ORHAN GAZİ


Bu makale 2018-07-05 19:27:54 eklenmiş ve 1051 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Osmanlı sultanlarının ikincisidir. 1281 yılında Söğüt'te doğmuştur. Babası Osman Gazi, 1299 tarihinde istiklalini ilan edince, devleti idari bölgelere ayırdı. Orhan Gazi 1301’de Sultanönü bölgesinin beyliğine tayin edildi. 1326'da babasının ölümü üzerine tahta geçti.

 

1341 yılında kazandığı zaferlerden sonra imzalanan Osmanlı - Bizans Antlaşması’na göre Anadolu’daki Şile ve Üsküdar Orhan Gazi’nin akıncılarından emin olmak şartı ile diğer yerler Osmanlı Devleti’ne kaldı.

 

İzmit'i de almış olan ve İstanbul Boğazı’na dayanan bu büyük padişah, Marmara Denizi’nde dirlik ve düzeni sağlamak amacıyla 14 Nisan 1341 tarihinde Limanlar Kanunu’nu çıkararak Resmi Gazete'de yayınlattı.

 

"Hop, dur bakalım, yine ne saçmalıyorsun? O zamanlar kanun mu vardı? Daha matbaa icat edilmemiş, Resmi Gazete'de nasıl yayınlatır? Devlet o sırada fermanlarla yönetiliyor ve ferman yazıldığı anda yürürlüğe giriyordu" demeyin.

 

Sizi gidi tarih bilmezler sizi. Hadi beni geçtim, sizler teveccühünüzle devletin yönetim sistemini değiştiren AKP Hükümeti’nden daha mı bilgilisiniz?

 

Benim yazdıklarım doğrudur, belgeye dayanır. Ben yazdıysam Orhan Gazi, 14 Nisan 1341 tarihinde 618 sayılı Limanlar Kanunu’nu çıkarmıştır.

 

Devlet sisteminin değişmesine verdiğiniz onaya istinaden AKP Hükümeti yeni sisteme geçişi sağlamak amacıyla 4 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete'de 698 sayılı Kanun hükmünde Kararname yayınladı. Bu kararla çeşitli kanunlarda değişiklik yapıldı.

 

Bakın bu Kararname’nin 2. maddesinde ne yazıyor; "14/4/1341 tarihli ve 618 sayılı Limanlar Kanununun; a) 11 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “nizamnamelere” ibaresi “yönetmeliklere” şeklinde, b) 12 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “nizamnameler” ibaresi “yönetmelikler” şeklinde, değiştirilmiştir."

 

Belgesini okuyunca, anladınız mı Limanlar Kanunu’nu Orhan Gazi’nin çıkardığını?

 

İşin aslına gelince; 618 sayılı Limanlar Kanunu 25 Nisan 1925 tarihinde çıkarılmıştır.

 

Osmanlı zamanında önce Hicri takvim, sonra da  Mali Takvim kullanılmıştı. Cumhuriyet'in ilanından sonra, Malî 26 Kânun-i Evvel 1341'de (12.12.1925) kabul edilen "Takvimde Tarih Mebdeinin Değiştirilmesi Hakkında Kanunla 1 Ocak 1926'dan itibaren Miladi takvime geçilmiştir.

 

Her şeyin en doğrusunu bilen ve ehil kişilerden oluşan son Bakanlar Kurulu’muz işini son derece ciddiyetle yaptığından Cumhuriyetin Kanunu’nu Orhan Gazi dönemine taşıyıvermiş. Bundan sonra da işin ehilleri bu ciddiyeti devam ettirecektir.

 

Zaten ne önemi var? Bundan sonra ferman padişahın... İsterse tekrar hicri takvime geçer ve 698 sayılı kararnameyi doğru hale getiriverir...

 

04.07.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA