HAYVANSEVER VE ÇEVRECİLERE GÖREV


Bu makale 2018-04-12 15:58:49 eklenmiş ve 506 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

Deniz patlıcanı ya da diğer adıyla deniz hıyarı zaman zaman ülke gündemini meşgul ediyor. Değişik bir deniz canlısı olan ve bu sebepten dolayı rağbet gören Deniz patlıcanı kaçakçılar için ise bulunmaz bir nimet.

Deniz Polislerinin kaçak avcılara ceza yağdırmasına neden olan deniz patlıcanı bir sebze değil, bir hayvandır. Denizlerimizin temizliğini sağlayan ve bu nedenle avlanması yasaklanan deniz patlıcanı avcılığına çevrecilerin ve hayvanseverlerin sessiz kalmasına mana veremiyorum.

Belki bilgi eksiliği olabilir diye deniz patlıcanını tanıtayım:

Derisidikenlilerden familyasına mensup omurgasız bir canlı çeşidi olan deniz patlıcanı, Çin mutfağının vazgeçilmez bir parçası. Yemeklerde kullanımının yanı sıra ilaç ve kozmetik sanayisinde de kullanılan deniz patlıcanına deniz hıyarı da denir. Çin tıbbında yorgunluğa, iktidarsızlığa ve eklem ağrılarına iyi geldiğini inanılan deniz patlıcanı, yüksek protein kaynağı olduğu için uzak doğu ülkelerinde rağbet görüyor.

Güneydoğu Asya ve Avustralya sahil insanları deniz hıyarlarını deniz suyunda pişirip, kurutur. Yeneceği zaman tatlı suda kaynatıp, özellikle çorbasını yaparlar. Vücutları, ağızla anüsten geçen eksen istikametinde uzamış olup, sosis veya hıyara benzer. Ağız ve anüs karşılıklı iki uca yerleşmiştir. Diğer derisidikenlilerden, kutuplar yönünden geçen eksenin uzamasıyla farklılaşmıştır. Bu uzama hayvanın yan yatmasına sebep olur. Ağız çevresinde çelenk şeklinde 10-30 kadar duyu, dokunma ve av yakalamaya yarayan tentaküller (dokunaçlar) vardır. Genellikle 3–27 cm boyundadırlar. 60 cm uzunlukta olanları da vardır. 900 kadar türü bilinmektedir.

Denizlerin kıyılara yakın sığ yerlerinde rastlanır. Ambulakral tüp ayaklarla yavaş hareket ederler. Tüp ayaklarını duyu organı olarak da kullanırlar. Tüp ayakları olmayan deniz hıyarları diplerde U şeklindeki oyuklarda yaşarlar. Solunumları vücut boşluğunda uzanan bir çift suakciğeri veya solunumağacı denen organlarla sağlanır. Kendilerini yenileme özelliğine sahiptirler. Yumurtlayarak ürerler, erkek ve dişilerinin şekli birbirine çok benzer. Bazıları hermafrodit (çift cinsiyetli)dir.

En önemli özellikleri ise, vücutlarının her yanındaki yakalama kollajeni adlı yapı sayesinde kendini sıvıya dönüştürme becerileridir. Sıvı haldeyken küçük çatlaklardan geçebilir ve tekrar eski haline dönebilirler. Bazı türler kendilerini futbol topu kadar şişirebilir, bazıları ise su püskürterek çakıl taşı gibi görünebilir.

Deniz patlıcanları denizlerin filtresi gibi çalışırlar. Sadece bir deniz patlıcanı yılda 150 ton kumu filtre ederek temizleyebilmektedir. Özellikle sularımız kirlediğinde, denizler için kurtarıcı olabilecek bir canlı denebilir deniz patlıcanı için. Tam bir doğa harikası olan ve çok zor üreyen bu canlı için hassasiyet göstermek denizlerimizin geleceği için büyük önem taşımaktadır.

1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’nun 4/1 maddesi gereği kaçak avcılara ilk yakalanmalarında 1322 lira idari para cezası kesiliyor. İkinci seferde ceza iki katına çıkıyor.

Hayvansever ve çevrecilerin desteği ile kaçak deniz patlıcanı avlamanın cezası ve yaptırımları arttırılırsa denizlerimizin temizlik teminatı olan bu canlıların daha iyi korunmasını ve dolayısıyla gelecek nesillerimize daha temiz bir çevre bırakabiliriz.

Haydi görev başına!


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA