YEDİKULE


Bu makale 2018-08-23 18:24:05 eklenmiş ve 1922 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Fatih Sultan Mehmet'in Penta Prikyor (beş kule) olan adını surlara iki kule ekleyerek Yedikule yaptığı, Doğu Roma İmparatorlarının zaferlerinden sonra şehre girdikleri Altın Kapı’nın bulunduğu semt.

 

Sur dibinde yer alan tarihi bostanlarında yetişen maruluyla ünlü Yedikule. Fatih Sultan Mehmet tarafından fetihten sonra artan nüfusun beslenmesi için korunan tarım alanlarının olduğu semt.

 

1944 yılında kurulan ve futbolumuza Emre Belözoğlu, Gökmen Özdenak gibi nice yıldızı yetiştiren Yedikule Spor Kulübü’nün olduğu semt.

 

İstanbul'da büyüyen futbol meraklılarının en az bir kere tozunu yuttuğu, top oynadığı Yedikule. Futbolseverlerin İstanbul'da ki mabetlerinden birinin olduğu semt.

 

İşte bu semtin futbol sahası, hayatlarında Yedikule marulu tatmamış, futbolu pazarlanabilir bir meta olarak gören bademlerce gasp edilmek üzere. Badem dediysem kibarlığımdan söylüyorum. Yoksa bademlikleri Çengelköy değil ha, Langa'dan büyük.

 

Uzun süredir Yedikule semtine yeşillenmekteler. Kentsel tarım parkı adı altında tarihi Yedikule bostanlarında lokanta, pazar alanı, festival yeri gibi rant mekanları yaratma peşindeler. Yetmiyor.

 

Beyoğlu ilçesi takımıyken Esenler ilçesine kaç paralık olduğu henüz bilinmeyen bir bedelle transfer olan Erokspor'a Fatih Sultan Mehmet'in adını taşıyan ilçedeki Langa sahasının İBB tarafından keyfi olarak kullandırılması da yetmiyormuş gibi, yıllardır Marmaray şantiyesi olarak futbola kapatılan sonrasında verilen sözlerin tutulmayarak semtten toplanan paralarla Yedikule Spor Kulübü tarafından eski haline getirilmeye uğraşılan Yedikule sahası İBB ekipleri tarafından yerle bir edildi. Zabıta için otopark yapacaklarmış.

 

İşlerine gelince Fatih'in adını dillerinden düşürmezler, futbol deseniz aşığıdırlar. Ama iş uygulamaya gelince varsa menfaat, yoksa çıkar. Diş geçirebilseler Fatih ilçesinde futbol kulübü, futbol sahası bırakmayacaklar ama taraftarlarıyla namlı Karagümrük Kulübü var. Çekiniyorlar, dokunamıyorlar. Biliyorlar, Karagümrük yanarsa İstanbul yanar. Bu yüzden Fatih'te ki diğer semt futbol sahalarına göz dikiyorlar.

 

Ey bademler, hatırlatayım. Yedikule semtinin zindanları da meşhurdur. İstanbul'un fethinden itibaren uzun yıllar zindan olarak kullanılmıştır. Yeni Türkü grubunun meşhur şarkısında dediği gibi; "yedi düvel zindanından beterdir Yedikule." Gün gelir, sorulur hesabı...

 

Bana gelince, İstanbul'a her saldırdığınızda şarkıdaki gibi; "beş değil on beş yıl olsa, ben vazgeçmem bu işten" der, sizden cacık bile olamayacağını yine söylerim...  

 

22.08.2018 -  M. Şevket Atalay

  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA