AKILLI OLUN!


Bu makale 2017-11-23 15:20:31 eklenmiş ve 438 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

Bizler kültür mozaiği bir coğrafyanın benzersiz insanlarıyız. Her ne kadar aramıza fitne – fesat sokulmaya çalışılsa da, aramızda kavgalar etsek te; gerek zekâmız gerekse de reflekslerimizle hepimiz Dünya’daki diğer insanlardan farklıyız.

Öyle ki ağzımızdan tek anlamlı kelime çıkarmadan bile dakikalarca telefonda konuşup “ha, hu, yaa” diyerek derdimizi kelamımızı karşımızdakine anlatabiliyoruz.  Biz Türklerin kafası bir başka çalışıyor, onlardan farklı davranıyoruz. Bizi çözemeyişlerinin bir nedeni de bu olsa gerek. 

Dünya’nın neresinde olursa olsun bizi davranışlarımızdan tanıyabilirsiniz. Elektronik hesap makinesini, uzaktan kumandasını naylona sarmış, üzerine de ambalaj lastiği geçirmiş birini görürseniz Türk'tür o. Hele gaz kaçaklarını 'çakmak' ile kontrol eden kişiden şüphe bile etmeyin.

Denizde 'deve güreşi' yapan, uzuneşek oynayan bir grup görürseniz hemen yanaşın, onlar da bizdendir. Yolda arabasının arkasına hangi dilde olursa olsun 'hatalıysam ara' yazıp numarayı vermeyen de bizdendir, arabasının göğüslüğünü pelüşlerle örten de, hatta Doğan yerine Şahin alarak onu Doğan parasına modifiye eden de. Hele bir kaza olduğunda etrafında toplanan, kazanın karşı şeridinde kazaya bakmak için trafiği felç eden gruptan şüphe bile etmeyin.

Havaalanında uçakta bulunan tanıdıklarına uçak havalandıktan sonra bile, görmeyeceğini bildiği halde el sallayan Ayşe Teyze,  kavgadan sonra ‘teker teker gelin lan’ diye bağıran Bitirim Ali, çorabının kirli olup olmadığını koklayarak anlayan Mustafa, şampuan bittiği zaman çoğaltmak için içine su döken Hayriye, otobüste yaşlılara yer vermemek için uyuyor numarası yapan öğrenci Melis, her seferinde dürümün son lokmasıyla ayranın son yudumunu denk getiren Osman size de tanıdık gelmez mi?

Peki ya, yemekten sonra ıslak mendille elini silip, boşa gitmesin diye aynı mendille masayı ve ardından ayakkabılarını silen Hayati Abi? Desenlerini çok beğenerek aldığı yeni bir mobilyasının üstünü başka bir örtü örterek kullanan Melek Teyze?

Aynı korna ile hem küfredebilen, hem teşekkür edebilen hatta tezahürat yapabilen başka millet var mıdır? Ya olmayan bir şeyin yokluğunu sorgulayabilen? -Ekmek var mı? -Yok - Hiç mi yok?

Maaşının 2 katı değerindeki akıllı cep telefonuna sahip olup telefonun menüsündeki 4-5 tuştan başkasının ne işe yaradığını merak bile etmeyen teknoloji meraklısı da kesinlikle bizdendir.

Faturalarını ödemek için son günü kuyrukta geçiren başka yatırım sever bir millet var mıdır bilmiyorum. İşinde iyi olan birisini överken hakaret ederek iltifat eden bir Türk'ten başkası olamaz.

Tebessüm ederek okuduğunuz bunlar gibi örnekleri sıralayarak kütüphaneleri doldurabiliriz. Katıla katıla gülerek anlattığımız fıkralarımızın çoğu gerçektir. Yaşanmıştır.

Toplumbilimcilerinizle, teknolojinin tüm imkânlarıyla bizleri analiz etmeye çalışmanız bir işe yaramaz. Bütün halkları emellerinize göre kışkırtıp kırdırdığınızı, şekillendirdiğinizi görüyoruz ancak biz tarihinize komple yön vermiş bir milletiz.

 

Kendi aramızda birbirimiz yeriz ama kavga ettiğimiz kardeşimize dışardan bir müdahale olduğunda tek yumruk olur Dünya’yı dar ederiz. Hele mevzubahis vatansa geçmişinizi hatırlayın, sakın karşımıza çıkmayın. Bugüne kadar tarihi Türkler yazdı. Akıllı olun!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA