SAZAN


Bu makale 2018-05-24 19:54:25 eklenmiş ve 1407 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Sazan balığını bilirsiniz. Genellikle göllerde ve yavaş akan nehirlerde yaşar. Obur bir hayvan olduğundan dipte ne bulursa yer.

 

Sazan balığı çok kılçıklı olması sebebiyle pek yenilmese de, ülkemizde epeyce sazan bulunduğu "sazan gibi" deyiminin herkes tarafından bilinir olmasıyla sabittir.

 

Geçtiğimiz günlerde anladık ki, meğer ülkemizde yetişen sazanlar ihtiyaca yetmiyormuş. Ülkedeki sazan eksikliğini gidermek için Bakanlar Kurulunca 2018/11512 sayılı Kararı alan AKP, Ekonomi Bakanlığının 16.05.2018 günü yayınladığı tebliğle Bosna Hersek Cumhuriyetinden sazan ithalini düzenledi.

 

Gözün aydın Türkiye. İhtiyacın olan sazanları derede aramak zorunda değilsin, ithallerini markette bulabileceksin. Senin için gümrük vergisi de sıfırlandı.

 

Şimdilik on ton gibi cüzi bir ithalat olacak ama, yolunu açtılar arkası gelir. Üstelik bu ithal izninde sadece sazan yok. Alabalıkta var, on ton. Bak, aynı kararla başka neler ithal edeceğiz Bosna Hersek Cumhuriyetinden. Balık sevmeyenler için dondurulmuş 10.000 ton et var. Sakatat var 2.000 ton. Bakanlar Kurulu Kararında sakatatın domuz, at, eşek olabileceği yazılı, lakin mübarek ramazan günü günaha girme diye onlar "ve birçok(vb)" diye tekrar isimlendirildi. Vb kılıfıyla ithal edince sakatatı, sakatat domuzluk vasfını kaybediyormuş. Sen gönlünü ferah tutup ye domuz eşek sakatatlarını, güzel kardeşim.

 

Haklısın tabi, biz ekmeksiz yemeyiz bunları, bu yüzden 85.000 ton un ithalini dahi unutmamış AKP hükümeti. Gerçi, ülkemizdeki un fabrikaları %30 kapasiteyle çalışıyor ama olsun. Zaten ne yapacağız ki bu fabrikaları, satalım yabancılara gitsin.

 

Bunların pişirilmesi için gerekli yağı da ithal edeceğiz elbette. 75.000 ton ay çiçek yağıyla 20.000 ton katı yağ da listede. Ne yapsın hükümet, bütün suç köylüde maliyeti bahane edip, ne ay çiçeği ekiyor ne buğday.

 

Bayram geliyor, tatlı olmadan olur mu? Olmaz tabi, sen tatlı yiyesin diye 20.000 tonda nişasta bazlı şekerle suni bal ithal edeceğiz. Merak etme şeker bayramına yetişir.

 

Peki, bütün bunları neden başka bir ülkeden değil de Bosna Hersek'ten ithal edeceğiz? Neden kararla tebliğ arasında epey süre var? Onu da benden öğrenin.

 

Biliyorsunuz, muhterem kişinin seçimler öncesi Avrupa'da miting yapmasına izin verilmiyor. Bosna Hersek'te vermeyecekti bu izni ama paranın gözü kör olsun. Ne yapsın adamlar, çiftçisinin köylüsünün ürettiği mallar bir an önce satılsın diye, verdiler miting iznini. Böylece muhterem kişi Avrupa'daki tek mitingini yapmış oldu. Lafın özü, malum kişi Avrupa'da seçim konuşması yapabilsin diye Bosna Hersek'ten ithal edilecek bütün bunlar.

 

"Bosna Hersek'te muhterem kişiye suikast yapılacaktı ancak yakalandılar" haberlerine gelince. Ona da sazanlar inansın. Artık yerlisi mi inanır, yoksa ithali mi, siz değerlendiriverin.

 

Bakarsın, muhterem kişinin ülkemizdeki seçim mitinglerinde ithal sazanla ithal alabalığı ithal una bulayarak ithal yağda kızartır, ithal undan yapılma ekmeğin arasında sana ikram ederler hatta yanında ithal şekerle yapılmış vezir parmağı tatlısı bile olabilir. Daha ne yapsın AKP senin için güzel kardeşim?  

 

 

23.05.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA