SEÇİM YETİŞTİ İMDADA


Bu makale 2018-06-14 18:35:27 eklenmiş ve 1225 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Şeker bayramının seçim öncesine denk gelmesi, bayramdan bayrama görüşen akrabalar için iyi oldu.

 

Günümüz şartlarında birbirleriyle ilişkileri Türkiye Suriye düzeyine kadar düşmese de azalan akrabalar bayramda bir büyüğün evinde karşılaştıklarında birbirlerini bile tanıyamaz haldeler. Bayram ziyaretinde misafirlerden birileri kalkıp gittikten sonra kalanlardan birinin   "anne, bu gidenler neyimiz oluyordu?" dediğini sıkça duyuyoruz.

 

Hal böyle olunca, sohbet hal hatır faslından sonra havaların değiştiği mevzusuyla tıkanıyor. İşte bu yüzden seçim ilaç gibi geldi bayram ziyaretlerine. Hiç değilse konuşacak mevzu oldu.

 

Biz de elbette bundan nasibimizi alacağız. Kuşkusuz ki bayram buluşmalarında bana da soracaklar; "Ne düşünüyorsun seçimler hakkında? Ne olacak, iktidar değişecek mi?" diye. Yanıtımı peşin vereyim, muhabbeti bayramla sınırlı kalmasın seçime kadar devam etsin.

 

Bu seçimlerde anket şirketleri tespit ettikleri ancak açıklayamadıkları sonuçlar yerine paylaştıkları yüzünden üzülecekler.

 

Bazı adaylarla partilerinin oy oranı oldukça farklı olacak. İnce ve Erdoğan partisinden yüksek oy alırken, diğerleri partilerinden düşük oy alacak. Bir tek Perinçek partisiyle eşit oy alırken adaylığı için verilen imzaların altında kalacak.

 

İnce ve Erdoğan birbirleriyle az oy farkıyla ikinci tura kalacaklar.

 

AKP, CHP ve MHP son seçime göre büyük oranda oy kaybedecek. İYİ Partinin üçüncülüğü kesin, ikinci parti olursa şaşırmam.

 

AKP bazı şehirlerde üçüncü parti olacak.

 

MHP Mecliste gurup kuramayabilir, ancak AKP'den kaçan oyların bir bölümü MHP'ye giderse gurup kurabilir. Bu gerçekleşmezse oy oranı Saadet Partisinin altında kalabilir.

 

Mecliste AKP, CHP, İYİ Parti, HDP, SP, MHP, DP, HÜDAPAR, sıralamasını görebiliriz. Bu sıralamada CHP ile İYİ P, ve SP ile MHP yer değiştirebilir.

 

Cumhur ittifakı Mecliste azınlığa düşecek. Kız Bekir bu sonuca çok üzülecek.

 

Bunlar benim seçim tahminlerim.

 

Bakalım bayramda tahminlerimi dinleyen akrabalarım seçimden sonra benim için "amma atmış" mı, yoksa "helal olsun bildi" mi diyecekler?

 

Gelin, seçim sonuçlarını bir kenara bırakalım ve hiç değilse bayramlarda akrabalarımızla birlikte olmanın tadını daha çok çıkaralım...

 

13.06.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA