HAYROLSUN İNŞALLAH


Bu makale 2018-05-10 18:53:21 eklenmiş ve 1269 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Bazen hiç hatırlamayız, bazen yaşamışçasına aklımıza yer eder rüyalar. Geçen gece rüyamda, nasıl olduysa artık Cumhurbaşkanı adayı olduğumu gördüm. Seçim bildirgemi hazırlamış, halka sunuyorum. Tüm kanallar canlı yayına geçmiş, almışım elime mikrofonu hararetle açıklıyorum;

- Nicelikleriyle değil, nitelikleriyle gururlanan Türkiye olacağız.

- Eğitim, sağlık, adalet ve güvenlik devlet tarafından herkese eşit, ücretsiz ve hızlı sunulacaktır. İnsan ve doğa birinci önceliğimdir.

- TC vatandaşlığını değerli hale getireceğim. Her önüne gelen vatandaşımız olamayacaktır. TC vatandaşlarına vize uygulayan ülkelere gitmeyeceğim. Diğer ülkelerle tüm resmi görüşmeleri Ankara'da gerçekleştireceğim. Kıbrıs Türkiye'nin ayrılmaz bir parçası olacaktır.

- Sınırlarımızın tam kontrolü sağlanacak, uçan kuş dahi izinsiz giremeyecektir. Sınır güvenliği Türk Ordusuna bağlı Jandarma ve Sahil Güvenlik tarafından tesis edilecektir. Kır Polisi Teşkilatı kurulacak, iki yıl içinde iç güvenlikten asker çekilecektir. Tüm askeri anlaşmalar gözden geçirilecek, yabancı kuvvetlerin olduğu mevcut tüm üsler kayıtsız şartsız Türkiye komuta ve kontrolünde olacaktır.

- İki ay içinde sınırlarımız içinde bulunan tüm yabancı uyruklular ve bulunma amaçları değerlendirilerek kayda alınacak, başta Suriyeliler olmak üzere çalışma ve oturma izni olmayanlar en geç iki yıl içinde ülkelerine gönderilecektir. Yabancılara toprak satışını kaldıracağım.

- Eğitim tam gün olacak, çocuklarımız devletin saray gibi okullarında okurken zorunlu eğitimde öğle yemekleri devletçe karşılanacaktır. Lise bitene kadar tüm çocuklarımızın aileleri yanında okumaları temin edilecek, zorunlu ilköğretimde köyde bir çocuk dahi olsa o köyde devletin okulu olacaktır. Ailesinin tarım işçiliği gibi nedenlerle yılın belli bir bölümünü başka yörelerde geçirmek zorunda kalan çocuklar için öğretmenler görevlendirilecektir. Tüm devlet üniversitelerinde yeterli yurt imkânı sağlanacaktır. Kindar değil, saygılı sevecen hakkını arayan nesiller yetiştirilecektir.

- Devlet Planlama Teşkilatı yeniden ihya edilecek ve etkin şekilde kullanılacaktır.

- Devletin idari yapısı değiştirilecek, il sayısı 60'a indirilecektir. Büyükşehir Belediye Yasası kaldırılacak ve belediye başkanlığı seçimi iki turlu yapılacaktır. Dönem sonunda parlamenter geçilirken, üç ve iki vekil çıkaran dar bölgeli barajsız nispi temsil sistemine geçilecektir. Milletvekili dağılımı illerin seçmen sayısına göre belirlenirken, milletvekili sayısı beş yüze düşürülecek bunların elli tanesi Türkiye milletvekili olacaktır. Çifte vatandaşlığı tercih edenler milletvekili olamayacaktır. Hükümet meclis içinden seçilecek, meclise hesap verecektir.

- İstanbul küçültülecek, Türkiye büyüyecektir. Özel İstanbul yasası çıkartılarak İstanbul ve hinterlandındaki organize sanayi bölgelerinde olmayan sanayi tesisleri dört yıl içinde DPT tarafından belirlenen yörelerdeki organize sanayi bölgelerine nakledilecektir. Nakil, fabrika binası gibi giderler devlet tarafından karşılanacaktır. İstanbul ve hinterlandının nüfusu üç milyon kişi azaltılacaktır. Ülkenin her tarafına yayılacak sanayi, eğitim kültür sanat ile İstanbul'a daha iyi hayat şartları için gelmeye gerek bırakılmayacaktır.

- Kitap, eğitim, spor, kültür, sanat materyalleri ile gıda maddelerinde KDV %1 olacak, mücevher gibi lüks tüketim mallarında ise en üst orana yükseltilecektir.

- Nüfusu beş bin kişinin altında olan yerlerde iş sahibi olanlarla emekçilerin gelir ve kurumlar vergisi yasada belirtilen oranlardan % 30, nüfusu yüz binin altında olan yerlerde % 15 oranında eksik uygulanacaktır.

- Sosyal güvenlik sistemi üç yıl içinde yenilenecek, en düşük dul, yetim ve emekli maaşı derhal asgari ücret düzeyine yükseltilecektir. Bireysel Emeklilik sistemine devlet katkısı kaldırılacaktır.

- Ülke nüfusunun tüm yörelerde tüm renkleriyle bulunması sağlanacaktır. Özellikle güney doğu bölgemizde etnik yapı çeşitlendirilecek, gönülsel birliktelik bu bölgede sağlanacaktır.

- Tüm köylerde yol, su, elektrik, okul, sağlık spor hizmetleri tamamlanacak, tarım üretim kooperatifleri ile kent tüketim kooperatifleri desteklenecek ve DPT önderliğinde anlaşmalı üretime geçilecektir.

- Otoyol, köprü şehir hastaneleri gibi projeler devletleştirilecek, yapılacağı tarihte Çanakkale köprüsüne tren geçişi eklenecektir. Ulaşımda öncelik tren yollarındadır. Tren yolları süratle çoğaltılarak nakliye maliyetleri düşürülecektir.

- Enerjide nükleerden vazgeçilerek güneş enerjisine dönülecektir. Enerji şebekeleri iki yıl içinde yenilenerek kayıp kaçak oranı dünya standartlarının altına indirilecektir. 

- Devletin görevi sadaka dağıtmak değil, yardıma muhtaç vatandaş bırakmamaktır. Hiç kimseye yardım, ikramiye dağıtmayacağım. Sosyal durumu nedeniyle bakıma muhtaç olanlar istisna olup devletin koruması sağlanacaktır.

- Cumhurbaşkanlığının Beştepe ve Marmaris Okluk koyu yazlık tesisleri şatafatın görülmesi için üç ay süreyle halkın ziyaretine açılacak, sonrasında kamu kullanımına devredilecektir. Ankara Çankaya Köşkü’nden başka hiç bir yerde Cumhurbaşkanlığı Ofisi, binası, tatil köyü olmayacaktır.  

Kaptırmış anlatırken baktım eşim omuzumu dürtüyor "ne istiyorsun, daha anlatacak yüzlerce madde var" diye söylenerek döndüm, demez mi; - Yahu bir süredir rüyanda nutuk atıp duruyorsun üstelik kıyamet gibi alkışlarla karışık yaşa, var ol sesleri nereden geliyor anlamıyorum...

Hayrolsun dostlar, hayrolsun!..

09.05.2018 - M. Şevket Atalay  


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA