FOLLUK


Bu makale 2018-10-04 20:51:23 eklenmiş ve 1182 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Folluk nedir, bilmeyenler çoğunlukta oldu. Her şeyin endüstrileştiği çağımızda çocuklarımız tavuğu market raflarında yetişiyor sanıyor.

 

Artık büyük çoğunluğumuz şehirlerde yaşıyor, tavuklarla beraber yaşamış halen yaşayan kaç kişi kaldı ki? Kim nereden bilecek fol nedir, folluk nedir?

 

Sabah folluktan toplanmış yumurta ile yapılan kahvaltının lezzeti unutulunca bunlar geliyor başımıza. Folluğu bilmeyenler çoğunlukta olunca karıştırılıyor sapla saman. 

 

Tavuklar kümeslerde yaşar. Kümeste bir yerleşim düzeni vardır, yüzyıllardan süzülen bilgiyle oluşturulan. Yılların bilgi birikimiyle kümeste tavuğun yumurtlaması için yer hazırlanır ve bu yere folluk denir. Folluk konulmasının amacı tavuğun yumurtasını rastgele bir yere yapmasını önlemektir. Çünkü tavuk yumurtayı rastgele bir yere yaparsa yumurta kırılabilir veya yumurtayı bulamayabilirsiniz. "Ortada fol yok, yumurta yok" deyimini üretmişizdir, bu bilgi birikiminden hareketle.

 

Günlerdir ortalık toz duman. Amerikalı McKinsey isimli bir şirketle anlaşıldığı ve bu şirketin Kamu Maliyesi Değişim ve Dönüşüm Ofisiyle birlikte çalışacağı ifade ediliyor. Damat Bakan beyin sözlerinin üzerinde tartışmalar almış yürümüş vaziyette. Muhalefet bunun Amerikalılara teslimiyet olduğu iddiasında, iktidardakilerse bunun sıradan basit bir danışmanlık hizmeti olduğu McKinsey namlı şirketin icra yetkisi olmadığı iddiasında. Kimisi alacağı paraya takmış, kimisi milliliğe. Oysa bütün bunlar değirmenin şakşağı. Folluğu bilmeyenlere değirmenin şakşağının işlevini başka zaman anlatırım.

 

Yahu, bırakın bu laf-ı güzafı. Kümesteki düzenin niye kurulduğunu düşünün.

 

Devlet örgütü de kümes gibidir. Olması gerekenler bulunmalıdır. Kümeste folluk var mı, yok mu? Önce buna bakın.

 

Kamu hukukunda Devlet örgütünde bulunması gereken bir kurum, kanunlar kararlar ve bu kanun ile kararlara uygun olarak çıkarılmış genelge yönetmelik gibi metinlerle Resmi Gazete'de yayınlanarak hayata geçirilirler. Önce böyle bir kuruluşun, kuruluş kararı alınır, kararın ardından çalışma şekilleri, kime bağlı olacağı, kaç kişilik kadrosu olduğu, bu kadrodakilerin görev ve yetkileri tanımlanır. Sonra bu kadrolara atama yapılarak kurumun icra yetkisini kullanmaya başlaması sağlanır.

 

Kamu Maliyesi Değişim ve Dönüşüm Ofisi ile ilgili sadece 108 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı var. Bu Kararda Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde bu isimde bir ofis kurulması ve bu ofisin "Tasarruf ve Gelir Dönüşüm Programı" hazırlaması kararlaştırılmış. 

 

Bu makalenin yazıldığı an itibarıyla ise devlet örgütümüzün içinde resmen hukuki oluşumlarını tamamlamış bir ofis yok. Bu ofisin hukuken var olabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler ortada yok. Ofis hukuken ortada olmadığı için McKinsey Şirketi ile bir danışmanlık anlaşması imzalayamaz.

 

Akıl danışılacak Amerikan şirketi kimle anlaşma yaptığına, kime danışmanlık yapacağına baksın. Bence McKinsey şirketinin bir danışmana ihtiyacı var. İcra için, merci gerekir.

 

Sapla samanı karıştıranlar ülkeyi yönetiyor ve ne yazık ki muhalefet adı altında ülkeyi yönetmeye aday olanların da bunlardan bir farkları yok. Neyi sorgulayacaklarını bilmiyorlar.

 

İktidardakiler, folluk koymadan yumurta bekliyor. Tavuk tevekkele yumurtayı doğru yere yumurtlarsa kahvaltıda yumurta yiyeceğiz. Yok yumurta kırılırsa iktidarın bahanesi hazır; "dış güçler kırdı yumurtayı."

 

Folluksuz kümes, kanunsuz nizamnamesiz devlet olmaz...

 

03.10.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA