HÜRRİYET


Bu makale 2018-03-29 17:11:24 eklenmiş ve 1011 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Ve, Hürriyet'te satıldı. Yok merak etmeyin gazeteden bahsediyorum, hürriyet (özgürlük) sözünden değil.

 

Geçtiğimiz günlerde basının amiral gemisi olarak tanımlanan Hürriyet Gazetesi Erdoğan Demirören'e satıldı. Böyle bir satışın kimin isteğiyle gerçekleştiğiyse herkesin malumu. Bu satışı değerlendirmeye kısa bir ara vererek beş yıl öncesini hatırlayalım mı?

 

28 Şubat 2013'te Milliyet Gazetesi 23 Şubat 2013 günü<17-25 Aralık 2013'ten on ay önce> İmralı'da bebek katilinin devlet yetkililerinin kontrolünde BDP milletvekilleriyle görüşme tutanaklarını yayınlamıştı. Ertesi günüyse zamanın Başbakanı Erdoğan Demirören'i telefonda ağlatmış ve bu telefon görüşmesinin ses kaydı internette yayınlanmıştı. Hatırladınız mı?

 

Bakın, ne demişti telefonda zamanın Başbakanı; "... yani bu kadar güzel bir sürecin içerisine girmişiz, bir çözüm süreci diyoruz, bilmem neler yapıyoruz ve yalan yanlış bir şey orda atıyor manşeti, ahlaksız adi herif, kepaze herif, yani bu sürecimizi bizim, baltalamak istiyor siz de bunun patronusunuz. ... Ya şu işe bak, bu kadar risk alacağız, bilmem ne yapacağız, dün atılan başlık yenilir yutulur şey değil. ..."

 

Peki, zamanın Başbakanını kızdıran neler vardı yayınlanan bu tutanaklarda?

 

Şunları söylemişti bebek katili 23 Şubat 2013'te bir MİT Yetkilisinin de bulunduğu toplantıda AKP yönetimince gönderilen BDP Milletvekilleri Altan Tan, Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan'a<halen çok sayıda HDP milletvekili tutuklu iken bu kişiler hakkında bir işlem yoktur> ; "... MİT’i düşürseydiler. Türkiye’de tüm kaleler düşmüş olacaktı. Hakan Fidan tutuklansa, sonra sıra Başbakan’a gelecekti. Benim bu süreci canlandırmam, darbeyi engelleme sorumluluğu... Darbeyi önleyebileceğimi fark ettim ve süreci başlattım. ... Sadece MİT kalmış, hedeflenen bizim geliştirdiğimiz diyalogdur. MİT Müsteşarı düşürülmek isteniyor. ... Ben bir darbeyi sezdim. Cezaevi müdürüne ‘Hakan Fidan'ı yalnız bırakmamak gerekir’ dedim. ... Ben 3 aşama ve 10 ilke öneriyorum. Newroz’a bunu ilan etmek istiyorum. İlanı ben yapacağım. ... Akdoğan kendisine güveniyorsa onunla konuşabilirsiniz. ...  Komisyonlar kurulacak. Akil adamlar denetiminde olacak. ... Başkanlık sistemi düşünülebilir. Biz Tayyip Bey’in başkanlığını destekleriz. Biz AKP ile bu temelde bir başkanlık ittifakına girebiliriz. ... Vatandaşlık maddesini sana yazdırıyorum, ‘Özgür iradesiyle Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılığını ifade eden her birey Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır’. ... AB yerel yönetim özerklik şartı ki buna şerhi kaldırırlarsa bu mesele önemli ölçüde çözülür. ... Devlet düzeyinde karşılıklı olarak diyalog içindeyiz. Karamsar olmayın. ..."

 

Takip eden günlerde, bebek katilinin dediklerinin önemli bir kısmı sırasıyla gerçekleşmişti. Akil adamlar heyeti kurulmuş, bebek katilinin mektubu 21 Mart 2013 günü Diyarbakır’da okutulmuş ve bu mesaj tüm dünyaya naklen yayınlatılmıştı. Devamında iş, kaderin cilvesi olarak bir başka 28 Şubat'ta, 28 Şubat 2015'te Dolmabahçe Mutabakatına kadar varmıştı.

 

Daha işin başında, yani beş yıl önce AKP yönetimiyle bebek katili arasında yapılan pazarlıkların ortaya dökülmesi üzerine zamanın Başbakanı Erdoğan Demirören'e telefonda fırça atmıştı.

 

Hatırladın mı güzel kardeşim? Şimdi iklim değişti zannediyorsun, o günleri unutmak istiyorsun.

 

2013'te bebek katiliyle Başkanlık sisteminde el sıkışanlar, 2017'de bambaşka biriyle kol kola başkanlık çözülmesini onaylattırdılar, güzel kardeşim.  

 

Ve, 2013'te hüngür hüngür ağlatılan Erdoğan Demirören'e 2018'de Hürriyet Gazetesi üçte bir fiyatına ikram edildi. Niye? Biraz düşün...

 

Hürriyet Gazetesi’ni sattırabilirsiniz ama biliniz ki benim gibi gazetecilerin gerçekleri hatırlatma ve yazma hürriyeti (özgürlüğü) pazarlık konusu edilemez ve satılamaz...

 

28.03.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA