MASALLAR


Bu makale 2018-05-17 18:50:42 eklenmiş ve 1073 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

İstanbul'da yol üstündeki üst geçitlerde tabelalar dizi, dizi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2017 yılında yaptıklarını duyuruyor. İki tanesi nasıl hoşuma gitti, anlatamam. Nasıl hoşuma gitmesin, İBB 2017 yılında şehre 2.018.000 m2 yeşil alan kazandırmış ayrıca 179.656 ağaç dikmiş.

 

Kuşkusuz ki siz de mutlu olmuşsunuzdur. Kazandırılan yeşil alan müthiş. Sur içi İstanbul'un, Fatih ilçesinin sekizde biri. Hoşuma gidince merak ettim araştırdım. Bu yeşil alanlar nerede, daha önce ne haldeydiler diye.

 

Araştırıp kurcalayınca ortaya çıktı ki, sağ cepte olanı sol cebe koymuşlar. İlan ettikleri sol cepteki artış. Sağ cepten hiç bahsetmiyorlar. Meğer yeşil alanı ülkenin milli gelirini arttırdıkları gibi rakam oyunlarıyla arttırmışlar.

 

Kazandırıldığı söylenen yeşil alanın dağılımını sordum, söylediler. Bağcılar İlçesi’nde bir tarikat şeyhi adına 1.750 m2 park, Zeytinburnu İlçesi’nde Çırpıcı Çayırı’nda 25.000 m2 park ve Eyüp İlçesi’nde Avrupa Yakası Kent Ormanı düzenlemesi olarak 1.991.250 m2 yapılmış.

 

Eyüp İlçesi’ndeki yeşil alan orman arazisi. Yani, bildiğin orman. Orman Bölge Müdürlüğü kayıtlarında da halen orman. Kazandırıldı denilen arazi aslında 2012 yılında Orman Bölge Müdürlüğü tarafından İBB'ye devredilen 5.198.000 m2 arazinin bir bölümü. Kalanını da belediye seçimleri öncesi gelecek yıl yeşil alan ilan ederler. Bu alanda yaptıkları yeşil alan düzenlemesi gerçekte 70.000 m2 civarında. Eskiden Orman Bölge’nin odun deposu olan yeri, giriş ve piknik alanı olarak düzenlemişler. Zaten kalanında yeşil alan düzenlemeleri mümkün değil. Bunu yapabilmeleri için ormanı kesmeleri lazım. Üstelik henüz tamamlanmadığından buraya giriş ve yararlanma ücreti uygulanıp uygulanmayacağının belli olmadığını söylediler.

 

Son on yılda İstanbul'da orman idaresi tarafından sadece belediyelere mesire yeri olarak tahsis edilen alan 21.890.934 m2. Fatih İlçesi’nin bir buçuk katı büyüklüğünde. Bunun 6.368.297 m2'si İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiş.

 

Gördüğünüz gibi kazandırıldığı belirtilen yeşil alan aslında söylenenin yirmide biri. Bir yapmışlar, yirmi söylüyorlar. 

 

2017 yılında on çeşit ağaç varmış dikilen. İçlerinde Amerikan Sığla ağacı var, Amerikan Lale ağacı var, ama Cumhurbaşkanının sevdiği sümbül ağaçları yok. Otobüsleri o renge boyadılar ya, idare ediversin İstanbul'u çok sevdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı.

 

Dikilen ağaçların ilçelere dağılımına gelince; rekor Pendik'te, ağaçların 37.225 tanesi bu ilçeye dikilmiş. Onu 26.764 ağaçla Büyükçekmece ve 21.710 ağaçla Çatalca izlemiş. 95 ağaçla Güngören ise en az nasiplenmiş. Sur İçi İstanbul'a ise tam 4.399 tane ağaç dikmişler.

 

Ben masallara inanmıyorum, araştıracağım. Fatih İlçesi’nin neresinde ağaç dikilecek yer bulup dikmişler 4.399 ağacı bulacağım. Acaba Sultanahmet Meydanı’nda mıdır?

 

Siz de masallara inanmayın, yardım edin birlikte bulalım ağaçları...

 

16.05.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA