Esnaf Odaları Ne İşe Yarar?


Bu makale 2018-09-14 05:12:14 eklenmiş ve 388 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

Son dönemde Türkiye’de ticari hayat, küçük işletme, esnaf ve sanatkâr için sıkıntılı seyretmekte ve daha da kötüye gittiği görülmektedir. Ağır vergi ve kira bedelleri bu işletmelerin bugün için en büyük sorunudur. Esnafın sırtında, çok çok büyük bir diğer kambur da, ticaret sicil ve esnaf odalarıdır.

Bu odaların kayda değer mal varlıkları, işletmeleri, arazileri, daireleri, yüksek miktarda kâr getiren ticarethaneleri bulunmaktadır. Buna rağmen bünyesindeki üyelerine, bu kâr ve gelirlerden dağıtmadıkları gibi her yıl alınan aidatlara da yansıtmamaktadırlar. Birçok esnaf odası da bugün sadece sembolik olarak varlığını sürdürmekte, esnafa lazım olan belge ve evrak vermekten başka bir görev yapmamaktadır.

Şirketler, kendi varlıklarını sürdürebilmek, ekonomiye canlılık katabilmek için kâr oranlarından fedakârlık yaparken bir yandan da mali yükümlülüklerini yerine getirmek için uğraşmakta, fakat bir türlü kan kaybına engel olamamaktadırlar.

Kuruluş gayesi; esnaf ve sanatkâra destek, teknik ihtiyaç ve mesleklerinde genel menfaatlerine uygun olarak gelişmelerini ve meslekî alanda eğitimlerini sağlamak olan bu kurumlar bugün sadece aidat ve para almaya yönelmişlerdir.

Tabii ki; bu demek değildir ki, bütün odalar bu kapsamdadır. Elbette bulundukları konumu muhafaza eden ve esnafının, sanatkârının çıkarlarını koruyan başkanlar ve odalar vardır. Fakat burada anlatmak istediğim olay, hükümetin, esnafı ve sanatkârı ticari hayatta her alanda odalara bağlaması neticesinde; nasıl olsa üyeler bize her fırsatta gelecek diyerek, esnafı ve sanatkârı yolunacak tavuk gibi görmeleridir. Vergisini, aldığı krediyi, SGK primlerini evinin ve iş yerinin kirasını ödeyemeyen insanların odalara işleri düştüğünde -ki, o esnafa hiçbir faydası dokunmayan odanın- hemencecik üyenin önüne, geçmiş aidat borcunu koyması kafasına sıkılan bir mermi gibi beynini şok etmektedir. Oysaki birçok odanın o üyelerin aidat ve sağladığı gelirle elde ettiği mal varlığı bulunmaktadır. Esnaf odaları kanununun 10. Maddesinde Oda genel kurulunun görev ve yetkilerini sayarken, (ı) bendinde derki; ‘’ İmkânları nispetinde öncelikle faaliyet alanları ile ilgili branşlarda olmak üzere öğrenci okutulmasına, bir evvelki yıl gayri safi gelirlerinin %10'unu geçmemek kaydıyla kamu yararına faaliyet gösteren kuruluşlara ve belge veya diğer kanıtlara dayandırılmak kaydıyla muhtaç durumdaki oda üyelerine yardımda bulunulmasına karar vermek.’’ Evet, elde edilen gelirlerden zor durumlarda olan üyelerin aidat borçlarını silen oda var mıdır? Bilemiyorum. Asıl olan budur.

Yerele gelecek olursak, Esnaf Odaları, günümüzde mantar gibi çoğalan, mahalle arasında her köşe başına yerleşen süpermarket zincirlerine karşı esnafını koruyacak tedbirleri de alması gereklidir diye düşünüyorum.

Urla’da esnaf yüksek fiyat politikasını eleştiren tüketicilere karşı haklı olarak fahiş kira gelirlerini bahane ediyor. Başını alıp giden kira bedelleri esnafın belini büken en büyük etkenlerden biri. Öte yandan kayıt dışı çalışan seyyarlar ile mücadelenin yetersizliği de kayıtlı esnafın haksız rekabet koşulları karşısında erimesine yol açıyor. 

Bu satırlardan sayın hükümet erkânına çağrım! Esnafın ve sanatkârın bugün maddî bakımdan ayağına köstek olan odalara gerekli düzenlemeleri yapması ve esnafın isteğine bağlı odalara kaydını yaptırması, aynı zamanda da yapacağı her işlemde odalara yönlendirilmemesidir. Esnaf ve sanatkârların düştüğü bu durumdan kurtarılması gereklidir. Esnaf sicile kaydını yaptıran bir esnaf, hatırı sayılır bir meblağ ödemekte, aynı meblağı kaydını sildirmek için de ödemektedir. Kısacası; birçok meselede olduğu gibi halkın yararına halk için yapılan fakat halkın fikri sorulmadan verilen kararlar halka zarar vermektedir.

Yanlışın neresinden dönülürse kardır.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA