ÜÇ HARFLİ


Bu makale 2018-08-30 16:53:53 eklenmiş ve 1397 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

On altı senedir başımızdan eksik olmayan AKP iktidarı üç harflilerden besleniyor. Ne zaman beceriksizlikleri, iş bilmezlikleri ortaya saçılsa ülkeye fatura çıksa varsa üç harfliler, yoksa üç harfliler.

 

Necip halkımız da "Gulyabani" masallarıyla büyüdüğünden mi nedir korkuyor, bulaşmak istemiyor üç harflilere.

 

Ne zaman yaptıkları işi yüzlerine gözlerine bulaştırsalar, suç üç harflide. Öcü. Her zaman fatura öcülere kesiliyor. Bu öcü öyle sinsi ki, kılık değiştiriyor bir bakıyorsunuz Avrupa Birliği öcü, bir bakıyorsunuz ABD. Kılıktan kılığa giriyor, saflığımızdan istifade ediyor. Bazen Rusya bazen Esed oluyor. Hele dış güçler adı altında birleşip bir saldırdılar mı, eyvah ki eyvah.

 

İşleri güçleri AKP'yi baltalamak. Çekemiyorlar, halat kopuyor haliyle. Balatalar da sıyırınca başlıyoruz; "Ey Öcü, sen bizim kim olduğumuzu biliyor musun?" edebiyatına.

 

Üç harfli bir öcümüz daha var. IMF. Uluslararası Para Fonu. Ekonomi de teker patladıkça atıyoruz suçu bu üç harfliye. Yanımıza bile yaklaştırmayız be. Nedir bu üç harflilerden çektiğimiz.

 

Yok efendim neymiş, uluslararası piyasalardan borç almak için onayları gerekecekmiş. IMF gelip denetleyecekmiş, bakacakmış maliyemizin durumuna mevcut borç ve faiz ödemeleri dahil tüm harcamalarımızın gelirlerimizin altında olmasını isteyecekmiş. Kabul edersek anlaşma imzalayıp üç beş milyar USD kredi onaylayacaklarmış. Onu da gelip kontrol edip dilim dilim serbest bırakacaklarmış. Böylece finansçılar da buna güvenip bize düşük faizli uzun vadeli kredi vereceklermiş.

 

İş gücün mü yok senin Ey IMF. Sana ne bizim nereye ne harcayacağımızdan? Bak biz içerde bize ayak bağı olan ne varsa rafa kaldırdık. Sayıştay mesela. Artık ismi var cismi yok. Denetleyip duruyordu. Ne gerek var? Meclis desen ha keza. Soru önergesiydi, Meclis araştırmasıydı, muhalefetin lüzumsuz işleri. Uğraşıp duruyorduk. Bak başkanlık sistemini bir getirdik, şimdi onlar da vitrin süsü oldular. Sen de aklını başına al.

 

Bizim neyi nereye harcayacağımızdan size ne? Aklımıza eser Ahlat'a bir saray yapar, Ahlat'ın en büyük ihtiyacını gideririz. Bak daha Kanal İstanbul var bekleyen. Ülkemizin en büyük ihtiyacı. Aç mı bıraktık halkımızı? Sırf onlar için Brezilya'dan şarbonlu dana bile getirdik. Size ne ithalatçının kim olduğundan, size ne Tarım Bakanlığının denetim yapmamasından?

 

Bizim düşük faizle para bulacağız diye bir derdimiz yok ki. Veririz Arap dostlarımıza kısa vadede yüksek getiri. Onları da düşük faiz illetinden kurtarırız.

 

Bak güzel kardeşim, ne ABD öcüdür ne IMF. Sen işini düzgün hesaplı kitaplı yaparsan hiç birine ihtiyacın olmaz. IMF'yle anlaşmak istemiyorsan anlaşma. Ama bütçeni denkle, parayı haybeye harcama. O zaman zaten mevcut borçlarını rahatlıkla ödersin.

 

Bütün bunlar ekonomi kitaplarında yazıyor, oku.

 

Hadi vazgeçtim ekonomi kitaplarını, hiç değilse Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın "Gulyabani" adlı eserini oku. Biliyorum en azından kitabın adını duymuşsundur. O kitabı oku ki, Gulyabani diye bir yaratık olmadığını öğren.

 

Öğren ki korkma, üç harfli öcü diye bir yaratık yok. Onları kullanıp kandırıyorlar seni senelerdir, Gulyabani aslında kendileri...

 

29.08.2018 - M. Şevket Atalay    

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA