DÜŞÜNCELERİNİZE SAHİP ÇIKIN


Bu makale 2018-07-12 17:05:38 eklenmiş ve 490 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

Ülkecek şaşırma yetimizi kaybetmedik mi hala?

Bombardıman misali her gün maruz kaldığımız algı operasyonlarına, milyonuncu kez değişen ülke gündemine karşı çoğumuz şaşkınlık içinde…

Arkasından ülke kurtarma nutukları…

Ya sonra..?

“Şaşırmak” kelimesi “doğruyu, gerçeği, gerekli olanı ayıramayacak duruma gelmek”, “bir işe nasıl başlayacağını, başladığı işi nasıl sürdüreceğini ve nasıl sonuçlandıracağını bilemeyecek duruma gelmek, işin içinden çıkamamak” manasındadır.

Bunca antrenmana rağmen hala şaşırmakla mı meşgulsünüz? Şöyle bir etrafınıza bakın ama yerli gibi değil, buraların yabancısı gibi merakla bakın, her b..ka atlamayın, araştırın. Bunca kaynak içinde bu artık o kadar da zor değil.

Artık ülkemizde nezaketin küçümsendiği, kültür birikiminin yuhalandığı, hak edilmiş başarının dövüldüğü, eğitimin bile aşağılandığı bir atmosfer var. Bu oksijensiz ortamda, biraz kafası karışık, biraz ‘az bilen’ insan, alkış bekleyerek abuk subuk konuşabilir, saldırgan ve nefret dolu davranabilir pekâlâ.

Aile terbiyesi, sosyal hayat terbiyesi, yaşam zevki, bilgisi, nezaketi hatta mantığı olmayan ama bağırıp tehdit savuranların sırtının pışpışlandığı, onların asil, diğerlerinin ‘dışarıdan’ sayıldığı garip bir sosyal orman oluştu etrafımızda.

Bilgiyle, zekâyla, rekabetle, çalışmayla değil; torpille, etek öpmeyle, tehditle, saldırganlıkla bir yerlere varılması gerektiğini bir denklem olarak kabul ettirmeye çalışan yanlış bir matematik bu! Ve bu matematik şu an yetişen neslin matematiği olursa, gelecekte vay halimize!

Çoğu şey anlatıldığı gibi değil mesela, hatta anlatıldığı kadar da değil. Anlatanın anlayabildiği ve anlatabildiği kadarı ile yorumlar, kutuplaşmalar içinde yitip gidiyoruz…

Hazırcılığı çok sever olduk. “Armut piş, ağzıma düş” mantıklı sazanlar oltasız karada avlanır. Stalin’in tavuğuna atılan yemler gibi internetten, televizyondan ne gelirse yeniyor. “Olmuştur”, yapmışlardır” diyerek araştırılmıyor, hatta savunuluyor ya da eleştiriliyor. Arkası çığ gibi büyüyor. Sonuç yeni gündem ve kutuplaşma.

Düşüncelerinize sahip çıkmanız gerekiyor. Biraz garip bir ifade oldu farkındayım ama beyniniz sürekli düşündüklerinize inanır ve yaşamınızı bu düşünceler belirler.

Siyasetçisinden gazetecisine, öğretmeninden sorumsuz sosyal medya kullanıcısına kadar, dostlar, bırakalım bu işleri. Biz bu iklimde hep birlikte boğuluruz!


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA