GALİLEO GALİLEİ


Bu makale 2018-09-27 22:08:22 eklenmiş ve 1148 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Galileo Galilei günümüzde ülkemizde yaşasaydı akıbeti ne olurdu? 400 sene sonra el üstünde mi tutulurdu yoksa yine yasaklı mı olurdu?

 

Ya Sokrat? 2.500 sene önce değil de 2000'li yıllarda ülkemizde yaşıyor olsaydı?

 

Kuşkusuz ki bunları bilmemize olanak yok. Çünkü bilmek için verilere gereksinimiz var.

 

Galilei bir bilim insanıydı. Yaşadığı çağda söyledikleri, yazdıkları toplumun bildikleriyle ve özellikle inandıklarıyla çelişiyordu. Üstelik inançlı bir Katolik'ti. İnançları yaşam şeklini etkiliyor ama bilimsel çalışmalarını etkilemiyordu. Zamanının yöneticileri yazdıklarının yayınlanmasını yasakladılar. Ev hapsine mahkûm ettiler.

 

Sokrates ise "bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir" sözüyle özetlenecek görüşleriyle sorgulamayı ve sorgulama yoluyla bilimselliğin yolunu açmış mükâfat olarak öldürülmüştür.

 

Tarih bilim insanlarının çektiği eziyetler ödediği bedellerle doludur.

 

Bu iki bilim insanı günümüzde ülkemiz vatandaşı olsalardı başlarına neler gelirdi? Verileri bulabilirsek belki soruyu yanıtlayabiliriz.

 

Ülkemizin Cumhurbaşkanı daha bir kaç gün önce bilim insanlarımızı yurda dönmeye davet ettiğine göre demek ki ülkemizden gitmiş bilim insanlarımız var. Bu bilim insanlarının kaç kişi oldukları, hangi konularda bilimsel çalışmaları olduğu, ülkemizden hangi tarihte ne sebeple gittikleri konusunda bilgi, veri var mı? Sizce bu çağrıyı yapan Cumhurbaşkanı bu konularda bir veriye sahip mi? Ya, bu bilim insanları tekrar ülkemize gelirlerse hangi üniversite de görev yapacakları hangi konuda çalışacakları konusunda yapılmış bir etüt var mı? Sanmıyorum.

 

Ama elimizde başka veriler var. Bilim yaptıkları alan dışındaki fikirleri düşünceleri nedeniyle üniversitelerden atılmış yüzlerce bilim insanımız var. Bu yetmemiş olacak ki bu bilim insanlarının yazdıkları bilimsel makaleler bile yasaklanıyor.

 

Geçtiğimiz günlerde KHK ile üniversiteden uzaklaştırılan Doç. Dr. Gül Köksal'ın bilimsel makalesi Anadolu Üniversitesinin "Kültürel Miras Yönetimi" isimli kitabın ikinci baskısından çıkarıldı. Üstelik bu tek bir örnek de değil.

 

Tarihten ders çıkaramayanlar, Galilei'nin, Sokrates'in hala tarihte iz bıraktıklarını, yasaklara rağmen bu bilim insanlarının düşüncelerinin değerli olduğunu, oysa onları yasaklayan mahkûmiyet hükmü veren kişilerin isimlerinin hatırlanmadığını,  değerlendirememekteler.

 

Eldeki bu verilerle değerlendirirsek; Galilei ve Sokrat günümüzde ülkemizde yaşasalardı akıbetlerinin pek farklı olmayacağı gözüküyor.

 

Peki, Cumhurbaşkanı’nın çağrısıyla yurt dışına gitmiş bilim insanları ülkemize döner mi? Dönerlerse bilim yapabilirler mi?

 

Ancak hayali kahraman Recep İvedik'in sanatçılığı kadar bilim yapabilirler. Geleceklerse sınırlarını bilsinler, öyle gelsinler...

 

26.09.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA