NEYİ GEÇİRECEKLER?


Bu makale 2018-02-22 17:03:27 eklenmiş ve 3299 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Nasıl geçirecekleri kadar, neyi geçirecekleri de önemli.

Geçen sene 18 Mart 2017'de temeli atılan Çanakkale köprüsünden neyi geçirecekler?

2023 yılında tamamlanacak bu delikli köprüden tren geçirmeyecekler. Köprünün ortası boş, havadar. Çünkü treni çaldılar. Yapıldığı projesinde olan tren geçişi, maliyeti 200 milyon USD kadar arttırdığı için köprüden çıkarıldı. Böylece ortası boş bir köprümüz olacak. Statik hesapları trensiz olarak yeniden yapıldığından maalesef yeri olmasına rağmen ilerde treni eklemekte mümkün değil. Yani köprüden sadece araçlar geçebilecek.

Gerçekleşen ihaleyle yükleniciye günde 45.000 araç geçiş garantisi verilmiş durumda.

Proje gündeme geldiğinden beri soruyorum; "Çanakkale Boğazı’ndan karşılıklı geçen araç sayısı ne kadardır?" diye. Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde yaptığım müracaatlara uzun uğraşlar sonunda Çanakkale Valiliği’ne bağlı GESTAŞ Şirketi’nden "Sayın yolcumuz" diye başlayan yanıt geldi. Zannedersin "yolcu" olarak yaptığım bir şikâyet söz konusu.

Yanıtlarında; geçen araç sayıları ile ilgili bilgilerin "ticari sır" olduğu ve "haksız rekabet" kazancına sebep olacak bilgiler olduğundan verilemeyeceği yazıyordu.

Ben de kamu tarafından yapılan hizmetlerde ticari sır ve haksız rekabetin söz konusu olamayacağını, İstanbul Boğazı ile ilgili bilgilerin kamuoyuyla paylaşıldığını, Çanakkale Boğazı’nın da İstanbul Boğazı ile aynı statüde olduğunu belirterek hukuki girişimlerimi başlatmıştım.

Hukuki girişimlerim devam ederken araç sayıları bilgilerine ulaştım. Nasıl bulduğum bende saklı kalsın. Rakamları tüm kamuoyu öğrensin. Çanakkale Valiliği beni Valiliğin ticari sırrını açıkladığım için mahkemeye verebilir.

2017 yılında Çanakkale Boğazı’nda feribotlarla taşınan araç sayısı 2.860.569. İhaleye çıkılıp günde 45.000 araç garantisi verilirken, günlük geçen araç sayısı 7.837. 2016 yılında bu sayı günlük 7.385 araçmış. Günlük araç artış hızı %6,13 olmuş. Ülkemizde son 10 yılda motorlu araç artış hızı yıllık %6,19.

Artış hızını yıllık %6,2 alırsak köprünün açılacağı 2023 yılında, köprüden günde ortalama 11.243 araç geçebilecek. Yani verilen garantinin dörtte biri.

Gözün aydın Türkiye...

Çanakkale Köprüsü tamamlandığında, köprüden geçmeyen 33.757 araç her gün senin cüzdanından geçecek.

2023 yılından itibaren her gün geçmeyen araçlar için "yap, işlet, sömür" yüklenicisine 500.000 Euro + KDV ödeyeceğiz güzel kardeşim. Anladın mı?..

Öderken övünür müsün, yoksa dövünür müsün, o sana kalmış...

Ama üzülme. 15 yılı aşkın süredir tek başına iktidarda olan AKP Hükümeti, devletin Boğaz Köprülerinde %18 olan KDV'yi müteahhitlerin yaptığı köprülerde %8'e düşürdü. %18 KDV ödeyerek binebildiğin belediye otobüsünde bununla avunabilirsin... 

21.02.2018 - M. Şevket Atalay


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA