NASIL GEÇİRECEKLER


Bu makale 2018-02-15 19:45:21 eklenmiş ve 3401 kez görüntülenmiştir.
Şevket Atalay

 

Geçireceklerini açıkladılar da, nasıl geçirecekler?

Alttan mı geçirecekler, yoksa üstten mi?

Küçükçekmece Gölü Marmara girişinden bahsediyorum.

Duydunuz, izlediniz. Memlekete bir büyük eser daha kazandıracaklar. Kanal İstanbul.

İşte, ondan bahsediyorum. Kanal İstanbul yapıldığında Küçükçekmece'den Avcılara trafiği nasıl geçirecekler? İstanbul'a her geldiğimde mecburen kullandığım E-5 geçişi nasıl olacak?

15 Ocak 2018'de Ulaştırma Bakanı projeyi anlatınca heyecanlandım. Dedim ki; "Helal olsun, işte dört dörtlük proje, her şeyi tamamlamışlar, bilim insanları çalışmaları yapmış." Öyle ya iş bilir AKP Hükümeti bütün detayları çözmeden ihaleye çıkacak hale gelmeden hiç Bakana açıklama yaptırır mı? Yaptırmaz elbette. Ben de     üşenmedim aklıma takılan soruları Ulaştırma Bakanlığına sordum. Sağ olsunlar, yanıt verdiler. Yanıtlarını sizlerle paylaşayım.

Kanal İstanbul için hangi bilimsel incelemelerin yapıldığını ve yapan bilim insanlarının isimlerini sordum. Proje çalışmaları devam ettiği için bilim insanlarının isimlerini açıklayamazlarmış.

Küçükçekmece Gölü Marmara girişinden mevcut trafiği nasıl geçireceklerini sordum. Alttan mı geçirecekler yoksa üstten mi, henüz belli değilmiş.

Bilmeyenler için biraz oradaki trafiği anlatayım. Yan yollarla beraber on şerit karayolu ve ortada Metrobüs için iki şerit trafik var. Karşılaştırmanız için belirteyim. Dünyanın en geniş köprüsü dediğimiz 3.Köprü'de sekiz şerit karayolu ile iki hat demir yolu var. Mevcut trafik yoğunluğu desen, maşallahı var. Günün en az altı saati trafik akış hızı 10 km/saat. Günün diğer on iki saati bu hız 20 km/saat. Ancak kalan altı saatte hız ortalama 40-50 km/saat seviyesine çıkabiliyor. Demek ki burada ki araç geçiş şeridi yetmiyor arttırmak lazım. Yani buradaki geçişle yeni bir dünya rekoru kıracağız. Yakışır, helal olsun.

Eğer köprü yapılacaksa, denizden seviyesinden yüksekliği en az 65 metre olmak zorunda. Ama İstanbul tarafından göle inişin başladığı Cennet Mahallesinde yükseklik 40-45 metre, Avcılar tarafında da ancak Avcılar girişinde bu yüksekliğe ulaşılıyor. Demek ki köprü girişi bir tarafta Sefaköy civarından başlayacak öbür tarafta Avcılar civarında. Bu da dört km civarında bir mesafe. Bolca viyadük gerektirir.

Yok, tünel yapılacaksa o ayrı bir mesele. 25 metre kanal derinliği, kanalın da en az 10 metre çevre betonu ve güvenlik mesafesi olacağına göre tünel için 50-60 metreye inilecek demektir. Trafikte göz önüne alındığında tünel yapılacaksa, alanında dünyanın enli yeni bir rekorunu kıracağız demektir.

Bakalım nasıl geçirecekler?

Gerçi övündükleri 3.Köprüyü İtalyanlarla birlikte geçirdiler ama, buraya yapacaklarını kesin yerli ve milli geçireceklerdir. Çünkü Kanal İstanbul'un bilimsel çalışmalarında İstanbul Teknik Üniversitesi yokmuş, lakin Çankırı Karatekin Üniversitesi var.

Eğer yerli ve milli olacaksa bu konuda isimleri gizli bilim insanlarının yanında Coşkun Göğen'in tecrübesinden istifade edilmesinde yarar vardır. Üniversite kariyeri olmasa da Yeşilçam kariyeri hükümetimiz için yeterlidir.

Alttan mı geçirecekler yoksa üstten mi henüz belli değil ama, yaparken zamanından işletirken cüzdanından geçirecekleri kesin benim güzel kardeşim.

Zira alttan da geçirseler üstten de geçirseler, geçişler paralı olacak...

14.02.2018 - M. Şevket Atalay

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ALO
h
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA