KRUVAZİYER


Bu makale 2018-03-16 10:05:35 eklenmiş ve 1203 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

On beş yılı aşkın süredir ülkeyi tek başına yöneten AKP'nin, ihtiyaç olduğu gerekçesiyle Antalya'da yapmaya uğraştığı Kruvaziyer (büyük yolcu gemisi) Limanı Projesini biliyor musunuz?

Projede anlatılanlara göre, yapılacak limana aynı anda dört kruvaziyer yanaşabilecekmiş. Sahilden bir km açığa yapılacak bu limanda gemiden çıkan yolcular asansörlerle yeraltında bir tünele indirilecekler ve çevresi şeffaf olan bu tünelden balıkları seyrederek raylı sistemle sahile geleceklermiş. Projede ayrıca 1.000(bin) yataklı otel ve 420 yat kapasiteli yat limanı da olacakmış. Nasıl hayal ama?

Onları hayalleriyle baş başa bırakıp gerçeklere, mevcut duruma bakalım.

Halen Antalya'ya gelen kruvaziyerler mevcut limana yanaşıyorlar. Buradan şehir merkezine ulaşmak 10 km. Yapılması düşünülen projede bu yol iki katına çıkıyor. En çok 12 saat kalan günübirlik kruvaziyer yolcusunun gezebileceği tüm yerlerse şehir merkezinde.

Son beş yılda Antalya'ya gelen kruvaziyer sayılarına gelince. 2013'ten itibaren sırasıyla 22, 19, 50, 13 ve 2017 yılında 11 kruvaziyer gelmiş. Yani, mevcut limanın talebi karşılamasında bir sıkıntı yok. Üstelik talep, en yüksek yıl olan 2015'in üç katına çıksa (%300 artsa)  bile yetiyor. Mevcut limanda olsa olsa hizmet kalitesi yönünden bir sıkıntıdan söz edilebilir. Bunun da çözümü kolay.

Deniz turizmi pazarında gelecek projeksiyonuna gelince; İddia edildiğinin aksine önümüzdeki on yılda doğu Akdeniz çanağında Antalya merkezli kruvaziyer kalkışını sağlamak ve kruvaziyer turizminini arttırmak siyasi sebepler nedeniyle zor.  

Kruvaziyer yolcuları charter uçuşlarını tercih etmezler. Bu yolcuların gelmesi için gerekli yurt dışından tarifeli uçakların Antalya'ya inmesiyse ufukta gözükmüyor bile.

Yatırımcı gözüyle bakıldığında gözüken, daha ön yapılabilirlik (ön-fizibilite)  incelemesinde Antalya'da Kruvaziyer Limanı yatırımının pazar şartlarında bir ihtiyaçtan kaynaklanamayacağı ve yapılması durumunda gelir getirmesinin mümkün olmadığıdır.

Ey, AKP'li Antalya Büyükşehir Belediye Yöneticileri... Ey, AKP'liler...

Bu pazar şartlarında hiçbir yatırımcı devlet garantisi verilmezse bu yatırıma girmez, hiçbir banka bu projeye kredi vermez. Çevreyi, doğayı tahrip edecek bu projeden vazgeçin.

Antalya'ya faydalı bir şeyler yapmak istiyorsanız, öncelikle Antalya'da liman hizmet şartlarını düzeltin, şehirde gezebilecekleri görebilecekleri güzellikleri arttırın. Mesela, mevcut müzede eldeki eserlerin yarısı bile sergilenemediğinden Boğaçay'ın kenarına konut yapacağınıza bir müze daha yapın.

Yok, illa ki kruvaziyer turizmi için bir şeyler yapmak istiyorsanız, İstanbul'a kafa yorun.

Bakın, önceki on yılda İstanbul'a gelen kruvaziyer sayısı 250-300 civarında iken bu sayı 2016'da 46'ya, 2017 yılında ise 4'e düştü. Farkında mısınız, geçen sene İstanbul'a sadece dört tane kruvaziyer geldi.

Seyahat acentelerine turist başı para dağıtarak bunu arttıramazsınız. Kruvaziyer yolcusu için seyahate ödediği ortalama 3.000-4.000 USD'nin içinde, 30-40 USD indirim önemsizdir. Tercihini etkilemez. Paralar boşa gider.

Kruvaziyer yolcusu İstanbul'u görmeye, Türk insanını tanımaya geliyor. Suriyeli görmeye, Arapça duymaya değil. Bu zihniyetle devam ederseniz, ülkemize kruvaziyer gelmez. Kapalıçarşı'da ancak peçe, haşema satarsınız. Bu da bir tercihtir.

Netice olarak; Gemi ve yolcu sayısı garantisi verilmeden Antalya'ya kruvaziyer limanı yapılamaz.

Ve mevcut siyasi durumun devamında, eğer Galataport projesinde gemi ve yolcu garantisi verildiyse gelmeyen kruvaziyerler köprülerden geçmeyen araçlar gibi milletin cüzdanına yanaşacak demektir.

Kruvaziyerleri cüzdanımıza ve doğamıza değil, limana yanaştırın...

 

14.03.2018 - M. Şevket At

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA