DAS KAPİTAL


Bu makale 2017-12-14 16:39:58 eklenmiş ve 411 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

Gelir dağılımında yüzde 1'lik bir kısım var ki; geri kalan yüzde 99'unki kadar paraya hâkimler. “Ne var yani, zaten biliyoruz, yeni bir şey mi bu?” diyenlerden iseniz; siz de 65 yaşında rahat yaşayabilmek için, 65 yaşına kadar rahat yaşatmayan kapitalizmi kabullenmişlerden olabilirsiniz.

Her şeyin değerinin para ile ölçüldüğü, hayal ettiğiniz hemen hemen her şeyi satın alabileceğiniz, hayatınızı devam ettirebilmek için gerekli her şeyin sadece para ile alınabildiği sisteme kapitalizm denir. Bizim de ekonomi sistemimizi oluşturan kapitalizm, Karl Marx tarafından para ve sermaye kelimelerinin Almanca karşılığı olan Das Kapital kelimelerinden türetilmiştir.

Kapitalizm size sürekli olarak ihtiyaçlar çıkartır. İlk olarak hayatınızı devam ettirebilmeniz için size bir iş sunar. O işte haftanın 6 günü uzun saatler çalıştıktan sonra, kalan 1 gününüz için bir araba almak istersiniz. Belki de o araba fabrikasında çalışıyorsunuz ancak fabrikada 10 dakikada üretilen bir araba için 10 sene çalışmanız gerekebilir. Arabayı aldınız, ancak arabanıza yakışır şekilde giyinmeniz gerekecek. Elbisenizi aldınız ancak buna uygun ayakkabı da almanız gerekiyor. Peki ya çanta, çanta ile ayakkabının aynı renkte olması gerektiğini bilmiyor musunuz? Ha bir de kemer var, oda aynı renkte olmalı, değil mi? Çünkü tüm bunlar sürekli topluma pompalanır.

Kapitalizm sürekli olarak size yeni yeni ihtiyaç listeleri çıkarır ve bu ihtiyaçlarınızı gidermek için daha uzun saatler çalışırsınız. Önünüze konan gereksiz ihtiyaçlardan koca bir dağ yaratırsınız. Sürekli bir şeyler satın alır, sonra çöpe atarsınız. Aslında bir şeyler aldığımızda ödemeyi parayla yapmıyoruz. Ödemeyi yaşamımızdan, para kazanmak için harcadığımız zamanla yapıyoruz. Aradaki fark ise şu: Hayatı satın alamazsınız, hayat geçip gider... Özgürlüğünüzü kaybetmek korkunç bir şeydir.

Sabahın altı buçuğunda bir çalar saatin sesiyle uyanıp, yataktan fırlayan, giyinip zorla bir şeyler atıştıran, sıçıp, işeyip, diş fırçalayan, saçını tarayan, başka birine büyük paralar kazandırdığı bir yere ulaşmak için trafikle boğuşan ve tüm bunlara sahip olma fırsatı bulduğu için müteşekkir olması istenen biri hayattan nasıl keyif alabilir?

Kapitalizmde siyasete kendi ülkemizden bakalım isterseniz. Milletvekilleri, yani bizi temsil edecek kişiler, büyük bütçeler ile bir partiden aday olur, binlerce TL harcama yaparak, seçimi kazanır. Milletvekilleri toplumun en yeteneklileri, en zekileri, en bilgeleri midir? Onlar toplumun en zenginleridir ve güya orada zengine karşı halkı dengede tutmak adına dururlar. Tabi ki, sermaye sahipleri, devleti kendi çıkarlarına kullanarak, servetlerini büyütmeye devam eder.

Kapitalizm sistemi para üzerine kurulmuş bir sistemdir. Kaç yıl yaşayacağınız bile gelirinize, paranıza bağlıdır. Bunu Afrika ülkelerindeki ortalama yaşam süresi ile Kuzey Avrupa ülkelerindeki ortalama yaşam süresini kıyaslayarak anlayabilirsiniz. Paraya dayalı düzende kimseye güvenemezsiniz. Örneğin doktorunuz size ameliyat olmanız gerektiğini söylediğinde bunu sağlığınız için mi yoksa para kazanmak için mi istediğini bilemezsiniz. Öğretmeniniz hafta sonu kurslarına gelmeniz gerektiğin söylediğinde bunu para için mi yoksa eğitiminiz için mi istediğini bilemezsiniz. Kapitalizmin olduğu bir dünyada insanlar birbirine güvenemez.

Kapitalizmi anlayabilmek için 50 yıl öncesi gelir dağılımlarına ve bugünkü gelir dağılımlarına bakmanız yeterli. Bu şekilde baktığınızda aslında çok uzun ömürlü olmayan bir sistem olduğunu göreceksiniz. Çok kısa sürede, zengin ile fakir arasındaki uçurum, kat kat artar. Sermaye seni ölmeyeceğin kadar maaşla mutlu yaşamaya ikna eder. Burada kapitalizm eleştirisi yaparken, sosyalizm, komünizm fanatizmi yapmıyorum. Tüm sistemlere aynı mesafeden bakıyorum ve tüm sistemlerin bir şekilde bir zümreye, bir gruba hizmet ettiğini düşünüyorum. Oyun içinde oyun, onun içinde de oyun olduğunu unutmamamız gerekiyor.

 

Tamamen sistem dışı yaşayan az da olsa insan var. Bir gün onlar kadar erdemli olabilme umudu ile yaşıyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA