CHP NİYE BAŞARAMIYOR?


Bu makale 2018-08-02 19:30:18 eklenmiş ve 1363 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Bu satırların yazıldığı 01.08.2018 günü CHP'de yeterli imzanın bulunarak kurultaya gidilip gidilmeyeceği henüz belli değildi. Sizlerin okuduğu dakikalarda ise en azından bu bilmece çözülmüş olacak. Zaten amacım CHP'de genel başkanlık üzerine yazmak değil.

 

28 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete’de sendikalı işçi sayıları yayınlandı. Ülkemizde işçi olarak kayıt altında çalışan 14,1 milyon çalışan var. Sendikaya üye olanların sayısı ise 1,8 milyon emekçi. Yani her yüz sendikalıdan sadece 12 tanesi sendikalı. Bu bile gerçekte hormonlu bir yüzde. Zira bu çalışanların büyük çoğunluğu devlet veya belediyelerde çalışanlar. Özel sektörde bu oran yüzde bir ikilerdedir.

 

Sol siyasi yapı kendini sınıf mücadelesine dayandırır. Bu sayılarla emekçi kesimin sınıf mücadelesinden söz edilemez. Zaten az olan sendikalı emekçilerden sınıf mücadelesinde kapitalizme ve temsilcisi patronlara karşı başarı beklemek imkânsızı beklemektir.

 

1980'e kadar durum böyle değildi. O yıllarda 2,2 milyon kayıtlı işçi varken sendikalı sayısı 1,5 milyon civarındaydı. İşçi sınıfı emeğinin değerini kapitalizme ve temsilcisi patronlara karşı savunabilir durumdaydı. Bu yüzden sol siyasi yapı gelişebilmiş ve varlığını ülke yönetimde söz sahibi olacak hale getirebilmişti.

 

Emekçilerin bu mücadelesi komünizmle mücadele maskesiyle gizlenerek patronlar tarafından kullanılan emekçi olamamış köy kökenli avam eliyle terör kullanılarak durdurulmuştur. Kapitalizm 12 Eylül’le amacına ulaşmıştır. Devamında, kitlelerin siyasete girmeleri "tu kaka" gösterilmiş ve kişiler örgütlü olmaktan gerek kanunlar yoluyla gerekse eğitim ve medya yoluyla uzaklaştırılmıştır.

 

Buna arada geçen kırk yılda değişen dünya üretim düzeni de eklenince kapitalist sistem içinde sol politika üretmek zor hale gelmiştir. Peşinde koşulan sol söylemler emekçilerin emek gücüyle sanayi içinde örgütlenerek iktidar mücadelesi vermesine dayalı geliştirilmişti. Günümüzde tüm dünyada emekçiler içinde sanayide çalışanların oranı giderek azalmaktadır. Şu anda ülkemizde hizmetler sektöründe çalışanların sayısı sanayide ve tarımda çalışanların toplam sayısını geçmiştir.

 

Sol politikalar açısından yapılması gereken, değişen bu tablo karşısında yeni politikalar üretmektir. Henüz işin kuramsal yönü sorunu tanıma ve tanımlama aşamasındadır. Yeni bir Karl Marks çıkar mı, bilemiyoruz. Ama kişi olarak değilse bile kuramsal gerekliliği çok açıktır.

 

Bu aşamada pratiği öne düşürüp teoriyi pratikten yola çıkarak geliştirmek yararlı olacaktır.

 

Ama, CHP'nin resmi sitesine girildiğinde bu konuda bir çalışma olmadığı görülmektedir. Yayınlar bölümünde hiç bir konuda dişe dokunur yeni bir bilimsel inceleme araştırma bulunmamaktadır. Mesela, kültür ve sanat bölümünde en son çalışma "Edebiyatçıların yayımcıların sorunları ve çözüm önerileri" başlığını taşımaktadır. Başlık güzel ama içeriğine baktığınızda ondan fazla edebiyatçının internet üzerinden sundukları görüşlerin ardı ardına sıralanmış olduğu ve en azından bir değerlendirme eklenerek hiç değilse rapor şekline sokulma zahmetine bile girişilmediği üzülerek görülmektedir.

 

CHP bu gerekliliğin farkında olamadığı için başarısız olmaktadır. CHP yönetimi "ulusalcı" diye nitelendirdiği CHP'nin kuruluş felsefesini savunanları sol parti oluyoruz savıyla içinden uzaklaştırırken, sol maskeli Kürt milliyetçiliğine yaslanarak dededen kalma yollarla şakşağı öttürmeyi kabullenmişlik sendromuyla yeterli görmektedir.

 

CHP yönetimine aday olanlar da bu soruna kafa yormak yerine değirmenin şakşağını ele geçirip öttürme peşinde gözükmektedir.

 

İktidar olmayı başaramamanın nedeni, şakşağı kimin öttürdüğü değildir.

 

Genel başkan kim olursa olsun, CHP yeni üretim ilişkileri düzenindeki çaresiz emekçileri yanına çekecek politika ve yeni bir örgütlenme modeli geliştirmeden bırakın iktidar olmayı barajı aşmayı bile beceremeyecektir.

 

01.08.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA