KARARI SİZ VERİN


Bu makale 2018-03-08 15:36:58 eklenmiş ve 2044 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

2011 yılının 27 Nisan günü açıklamıştı zamanın Başbakanı KANAL İSTANBUL projesini.

Açıklarken ne coşkuluydu ki doğal olarak hatırlamazsınız. Bakın neler demişti, kısaca hatırlatayım; "İnsan âlemde hayal ettiği kadar yaşar. Gecesi sümbül kokan bir İstanbul için kolları sıvadık. Biz hayalleri gerçeğe dönüştürmek için koştuk. İşte bugün bu muhteşem şehre yeni bir hizmeti yeni bir eseri kazandırmanın milletçe heyecanını yaşıyoruz. Bu proje bir çevre projesidir. İstanbul’u ve çevresini, tabiatı, denizi, su kaynaklarını, yeşili, hayvan ve bitki yaşamını koruma projesidir. Etüt çalışmaları iki yıl sürecek. Yaklaşık iki yıl boyunca etüt çalışmaları yapılacak bu çalışmalarda mimarlarından mühendisine bütün arkeologlarına kadar çok sayıda bilim adamı ve uzman bu projede görev alacak. Kanalın su derinliği yaklaşık 25 metre olacak. Su yüzeyinde genişlik yaklaşık 145-150 metre civarında olacak. Kanaldan 300’lük gemiler geçebilecek. Kanal İstanbul’dan günde 150-160 gemisinin geçmesini hedefliyoruz. Kanal gemi trafiğini yavaşlatmayacak, tam tersine hızlandıracaktır. Kanalın tamamlanmasıyla bekleme maliyetinde de önemli ölçüde azalma olacak. Kanal İstanbul’un suyu durgun olmayacak. Kanal, İstanbul’un yeraltı ve yer üstü su kaynaklarına bir zarar vermeyecek. İstanbul’da bir su sorununa asla sebep olmayacak. İstanbul’a böyle bir proje sunmak inşallah AK Parti’ye nasip olacak. Ustalık kavramını yakalamış bir kadroyuz."

İşte bunları söyleyeli yedi koca yıl geçti.

Hayallerine bir şey deme hakkım yok. Ben de size bu hayallerin yanında, kanalla ilgili gerçek bilgileri vereyim.

Ulaştırma Bakanlığı’nın sorularıma verdiği yanıta göre iki yılda biteceği söylenen etüt çalışmaları halen devam ediyor. Çalışmaları yapan bilim insanları ise sır. Kim oldukları etüt çalışmaları devam ettiğinden açıklanamıyormuş.

İstanbul'un Avrupa Yakası’nın su ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Sazlıdere Barajı kanal yapılırsa hizmet dışı kalacak.

Etüt projede çalıştığı söylenen arkeologlar ellerini çabuk tutsa iyi olur. Zira kanal yapılırsa binlerce yıllık Kemerburgaz Mağaraları da yok olacak.

İstanbul Boğazı’ndan geçen gemi sayılarına gelince; Bu proje açıklanırken temel alınan 2010 yılında günde ortalama 139 gemi geçerken 2016 yılında günde 116, 2017 yılında ise  118 gemi geçti. Üstelik bu sayılara balıkçı takaları dahil. Geçen yedi yıl içinde gemi geçişi % 15 azaldı. Kanaldan geçirilmesi hedeflenen günlük 150-160 sayısı ortalıkta gözükmüyor.

Kanaldan geçirilmek istenen 300.000 DWT'lik gemilere gelince. Dünyada zaten bir kaç yüz tane var. Bu gemilerin su derinliği 30-35 metre civarında. Yani, ULCC sınıfı gemilerin, 25 metre su derinliği planlanan Kanal İstanbul'dan geçmeleri mümkün değil. Tut ki kanalda derinlik 35 metre olarak yapıldı. Bu gemiler Basra Körfezi’nden Uzak Doğu’ya ve Amerika kıtasına taşımacılıkta kullanılıyor. Süveyş Kanalı’ndan geçemiyorlar, Cebelitarık Boğazı’nı geçip gelmeleri gerek. Daha Çanakkale Boğazı’na bile yaklaşanı olmadı. Ne yapmaya geçecekler Kanal İstanbul'dan?

Tehlikeli madde taşıyan gemilere gelince; 2016 ve 2017 yıllarında günde ortalama 24 tane geçmiş İstanbul Boğazı’ndan. Anlayacağınız saatte bir tane ancak geçiyor. Bunların büyük çoğunluğu da kılavuz kaptan alıyor. En dar yeri 700 metre olan İstanbul Boğazı yerine 145-150 metre genişliğindeki kanalda daha mı az tehlike yaratacaklar?

İşte size anlatılan hayaller ve bazı gerçek bilgiler.

Gerçekler; gemi geçişleri açısından bir sıkıntı olmadığını ve Kanal İstanbul'dan gemi geçişiyle gelir artışı sağlanmasının mümkün olmadığını gösteriyor.

Öyleyse, Kanal İstanbul yapılması gerekli mi, değil mi?

Kanal İstanbul yapılırsa İstanbul'un geceleri sümbül kokar mı?

Kararı siz verin...

 

07.03.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA