAMIZ EKSİKTİ!


Bu makale 2018-10-04 20:54:44 eklenmiş ve 357 kez görüntülenmiştir.
Aslı Kavcıoğlu

 

İşimiz gücümüz abartmak. Hiç bir şeyi normal ayarında yaşayamıyoruz. Süsleyip püsleyip her şeyi büyüterek ifade etmekte üstümüze yok.

Efendim, geçtiğimiz hafta sonu hepimizin bildiği üzere, Ege kıyılarına kasırga ulaşma ihtimali vardı. Meteoroloji yetkilileri kasırganın gidişatı hakkında bilgi verdi. Fakat o bilgiler, sosyal medyada abartıla abartıla bir paylaşıldı ki sormayın.

Cumartesi günü, yani kasırganın geleceği günden bir gün öncesi, çarşıya indiğimde, etrafın her zamankinden daha da kalabalık olduğunu fark ettim. Sağa sola telaşla koşuşturan insanlar dikkatimi çekti. Hayırdır dedim. Herhalde tur araçları geldi ve ondan bu kadar kalabalık olmuştur dite düşündüm. Sonra biraz daha ilerleyip ellerinde alışveriş poşetleriyle gelip geçenleri görünce, anladım ki ertesi gün gelecek olan kasırga için hazırlık yapanlar olduklarını algıladım. Sağda solda konuşmalara da şahit olunca, kesin kanaat getirdim kasırga kalabalığı olduğuna. Ertesi gün malum kimse sokağa çıkamayacak olduğu için, sanki savaş çıkıyormuşcasına alışveriş poşetlerini dolduranlar evlerinin yolunu tutmuşlar. Kendimden şüphe etmeye başladım “neden bu kadar sakinim ben" diye. Normal olan kİm? Anormal olan kim?

Öyle bir abartı yaşandı ki, Pazar günü bazı esnaflar dükkânlarını kasırga dolayısı ile açmayacaklarını bile ilan ettiler. Onlara kesinlikle hak veriyorum, yanlış anlaşılma olmasın.  Onlar da olayın gereğinden fazla abartılmasının etkisi altında kaldılar. Ben bile en sonunda, bahçe mobilyalarım uçuşmasın diye toparladım. İster istemez insan acaba diyor ve tedbir alıyor.

Neyse ki bize uğramadan, zarar vermeden geçti gitti.

Fakat şunu anladım ki, ülkemizde şiddetli kasırga yaşanmadığı için, hiç bilgi sahibi de değiliz.  Nasıl önlem almalıyız, nelere dikkat etmeliyiz hiç bir bilgimiz yok.

Bazen belgesel kanallarında izliyorum. Özellikle Florida'da yaşanan kasırgaların yarattığı yıkımlar oldukça feci. İnsanların evlerinden bile eser kalmıyor. Alıp götürüyor.

Maalesef çeşitli doğal afetlerle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Ne zaman, ne şekilde ve nasıl olacağını tahmin etmemiz biraz güç. Her konuda biraz biraz bilgi sahibi olmamızda fayda var derim ben. Bu alarm bence bizi biraz bilgilendirdi. Ya da en azından kulağımıza küpe oldu. Umarım hiç bir yerde can kaybına sebep olmadan gelir geçer doğal afetler.

O zaman hepimize geçmiş olsun diyelim. Ama biz yine de bu kadar çok abartma huyundan da vaz geçelim.  Gereksiz paniklere sebep vermemek adına.

Sağlıklı, güzel haftalar dilerim.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA