Advert
Dr. Ahmet GÜLER
Dr. Ahmet GÜLER
Giriş Tarihi : 05-04-2018 18:43

RES TEHLİKESİ ARAŞTIRILDI

 

RES BOZUK FREKANS YAYINI, RÜZGAR ENERJİ MERKEZLERİ KALP RAHATSIZLIĞI YARATIYOR… ALMAN BİLİM ADAMLARI İNSAN KULANIĞININ DUYMADIĞI İNFRASOUND SESLERİ ARAŞTIRDI…

Rüzgâr enerjisi hayranlığı hala siyasette ve endüstride devam ederken, bunlara yakın oturan sakinler bu enerji üretimini oldukça tartışmalı buluyor. RES’lerin doğal yaşam ortamına verdiği zarar bir tarafa, bu tesislerin yaymış olduğu infrasound (kulağın duyamadığı sesler) insan sağlına verdiği zararlar ortaya çıkmaya başladı. Bu yönde ki bilimsel araştırmalar gittikçe daha fazla çeşitlilik ve derinlik kazanıyor. En son, Mainz HTG Üniversitesinin Kardiyotorasik ve Göğüs Cerrahi Hastanesi Servisi’ndeki (Klinik für Herz-, Thorax- und Gefäßchirurgie (HTG) der Universitätsmedizin Mainz) bilimsel bir çalışma grubu, infrasound ile kalp kasının bozulması ilişkisi üzerine araştırmalar yaptı. Bu bilimsel araştırmanın sonuçları Profesyonel Toplum Kongresinde tıp dünyasında bir sansasyon yarattı. Çalışmanın başında ki HTG Direktörü Prof.Christian-Friedrich Prof.Vahl araştırmaları üzerine aşağıdaki açıklamaları yaptı.

Sayın Profesör Prof.Vahl, RES konusuna nasıl ilgi duydunuz?
Prof.Vahl: Bir arkadaşım, sanatçı Cyrus Overbeck, Ostfriesland’da büyük bir rüzgâr çiftliği yakınlarında bir evde oturuyor. Bu evin çevresinde rüzgâr türbinleri bulunmakta, arkadaşımda da dünyanın her yerinde tarif edilen semptomlar, konsantrasyon ve uyku güçlüğünden şikâyetçi.

 

Soru: Ultrasound Ses ve kalp hastalığı arasındaki bağlantı nedir?
Prof.Vahl: Duyulabilen sesin etkisi aslında Profesör Münzel’in yönettiği bilimsel çalışma grubunca zaten araştırılmaktaydı. Ben ise yüksek frekanslı titreşimlerin “Hamburg Fizyolojisi”ndeki kas kuvvetinin gelişimi üzerindeki etkilerini inceledim. Kulak tarafından duyulmayan bir sesin bile, yani infrasoundun kan damarları üzerinde etkileri olduğu varsayımı da yeni değildir.

 

Soru: Bu etkiler nedir?
Prof.Vahl: İnfrasound sesler kalpten vücuda kan akışını düzenleyen aort kapağı kireçlendirilir ve daraltır, kan dolaşımı ve dolayısıyla akış gürültüsü değişir. Örneğin, bu değişmiş sese algısı sonrası damarlarda tehlikeli sarkma ve daralma oluşumuna yol açıp, açmadığı tartışıyor.

 

Soru: İnfrasound nedir ve nasıl çalışır?
Prof.Vahl: İnsan kulağının duyabileceği ses 20 ila 20.000 Herz arasındadır. Kulak 20 Herz’in altındaki sesleri duymaz, insan vücudu duyulmayan ama yüksek basınçlı sesleri algılar. Rüzgâr türbinleri rüzgâr gücünün yüzde 40’ı enerjiye, yüzde 60’ı da infrasounda dönüştürüyor.

 

Soru: Ama gürültü koruma tedbirleri (Almanya’da) var…
Prof.Vahl: İnfrasound sesler çok uzun menzilli olup, pencereler veya duvarlar bu sesleri engelleyemezler. Olağan infrasonik frekanslara karşı koruma sağlamak için
30 metre yüksekliğinde ve sekiz metre kalınlığında duvarlar gerekir. 200 metreye kadar yükselen rüzgâr türbinlerin watt güçlerinin yükselmesi ile ortaya çıkan İnfrasound seslerin gücü çok daha yükselmektedir.

 

Soru: İnfrasound hakkında kendinize hangi soruları sormuştunuz?
Prof.Vahl: İnfrasound seslerin kalp kası dokusuna doğrudan uygulanması ile kalp kas kuvvetin gelişimi üzerinde bir etkisinin olup olmadığını niteliksel olarak bilmek istedik.

 

Soru: Bunu nasıl ölçünüz?
Prof.Vahl: İnfrasound seslerin kuvvet gelişiminde direk bir etkisi olup olmadığını test etmek için bir hoparlörü bir kalp kası parçasına bağladık. Hoparlör, infrasound aralığındaki en küçük mono frekans titreşimlerini numuneye aktaran özel bir endüstriyel vibratördür. Bu ölçüm vibratör cihazı bizim tarafımızdan geliştirildi

 

Soru: Nasıl geliştirildi?
Prof.Vahl: Tüm membrana bağlı prosesleri ortadan kaldırmak ve sadece izole kontraktil cihaz üzerindeki etkileri ölçmek için çok karmaşık ama denenmiş bir teknik kullandık. Bu teknik, kalp kasının büzülmesini sağlar.

 

Soru: Bu cihazın fiziksel boyutları nedir?
Prof.Vahl: Cihaz yaklaşık 3 milimetre uzunluğunda, 0,2 milimetre genişliğindedir. Hoparlör ve kuvvet ölçüm sensoru arasına sabitlenmiştir. Cihaz etkinleştirildi ve daha sonra hoparlör açıldı.

 

Soru: Infrasound’ın etkisi ne oldu?
Prof.Vahl: İlk kez bir güvenli ölçüm koşulları altında bu infrasound ses, belirli koşullar altında, izole kalp kas gücü gelişimini azalttığı ve yüzde 20 kadar kalp kas kuvveti kaybına sebep olduğunu söyleyebiliriz. Bu bilimsel deney sonucunda “infrasound seslerin kalp kasını etkileyip etkilemediği” temel sorusuna cevap verilmiş oldu.

 

Soru: Bundan sonra sırada ne var? Bu çalışmalardan hangi sonuca vardınız?
Prof.Vahl: Bir sonraki adım, elbette, canlı numunedeki ölçümlerdir.
En başındayız, ancak Infrasound’ın uzun vadeli etkisinin sağlık sorunları yarattığını söyleyebiliriz. Infrasound’ın insan kulağının duymadığı sessiz gürültüsü, kalbin sarsılması sonucunu yaratıyor.

Klinik für Herz-, Thorax- und Gefäßchirurgie (HTG) der Universitätsmedizin Mainz Infrasound EKİBİ: Dr. Rayan Chaban, Dr. Ahmed Ghazy, Hazem El Beyrouti, Dr. Katja Buschmann, Dr. Lena Brendel, Prof. Christian-Friedrich Prof.Vahl

Kaynak :[Gazeteci Von Michael Bermeitinger. 05.03.2018, Allgemeine Zeitung Almanya]


NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
İnternet sitemizin yeni tasarımını beğendiniz mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA