SEYYAR BASINA DİKKAT


Bu makale 2018-05-31 19:04:57 eklenmiş ve 702 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

Pek çok kişiye göre kolay bir meslek olarak görülen gazetecilik aslında çok katı kurallarla çevrelenmiş zor bir meslektir.

Esnafın, sanatkârın, tüccarın hak ve sınırları genel olarak Türk Ticaret Kanunu ile belirlenirken; basın’ın özel kanunu hatta kanunları var. Biz basın mensupları bu kanunlara göre işimizi yapabiliyoruz. Basın kanunu haricinde diğer esnaf ve sanatkârların bağlı olduğu tüm kanunlara da bağlıyız.

Türkiye’de basının lokomotifi, mensubu olmaktan gurur duyduğum Anadolu Ajansı’dır. Mustafa Kemal Atatürk, Halide Edip Adıvar ve Yunus Nadi tarafından 6 Nisan 1920'de Türk Kurtuluş Savaşı hakkındaki haberleri duyurmak amacıyla kurulan Anadolu Ajansı da Anayasa’daki özel kanunla işini yapar. 

Gazetem için ürettiğim tüm haberleri aynı zamanda Anadolu Ajansı’na servis ediyorum.

Urla’da sevdiğim kardeşlerimden Raşit İnan, basın hayatına Urla Yakamoz Haber adlı internet sayfası ile adım atıp aynı isimle gazete de bastırmaya başladı. Bu girişiminden memnun olduğum Raşit İnan zamanında referans olduğum gençlerdendir aynı zamanda. İlk zamanlar “Urla Basın hayatına farklı bir bakış açısı getirecek” diye baktığım Raşit kardeşimin ciddi hatalar içine girdiğini görünce çok üzüldüm. Kardeşim seyyar basın olmuş. Bir haber ajansına abone olmadan, bir bedel karşılığı satışı yapılan haber, görüntü ve fotoğrafları internetten kopyalayıp, kendi haberiymiş gibi internet sitesinden ve gazetesinden yayınlamasına mesleğimi, meslektaşlarımı ve emeğimi korumak adına seyirci kalamazdım. Meslektaşlarımın ve benim binbir emekle gece – gündüz demeden koşup kovaladığım, ajanslara servis ettiğim fotoğraf ve haberleri büyük bir pişkinlikle sitesinde ve gazetesinde yayınlaması, bir nevi hırsızlık yapması, bu değerli gördüğüm ve referans olduğum kardeşime yakışmadı. Kaldı ki Anadolu Ajansı devletin ajansı, haber ve fotoğrafları da devlete ait.

Söz konusu haberlerden bazıları:

http://urlayakamozhaber.com/index.php/2018/05/28/ogrenciler-iskelede-deniz-temizligi-yapti/

http://urlayakamozhaber.com/index.php/2018/05/30/cesmede-sahte-para-operasyonu/

https://urlayakamozhaber.com/index.php/2018/05/25/1539/

Basın işini çok hafife alan kardeşim imtiyaz sahibi olmasına karşı vergi mükellefi olmayı da unutmuş galiba. Gazete künyesinde belirttiği, maaşlı ve sözleşmeli olması gereken personelinin sosyal güvencesini de merak ettim.  

Mahsuni Şerif’in dediği gibi:

“Almış ele arsızlığı
Baştan başa yersizliği
Bilmem neden hırsızlığı
Yapan değil bilen zalım”

Kendi aklıyla mı yoksa birilerinin yönlendirmesiyle mi bu işe kalkıştığını bilmediğim kardeşim Raşit. Basın mensubu olma diyen yok sana. Sen de bizim gibi usul ve kanunlara göre işini yapmış olsaydın, yan gelip yatacağına, kopyala – yapıştır haberleri sitene, gazetene dizeceğine, bizim gibi gece – gündüz haber peşinde koşsaydın seni alnından öperdim. Ama gel gör ki basın mensupluğu sandığın gibi ucuz değil. Çok büyük emek ve sorumluluk istiyor. Canın yanacak olursa seni dolduran abilerine selam söyle.

Not:  Köşe yazım ilgili kurumlara ihbardır.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA