ON ALTI AYAKLI


Bu makale 2018-07-26 22:22:28 eklenmiş ve 1739 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Yeni Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ayağının tozuyla yapacağı basın toplantısında Kanal İstanbul kapsamında planlanan ilk yatırımın Avcılar Küçükçekmece arasında yapılacak köprü olduğunu belirtecek.

 

Kanal İstanbul projesinden bağımsız olarak hazırlanan kanal geçişlerinde önceliğin Küçükçekmece geçişinde olduğunu anlatacak olan bakan, köprü ihalesi için teknik çalışmaların tamamlandığını ve ihalesinin 2018 Ekim ayında yapılacağını söyleyecek. Açılış tarihi ise 15 Temmuz 2021. 

 

Mevcut durumda bölgede yaşanan trafik sıkıntısının yapılacak köprüyle çözüleceğini, hali hazırda beş şerit gidiş beş şerit geliş kara yolu ile iki metrobüs şeridiyle on iki şerit olarak hizmet verildiğini, yapılan projenin ise on iki şerit kara yolu iki şerit raylı sistem geçişini kapsayacağını ve yatırımın YİD modeliyle yapılacağını açıklayacak.

 

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri aynı toplantıda teknik detayları paylaşacaklar. İşte projeden ilk detaylar;

 

Köprünün Küçükçekmece tarafındaki ayakları Cennet Mahallesi’nde, Avcılar tarafındaki ayakları ise Şükrübey durağındaki İBB tesisleri bahçesinde olacak. Bölgede zorunlu olarak bir miktar kamulaştırma yapılacak.

 

Geçiş yan yana üç köprü olarak inşa edilecek. Dörder ayaktan dört noktada yere değecek ve toplam on altı ayaklı yapılacak köprülerde altışar şerit bulunurken, iki köprü arasından sekiz metre genişliğinde raylı geçiş için bir köprü daha inşa edilecek.

 

Köprünün tamamı 3.220 metre uzunluğunda ve dıştan dışa 76 metre genişliğinde olurken denizden yükseklik 65 metre olacak.

 

Mevcut trafiğin etkilenmemesi amacıyla yapılacak köprü mevcut yolun 200 metre kadar güneyinde inşa edilecek. Mevcut yolla entegresi tünellerle sağlanacak.

 

Raylı sistem köprüden çıktıktan sonra İstanbul tarafında yeraltından devam ederek Yeşilköy trafik aktarma merkezine gelecek. Avcılarda mevcut olan metrobüs aktarma merkezi Yeşilköy Havaalanı’nın kuzey kısmında E-5 kenarında bir km2'lik alanda yapılacak merkeze alınacak.

 

Köprü geçiş yaklaşık maliyeti 2,5 milyar Euro olacak.

 

Ulaştırma Bakanlığı’nda yaptığımız görüşmelerde resmen ilan edilmemekle birlikte yeniden planlanan hatta günlük 350.000 raylı sistem yolcu ile günlük 200.000 araç geçiş garantisi olacağı öğrenildi. İhaleyi kazanacak yüklenicinin yapacağı işlerin köprü ve tünel bağlantı çıkışlarıyla sınırlı olacağı da öğrendiklerimiz arasında. Garanti süresinin köprünün açılması ile başlayacağı belirtildi.

 

Verilecek garanti için iki alternatifin düşünüldüğü son kararın Cumhurbaşkanı tarafından verileceği kesinleşmiş durumda. Birinci alternatifte raylı sistem yolcu garantisinin olmaması ve geçen araçlardan 5 USD ücret alınması yer alıyor. İkinci alternatifte ise araç başı 3 USD alınması ve kalan tutarın Beylikdüzü-Yeşilköy raylı sistem bilet ücretine yansıtılmasının bulunduğu söyleniyor.

 

Projesi Baki Tezcan tarafından hazırlanan ve on altı ayağıyla Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan tarihteki on altı Türk Devletinin simgeleştirildiği köprü dünyanın en muhteşem özelliklerine sahip köprülerinden biri daha olarak yine ülkemize nasip olacak...

 

25.07.2018 - M. Şevket Atalay

 

Not: Bu yazının gerçek olaylar ve kişilerle bir ilgisi yoktur.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA