ÇANAKÇILARA DİKKAT


Bu makale 2018-03-29 17:15:08 eklenmiş ve 453 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

 

Son yılların modası çanakçılık oldu. “Söz ve davranışlarıyla kavgaya, kargaşaya yol açmak” manasında olan “çanak tutma” deyimini gerçekleştiren kimseler olan çanakçılar, günümüzün masum görünen provokatörlerinin başında gelirler.

İsteyerek veya istemeyerek bir şeyin olmasına sebep olmasına zemin hazırlayan çanakçılar, çaktırmadan toplumumuzu ayrıştıran, birbirine küfür ettiren ve bu yolla kendilerine yol bulan kişiler haline geldi.

Sözde bir tarafa iyilik yapar gibi görünen çanakçıların aslında sadece kendilerine çalıştıklarının gerçeğini görmek lazım.

Son dönemde kimi TV’ler Atatürk’ü toptan reddeden birilerini ekrana taşıdı, ‘gazeteci - yazar’ sanlı birileri son 14 yılla Atatürk’ün dönemini karşılaştırmaya giriştiler. “Atatürk dönemi baskıcı, son dönem ise özgürlükçüymüş...” dediler.

Sanki aynı programı izliyoruz, birçok kanalda benzer tartışmalar... Medyadaki bu tür programlarda Atatürk’e şaşı bakmayı adet haline getirmiş prof. unvanlı birileri, Erdoğan dönemi ile Atatürk dönemini karşılaştırmaya koyuldular. Birisi Atatürk için “diktatör” dedi, diğeri Erdoğan’a... AKP yayın organında yazarlık yapan öteki ne kadar birikmiş kini varsa ortaya döktü. Sözde Yeni Türkiye tartışılıyordu. Ve nedense Yeni Türkiye, Erdoğan’ın geçmiş 14 yılı ile İnönü, Demirel, Özal, Menderes dönemleri ile değil, Atatürk dönemi ile kıyaslanıyordu. Sanki bir hamlede 1938’den 2016’ya atlamıştık.

Atatürk’e “diktatör” diyen prof. unvanlı kişi, Tayyip Erdoğan için aynı deyimi kullanabilir miydi? Hayır... O da kullanamayacağını, kullanırsa kanalın başının belaya gireceğini biliyordu. Erdoğan için dikkatli konuşmak esastır. Aksi takdirde programcının geleceği tehlikeye girer. O da bunu bilir, sınırı koyar. Atatürk veya İnönü’ye veryansın etmek ise serbesttir. Hatta makbul.

Acaba programı yapanlar “Ben Erdoğan’ı gereğince eleştiremiyorum ama bu ülkenin kurucusuna yönelik hakaretlere çanak tutabiliyorum, haksızlığa alet oluyorum” cinsinden bir vicdan muhasebesi yaptı mı?

Acaba Cumhuriyet’in karalanmasına, ülkemizin gözden düşürülmesine hizmet ettiğinin farkında mıydı? Olsun olmasın... O ve benzeri kişiler alet oldukları propaganda sonucu kanımca bugün yaşadıkları hayatı yarın çok arayacaklar.

Çanakçılar vatandaşlarımızın ayrışmasına çanak tutup, yangına körükle giderek kin ve nefreti arttırırken, öte yandan hem Atatürk’e, hem de Recep Tayyip Erdoğan’a küfür ettirdiklerinin farkında değiller mi?

Bir tarafı korur gibi yaparken aslında her iki tarafa da zarar verdiklerini bilmiyorlar mı? Tuttukları çanaklar yarın elbet kendilerine geri dönecektir. Esas acıyı ise yine çocuklar çekecektir.

Dünü dünde bırakıp, dünden ders alarak yarınlara bakmak gerekir. Kim olursa olsun. Ülkeme, vatanıma hizmet eden, taş üzerine taş koyan herkese teşekkür etmek gerekir. İsmi, şahsı, kimliği ne olursa olsun. Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde aydınlık yarınlara bir adım öne taşıyan herkese şahsen teşekkür ederim.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA