ME EKİ


Bu makale 2018-09-14 05:08:30 eklenmiş ve 726 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Me, ma eki gerçek anlamına kavuşuyor.

 

Güzel dilimizde genellikle olumsuzluk eki olarak kullanılan bu ek yeni Cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte yerli yerinde kullanılmaya başlandı.

 

Neydi, o eskiden yapılan yanlış kullanımlar? Örneğin çok bilen, iş gören partinin iktidarının ilk yılında çıkarılan 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu. Bir defa hep bu hainlerin saflıktan istifade edip kanunu yanlış uygulatmaları vardı, artık yok.

 

Dikkat edin kanunun adına, Bilgi Edin-me diyor. Bilgi Edin Kanunu olsa tamam, hâlbuki adı; Edin-me. Yani bilgiyi edinmeyeceksin güzel kardeşim. Yıllardır lafzına aykırı olarak kullanılıyordu.

 

Eski sistemde bu kanun kapsamında müracaat ediyordun, ilgili kurum yanıt veriyordu. Süresinde yanıt vermediğinde veya eksik yanıt verdiğinde kanunun 14. maddesiyle kurulmuş Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu vardı buraya itiraz ediyordun, dokuz üyeli kurul adına aykırı olarak itirazını inceliyordu. Yapılan bütün işler yanlıştı. Kurulun adı bir kere Değerlendir-me Kurulu. İsmiyle müsemma davranması gerekirken, sen kalk devletin verdiği cevapları beğenme, devletin kurumlarını boşuna meşgul et.

 

Kanun’da Yürütme Bakanlar Kurulu’na verilmiş ve Kurul Başbakanlığa bağlanmıştı. Yeni sistemde 703 sayılı KHK'nın 35. maddesiyle yürütme Cumhurbaşkanı’na, sekretaryası ise Adalet Bakanlığı’na bağlanırken, yeni yönetmelik Cumhurbaşkanlığı’nca çıkarılacak deniyor.

 

İşte yeni sistemle kanun adıyla böyle uyumlu hale getirilir, devlet böyle güzelleştirilir. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte ortada kurul falan kalmadı, kurul çalışanları da devletin diğer kurumlarına gönderildi.

 

Sen, şimdi CİMER'e müracaat ettim, gelen cevabı beğenmedim, 4982 sayılı Kanun’un 13. maddesi gereği Anayasal hakkımı kullanıp on beş gün içinde yazılı itiraz edeceğim, "nerede bu kurul?" diye boşuna uğraşma, arama güzel kardeşim. Atasözümüzü hatırla; "arayan mevlasını da bulur, belasını da." Ona göre.

 

Sen illaki bilgi öğrenmek istiyorsan, Google var, Yandex var. Sor onlara güzel kardeşim, ne boşuna meşgul ediyorsun devleti.

 

Yok onlar yabancı, illa yerli ve milli olsun diyorsan, devlet onu da yaptı, o da var. www.geliyoo.com var. Ona sor...

 

O da olmazsa iyi düşün aradığın bilgiyi, muhakkak bir yerlerindedir beyninin.

 

Sen bırak Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nu aramayı, başla söylemeye;

 

Şeytan aldı götürdü...

 

12.09.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA