He-Man


Bu makale 2017-11-30 17:21:00 eklenmiş ve 319 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

Tahminimce 87 falandı Türkiye’de gösterilmeye başladığında... Büyükler bile televizyon başına konuşlanırdı. He-Man'in hikâyesini anlatan intro'nun ardından Eternia prensi He-Man'ın sırtından kılıcını çıkarıp, hep aynı animasyon eşliğinde "gölgelerin gücü adınaaa, güüç bende artııık" diyerek birden güçlenip kas yapmasını, İskeletor'a, hayvan adam'a karşı cenk etmesini ilgiyle izlerdik.

“He-Man da nereden çıktı?” derseniz “bu haftaki gelişmelerden sonra artan coğrafya bilgimizin bunda elbet bir etkisi var” derim.

Bu haftanın coğrafya bilgisi İrlanda Denizi'nde, Britanya Adaları'nın coğrafi merkezindeki Man Adası’ydı. 704 km²’lik yüzölçümü olan şirin ilçemiz Urla’dan küçük, 572 km²  yüzölçümlü bir adacık. İç işlerinde bağımsız, dış işlerinde Birleşik Krallık'a bağlı Man Adası, düşük vergilere sahip bir ekonomidir. Adada değer artış kazancı vergisi, servet vergisi, damga vergisi ve veraset vergisi uygulanmamaktadır. Uygulanan en yüksek gelir vergisi oranı %20'dir. Neredeyse her türlü gelir için kurumlar vergisi %0'dır, bunun istisnası %10 vergi alınan bankaların elde ettiği kâr ve adada yer alan taşınmaz maldan elde edilen gelirdir. Bu nedenle ada vergi cenneti olarak ünlenmiş, buna karşılık olarak onlarca ülkeyle vergi bilgisi değişimi antlaşmaları imzalayıp 2009 yılında OECD tarafından uluslararası vergi standartlarına uygunluğu gösteren beyaz listeye eklenmiştir.

Adanın gayri safi yurt içi hasılasına en büyük katkı adada yürütülen offshore bankacılık dolayısıyla finans sektörü tarafından sağlanmaktadır. Krallıkla yönetilen ada, Paradise Papers’ta açıklanan vergi cenneti devletlerden biridir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’de yaptığı açıklamalardan sonra ortaya attığı iddialara göre; adada 1 Sterlin sermayeli şirkete Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınların tarafından milyonlarca dolar aktarılmış. Aktarılabilir. Önemli olan o paraların sonra ne olduğu?

Bu iddiaların uluslararası ölçekte araştırılması gerekir. İddiada bulunan mı, suçlanan mı haklı ortaya çıkmalı.

Öte yandan Reza Zarrab’ın okyanus ötesinde yargılanması başladı. Sanık iken tanık olan Reza Zarrab ABD’in İran’a uyguladığı ambargoyu Türk bankaları aracılığıyla deldiği ve rüşvet iddialarıyla yargılanıyor. Açıklamaları büyük yankılara neden oluyor. Tahminimce yargılama sonunda bir yaptırım veya para cezası gelecek.

Başkalarının aldığı bahşiş nedeniyle Türk halkının başının derde girmesine şahsen gönlüm razı değil.

Hatırlarsanız He-Man her bölüm sonunda bir öğüt verirdi izleyenlere, tabii ki pırsık prens haliyle değil de, sözü dinlensin diye He-Man haliyle…

 

Yakın süreçte de Türk halkının % 52’si, paraları kesildiğinde He-Man’e dönüşüp gerekli öğüdü verecektir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA