PEŞKEŞ


Bu makale 2018-07-19 20:06:51 eklenmiş ve 1345 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Peşkeş kelimesinin anlamı armağandır. Özellikle hükümdarların birbirlerine sundukları hediyeler için kullanılır.

 

Her devirde yaşamış olan münafıklarsa padişahların devletin gücünü gösteren hediyeler vermesini çekemeyip "peşkeş çekiliyor" diye beğenmezler. Onlara göre; "Devletin malı padişahın değil halkındır. Krallara kraliçelere sunulmak yerine halka kullandırılmalıdır."

 

Bu zihniyet ne yazık ki halen devam etmekte. Zaten bu zihniyet yüzünden ilerleyemiyoruz. Kendini bilmez münafıkların günümüzdeki temsilcileri bugünlerde Antalya Konyaaltı sahilinin peşkeş çekildiği iddiasındalar.

 

Neymiş efendim? Konyaaltı sahili Hülya Koçyiğit'in damadına verilmişmiş. Ne var ki bunda? Hülya Koçyiğit sinemamızın taçsız kraliçelerinden değil mi? Bir kraliçeye hediye sunulmaz mı? Üstelik o kraliçe ülkemizi sevmiyor mu? Ülkemizdeki özgürlüklerin ne kadar çok olduğunu söylemedi mi? Gerçekleri dile getirdiyse altında mı kalacağız? Elbette peşkeş sunulacak. Tarihimizde var bu adetimiz.

 

Ah, bu münafıklar. Hesap kitaba uymuyormuş bu kira işi. Hangi mal sahibi kendi arsası üzerine 150 milyon TL harcayıp yaptığı binayı yıllık 8,5 milyon TL bedelle üstelik 8 yıllığına kiraya verirmiş?

 

Yok efendim, binayı kiralayan içindeki kırk odayı ayrı ayrı kiraya vermişmiş. Böylece ödeyeceği yıllık kiranın üç katı gelir elde ediyormuş. Kiracılarından da iki yıllık peşin kira toplamışmış. Kalan süreler içinde banka teminat mektuplarını kasasına koymuşmuş.  Cebinden hiç para çıkmadan yılda en az 15 milyon TL sebeplenecekmiş. Belediye her bir üniteyi kendi kiraya verseymiş de, bu para belediyeye gelir olsaymış.

 

Size ne? Bunlar zaten sermaye düşmanları. Başkasının kazancını hesaplamak size mi kaldı? Kraliçenin damadı kazancının vergisini veriyor mu vermiyor mu maliyeyi ilgilendirir. Büyük başkanın damadı maliyeden sorumlu bakan değil mi? İnceler bakar. Ah, ah "Zenginin malı züğürdün çenesini yorar"  diye boşuna söylememiş atalarımız.

 

Bununla kalsa iyi. Bir de sormazlar mı; "Siz kiraya verdiğiniz eve her sabah gidip camlarını siliyor musunuz, koridordan çöplerini topluyor musunuz, tuvaletlerini temizliyor musunuz?" diye.

 

Neymiş, kiraya verilen büfelerin sınırları dışında kalan alanların temizliğini Antalya Büyükşehir Belediyesi yapıyormuş, sahili ve tuvaletleri temizliyormuş. Bu bakım temizlik işleri için harcanan paraysa alınan kiradan fazla tutarmış. Hiç değilse bu işlerde kiracının yükümlüğündedir diye kontratına yazılsaymış.

 

Yaranılmaz bu münafıklara. Bir kere kiracı turizmci, temizlik işlerinden o mu anlar yoksa belediye mi? Kumsal temizlenmesin de çöp mü dolsun Konyaaltı sahili? Tuvaletlere bakılmasın da gelenler denizde mi gidersin ihtiyaçlarını? Bir de sorsan çevreci geçinirler.

 

Konyaaltı sahili işletilmesi ihalesini, Osmanlı özlemiyle yananlara sorarsanız; peşkeş padişah hediyesidir, usuldendir sual edilmez. Münafıklara sorarsanız; halkın malı peşkeş çekilmektedir.

 

Bana sorarsanız peşkeş; "malı güzel götürmenin göbek adıdır."

 

18.07.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA