KAVGA ÇIKTI


Bu makale 2018-08-09 21:15:18 eklenmiş ve 3792 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında iki genel müdürlük çalışanları arasında sözlü başlayan ve koridorlarda yumruklaşmaya kadar varan kavga güvenlik güçlerinin araya girmesiyle önlendi. Konunun halli için bakanlıkça Adıyaman'a akıl danışıldığı da iddia ediliyor.

 

Medyadan saklanan ve polis tutanaklarına yansıtılmayan olayla ilgili bilgisine başvurduğumuz ve adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak; kavganın devletin yeni organizasyon yapısıyla Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğünün 30 sene sonra tekrar Sanayi Bakanlığına bağlanmasının ardından, bakanlıktaki Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü çalışanlarının koridorlarda Teşvik Uygulama çalışanlarına "teşvik bizim işimiz, ne işiniz var bu bakanlıkta?" demesiyle başladığını ifade etti.

 

Durun telaşlanmayın, elbette böyle bir olay gerçekleşmedi. Zira Sanayi Bakanlığına bağlanan Teşvik Uygulama Ticaret Bakanlığı binasında hizmet veriyor. Taşınacaklar ama Sanayi Bakanlığının hangi binasına henüz belli değil. Zaten  internete girip Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğünü aradığınızda Ticaret Bakanlığının resmi sitesinde buluyorsunuz.

 

Size biraz teşvik kanunları ile ilgili bilgi vereyim diyeceğim de 30 senedir teşvik mevzuatını takip ediyorum, lakin ben bile ipin ucunu kaçırdım. AKP iktidar olduğundan beri aklına esen bakanlık teşvik çıkarıp dağıtmaya başladı. Yatırım teşviki var, ihracat teşviki var, tarım teşviki var, Ar-Ge teşviki var, turizm teşviki var, kredi kullanacaklara teminat teşviki bile var. Adını sayamadığım teşvikler ve devlette bu işlerle görevli arkadaşlar alınganlık gösterip kusura bakmasınlar. Ülkemizde mevzuatlarda halen geçerli teşviklerin tamamının neler olduğunu hangi kurumlarca niye verildiğini, bu teşviklerin ekonomimize ne katkı sağladığının hesabının tutulduğu bir makam yok.

 

Yeni yapıda, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle  kurulan Strateji ve Bütçe Başkanlığı Yüksek Planlama Kurulunun görevlerini devraldığından Cumhurbaşkanınca belirlenen hedeflere göre teşviklere ilişkin esasları tespit edecek. Yapacağı işler için 54'ü sekreter 662 kişilik kadrosu bile ihdas edildi.

 

Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevi gereği teşvikle ilgili esasları tespit ettikten sonra ne yapacak, ilgili bakanlıklara hangi kanuni yetkiyle "bunları uygulayın" diyecek, Strateji ve Bütçe Başkanlığının bakanlıklara emir verme yetkisi var mı, yok mu? Bu başkanlık teşvik esaslarını belirledi ve Teşvik Uygulama'ya gönderdi, oradaki mevzuat dairesi bu işe ne diyecek? Herhalde, "emredersiniz" diyerek yapacak. Aynı şekilde Ar-Ge Genel Müdürlüğü de sorgusuz yapacak. Peki verilen bu teşvikler bir nedenle mahkemelik olursa hangi mahkeme bakacak? Mahkemede savunmayı Sanayi Bakanlığı avukatları mı yapacak yoksa Strateji ve Bütçe Başkanlığının 4 hukuk müşaviri ve 2 avukattan oluşturulan kadrosu mu yapacak?

 

Ben rastgele bir örnek verdim, hele siz "Ekonomi Politikaları Kurulu", Strateji ve Bütçe "Başkanlığı", "Hazine ve Maliye Bakanlığı" yetkilileriyle Cumhurbaşkanlığı danışmanlarının birlikte yapacağı bir toplantıda söz hakkının kimde olacağını, raconu kimin keseceğini düşünün, dövizin neden yükseldiğini anlayacaksınız...

 

TRT Cumhurbaşkanına bağlanırken onu denetleyecek RTÜK'ün Turizm Bakanlığına bağlanmış olmasını ise hiç anlamaya uğraşmayın.

 

Devleti çorbaya çevirdiler, işin içinden çıkamıyorlar. Çorbaya su katıp duruyorlar.

 

Bana göre bu çorba daha fazla suyu kaldırmaz, kavga kesin çıkar...

 

08.08.2018 - M. Şevket Atalay 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA