SANDIK BATTI


Bu makale 2018-05-31 19:01:03 eklenmiş ve 944 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Argo edebiyatının mümtaz şahsiyeti soylu bir bakanımız İstanbul Dikilitaş'ta Ebubekir Camii’nin alt katında yaptığı seçim konuşmasında "güneydoğu'da ki huzur mu battı size?" diye sormuş.

 

Meğer ülkemizin güneydoğusunda artık terör yokmuş, huzur varmış. Çünkü oralardaki belediyeler kayyuma geçince 6.300 km sıcak asfalt dökmüşler, on milyon m2'de parke taşı döşemişler.

 

Yatın kalkın dua edin hükümete, dünyaya terörün nasıl bitirildiğini gösterdi. Döşediler parke taşını, terör falan kalmadı.

 

Ey benim ağzından ağı akan bakanım, sana söylenecek sözü Ziya Paşa'ya bırakıyorum. Sekizinci Terkîb-i Bend'inde şöyle der;

 

"...Kibre ne sebep? Yoksa vezirim diye gerçek,

Sen kendini düstûr-ı mükerrem mi sanırsın?

...

En ummadığın keşfeder esrar-ı derûnun,

Sen herkesi kör, alemi sersem mi sanırsın?..."

 

Soylu olan bakanın ifadesiyle güvenliği sağlanmış olan ülkede, YSK Başkanının ifadesiyle 144.000 seçmen yürüyerek sandığa gidemeyecekmiş. Ülkemizde 19 ilde sandıklar güvenlik olmadığı için birleştirilmişmiş. Birleştirilmişmiş diyorum, zira bu sandık birleştirilmesiyle ilgili YSK Kararına ulaşamadım. Bu seçmen sayısı YSK'nın hangi kararlarında var, bulmak mümkün değil. İnternet ve bilgisayar çağında YSK Kararlarının tamamı kurumun resmi internet sitesinde yer almıyor. Bu nedenle birleştirilen sandıklar ve seçmen sayısının kesinliği belli değil. Basından öğrendiğimize göre sandıklar güvenlik gerekçesiyle en son 1997 yılında taşınmış.

 

Yine basından öğrendiğimize göre güvenli olmadığı gerekçesiyle sandığı taşınan yerlerden biri Muş Suluca köyü. En yakın sınıra kuş uçuşu 160 km. YSK Başkanının açıklamasına göre seçmenler en çok beş kilometre öteye gideceklermiş. Böylece sandıkların güvenliği sağlanacakmış. Muş Suluca köyünde sınırdan 160 km içerde Suluca köyünde güvenlik yok ama 5 km ötedeki Arpayazı köyü güvenli.

 

Yahu, sizin sandık dediğiniz, bildiğin plastik kutu. Plastik kutuyu önemsiyorsunuz da, o kutuya tercihini atacak olan oy kullananları neden önemsemiyorsunuz? Hangisi daha değerli? Plastik sandık mı, yoksa seçmenin canı mı?

 

YSK olarak göreviniz seçimlerin güvenli şekilde yapılmasını sağlamaksa bunun esası plastik sandık kadar, seçmenin güvenli oy kullanmasını temindir. 144.000 kişiyi güvensiz dediğiniz bölgelerden 5 km öteye güvenli bölgeye nasıl taşıyacaksınız? Seçmenler nasıl ulaşacaklar sandıklara? Otobüs, minibüs mü hazırlıyorsunuz? Sizin ifadenizle güvensiz olan bölgelerde bu araçlar nasıl yol alacaklar? Oy kullanmaya niyetli bir seçmen dahi sandığa gidemezse, ya da gidip dönerken başlarına bir iş gelirse bunun vebali kimde olacak?

 

Bu konuda ne diyeceksiniz Sayın Güven? Benim işim değil demeyin, topu İçişleri Bakanına atmayın. Zira ona göre ülkemizde güvenlik tam, hiç sorun yok. Sandık güvenliği yok diyen sizsiniz. Bu yüzden bu soruların muhatabı sizsiniz.

 

Sadece plastik sandıkların değil oy atacakların da can güvenliğini ulaşımını sağlayın, biz de sizin için ismiyle müsemma diyelim.

 

Hala AKP'ye oy atmayı düşünen güzel kardeşim, bir soru da sana.

 

16 yıldır iktidar olanlar sayesinde ülkemizde güvenlik ve huzur sağlandıysa, niçin sandıklar birleştirilip seçmenler 5 km öteye oy atmaya gönderiliyor? 

 

30.05.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA