YAZACAKTIM AMA


Bu makale 2018-04-26 17:35:28 eklenmiş ve 1345 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Sizlere bu hafta 24 Haziran 2018 tarihinde yapılması kararlaştırılan seçimlerin herkesin dediği gibi erken veya baskın seçim değil geç kalmış bir seçim olduğunu yazacaktım.

 

Erken seçimin 15 Temmuz 2016'ın hemen akabinde sonbaharda yapılması gerektiğini, seçimle siyasetteki FETÖ uzantılarının temizlenmesinde geç kalındığını yazacaktım. Bu saatten sonra yapılacak seçimin bunları temizleyemeyeceğini yazacaktım.

 

İktidarda üçüncü dönemini dolduran AKP'nin ancak o zaman elde ettiği gazla radikal kararlar alabileceğini ve bir ihtimal ekonomiyi toparlayabileceğini yazacaktım.

 

İktidardaki metal yorgunluğunun radikal karar almaya engel olduğunu, mevcut iktidarın ilçe yöneticisi değiştirerek seçim kazanmaya odaklandığını oysa problemin iktidar partisinin örgüt yönetimlerinde değil darmadağın edilmiş devlet yönetimindeki dağınıklıktan kaynaklandığını yazacaktım.

 

Seçim kararı almada geç kaldıklarından dolayı pişman olacaklarını, bu yüzden yapılacak seçimin erken değil geç kalmış bir seçim olduğunu yazacaktım ama 48 yıllık ortaokul arkadaşım illaki Fenerbahçe Beşiktaş arasında oynanan maçta çıkan olayları yazmamı istedi.

 

Arkadaşım kendi tabiriyle Fenerbahçe Cumhuriyeti vatandaşıdır. FBC vatandaşı gözüyle son kupa maçında takımına kumpas kurulduğunu düşünüyor. Oysa FBC'de ülkemizden farklı değil. FB başkanlığında 20 yıldır aynı isim var. FBC başkanına göre kulübü kendisinden başka kimse yönetemez. O ne yaparsa doğru yapmıştır, tartışılmaz. Kulüp başkanı da arkadaşımla yarıda kalan kupa maçı için aynı şeyleri söylüyor. Kulübün mali yapısındaki bozukluk nedeniyle transfer yapamadığını unutturmak istiyor.

 

Bana gelince; ben maçta yaşanan olayların tezgâh olduğunu düşünmüyorum. Sahaya onca maddenin atılması şaşırtıcı değil. Birisi silah çekip ateşte edebilirdi.

 

Siz 20 senedir bir kulüp başkanı olarak tüm takımları düşman ilan ederseniz, spor için değil ne olursa olsun kazanmak odaklı davranırsanız, bir de buna 16 yıldır iktidarda olanların "kindar" nesil yetiştirme gayretiyle her fırsatta kendinden olmayanı ötekileştirerek ayrıştırması eklenirse ne bekliyorsunuz ki? Sosyolojik olarak bu olayların olması kaçınılmazdır.

 

Maçın hakeminin yaptığı doğrudur. Kuralları uygulamıştır. Daha önce başka maçlarda kuralların uygulanmaması yanlıştır. Maçlarda bu tip hareketler görmek, küfür işitmek istemiyorsak İngiltere'nin yaptığını yapmak zorundayız. İngilizler kurallar koymakla kalmamış kuralları sonuna kadar uygulayarak statlarda terörü bitirmiştir. Bizse olayları çıkartanları cezalandırmak yerine kulüplere ceza vermenin peşindeyiz. Cezalandırılması gereken kulüp veya spor seyretmeye gelenler değil suçlulardır. Sahaya madde atanların ömür boyu spor müsabakalarına girişini yasaklayın ve uygulayın.

 

TFF'nin maçın kaldığı yerden devamı kararı ise hukuken sakat ve hatalıdır. Hukukta verilen cezaların bir nedeni de caydırıcılıktır. Bundan sonra sahaya atılacak maddeler konusunda cezai işlem yapmak zorlaşacaktır.

 

Ülkemizdeki problemlerin en büyüklerinden biri hukuk kurallarının işletilmemesidir. İşimize geldiğinde kurallara uymak istemiyoruz veya sonuçları nedeniyle uygulamaktan çekiniyoruz. Hukuk tüm kurallarıyla herkese eşit uygulandığında sorunlarımızın önemli bölümü çözülecektir.

 

Sevgili arkadaşım, seçimleri yazacaktım ama senin hatırına FB - BJK maçındaki olayları yazdım.

 

Sen de benim hatırıma önündeki iki seçimde tercihini iyi yap. Başka takımların da spor yapma hakkı olduğunu, rakip olmazsa maçın zevksiz olacağını unutma. Sporun ve siyasetin kinle değil sevgiyle yapılabileceğini spor sahalarında ve ülkede huzurun böyle tesis edileceğini aklından çıkarma...

 

25.04.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA