PARANTEZ


Bu makale 2018-06-07 15:17:49 eklenmiş ve 762 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Parantez önemlidir. Özellikle de matematikte. Matematikse basittir, kolaydır. Matematikte problem çözerken kullanılan kolaylaştırma yöntemlerinden biridir paranteze alma işlemi. Eğer paranteze almayı biliyorsanız işiniz kolaylaşır. Büyük problemi parantezlere alarak küçültür ve basitleştirirsiniz.

 

Sevgili kızım her seçimde olduğu gibi bu seçimde de sandık görevlisi olarak çalışacak. Ve oğlum da ilk defa bu seçimde sandık görevlisi olacak. Ben de onların yaşındayken birçok kez hem seçimlerde hem de nüfus sayımlarında görev aldım. Şimdi bayrak gençlerde. Sizler de çocuklarınızı böyle sosyal işler için teşvik ediyor musunuz, ülke için sorumluluk duygusu aşıladınız mı?

 

Kızım soruyor; "Baba, seçim güvenliği ne olacak, taşınan sandıklar var, sonuçlarda değişiklik yapılabilir mi?" diye.

 

Bütün merak edenler için kısaca özetleyelim. 24 Haziran 2018 günü yapılacak olanları. Yuvarlak rakamlarla 56 milyon yurt içinde 3 milyon yurt dışında olmak üzere 59 milyon seçmen 181.000 sandıkta oy kullanacak. Oy verme sonuçlarını kolaylaştırarak öğreneceğiz.

 

Seçim sonuçları, matematikteki toplama işleminden başka bir şey değildir. Sadece ve sadece toplama işlemi yapacağız. Bu toplama işlemini yaparken üç yerde paranteze alma işlemi gerçekleştirilecek. Önce sandık başında kullanılan oylar sayılacak ve sandık sonuç tutanağı düzenlenecek. Sandık sonuç tutanaklarını bütün parti temsilcileri imzalayarak yasal hale getirecekler. Sandık kurullarında görevli olanların itirazları varsa bu itirazlarını bu tutanaklara işletmeleri ve öyle imzalamaları gerekir. Sandıktaki diğer görevliler ne derlerse desinler, itirazı olan kişi bunu tutanağa yazmalıdır. İtirazını yazmadan imzalaması halinde imzaladığı tutanağı kabul etmiş olur, itirazının anlamı kalmaz. Bu birinci paranteze alma işlemidir.

 

Sonrasında ikinci paranteze alma işlemi ilçe seçim kurullarında gerçekleşecek. Buradaki işlem sandık kurullarındaki işlemden daha da önemlidir. Eğer ilçe seçim kurullarında görevlendirilmiş siyasi parti temsilcileri buradaki birleştirme işleminde sabırlı ve dikkatli davranıp birleştirme tutanaklarını doğruluğundan emin olduktan sonra imzalarlarsa ikinci paranteze alma işleminin sonucu da doğru olur. İlçe birleştirme tutanakları iş yükünün en ağır ve en hassas kısmıdır.

 

Üçüncü paranteze alma işlemiyse il seçim kurullarında gerçekleşecek olup diğerlerine göre en kolay olanıdır.

 

Siyasi partiler paranteze alınan yerlerde görev yapacak kişileri, özellikle ilçe seçim kurullarında görev yapacakları iyi eğitmişlerse ve bu kişilerin tamamı işlerini bir an önce bitirip, evlerine gitme sevdasına kapılmadan sabırla ve varsa itirazlarını tutanaklara geçirerek yaparlarsa; seçimlerde hile yapılamaz.

 

Seçim gecesi Yüksek Seçim Kurulu’nun önüne avukat yığmaya gerek yok, paranteze alınırken, doğru şekilde paranteze alınması sağlansın, yeter...

 

06.06.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA